Ez a tartalom 1625 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak.
Önnek válogatott legfrissebb tartalmainkat személyes kezdőlapján mindig elérheti.
Az általános forgalmi adó rendszerében választható pénzforgalmi elszámolás lényege, hogy az adóalanynak a fizetendő adóját akkor kell megállapítania, ha a vevő az ellenértéket részére megtérítette, a beszerzései tekintetében pedig a levonási jogát akkor gyakorolhatja, ha a vételárat az eladó részére megfizeti. Ezen túl a pénzforgalmi elszámolás hatással van a pénzforgalmi elszámolást választó adóalany vevőjének a levonási jogára is, ugyanis a vevő levonási joga is akkor keletkezik, ha a vételárat a pénzforgalmi elszámolást választó adóalany részére megtéríti. A pénzforgalmi elszámolás tehát vonatkozik az adóalany által fizetendő adóra, a beszerzéseit terhelő levonható adóra, valamint a pénzforgalmi elszámolást választó adóalany vevőjének levonható adójára.
A pénzforgalmi elszámolás szabályait speciális módon kell alkalmazni abban az esetben, ha az ellenérték megfizetése részletekben történik. Ugyanakkor nem mindegy, hogy mi eredményezi az ellenérték részletekben történő megfizetését. Előfordulhat, hogy a felek előzetesen részletfizetésben állapodnak meg. Ebben az esetben az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: Áfa tv.) 10. § a) pontja szerinti részletvételes termékértékesítés valósul meg. Előfordulhat azonban az is, hogy a felek nem állapodnak meg részletfizetésben, azonban a vevő – különböző okokból adódóan – részletekben fizeti meg az ellenértéket. Ebben az esetben az Áfa tv. 9. § (1) bekezdése szerinti termékértékesítés valósul meg. A pénzforgalmi elszámolás szabályait attól függően kell alkalmazni, hogy az Áfa tv. 10. § a) pontja szerinti részletvételes termékértékesítés vagy az Áfa tv. 9. § (1) bekezdése szerinti termékértékesítés valósul meg.
A pénzforgalmi elszámolást alkalmazó adóalany által fizetendő adó megállapítása
Az Áfa tv. 196/B. § (2) bekezdés a) pontja szerint az adóalany az általa fizetendő adót a pénzforgalmi elszámolás időszakában belföldön teljesített összes termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása után pénzforgalmi szemléletben, vagyis az adót is tartalmazó ellenérték kézhezvételekor, jóváírásakor állapítja meg.
E főszabály azonban nem vonatkozik az Áfa tv. 10. § a) pontja szerinti termékértékesítésre, mely olyan értékesítés, amely során a termék birtokbaadása olyan ügylet alapján valósul meg, amely a termék részletvételéről azzal a kikötéssel rendelkezik, hogy a jogosult a tulajdonjogot legkésőbb az ellenérték maradéktalan megtérítésével megszerzi. E szabálynak megfelelő részletvétellel történő termékértékesítések után az eladónak a fizetendő adóját nem lehet pénzforgalmi szemléletben megállapítania, azt az általános szabály alapján [Áfa tv. 55. § (1) bek.], az adóztatandó tényállás megvalósulásakor, vagyis a termék birtokbaadásakor kell megtenni.
Amennyiben azonban az ellenérték jóváírása, kézhezvétele részletekben történik, és ez nem minősül az Áfa tv. 10. § a) pontja szerinti részletvételes termékértékesítésnek, akkor a fizetendő adót – az Áfa tv. 196/B. § (3) bek. aa) pontja alapján – az adott részlet jóváírásakor, kézhezvételekor, legalább a megfizetett részlet erejéig meg kell állapítani.
A pénzforgalmi elszámolást alkalmazó adóalany levonási joga
A pénzforgalmi elszámolást választó adóalany választása nemcsak azt a lehetőséget jelenti, hogy az általa teljesített ügylet után a fizetendő adóját nem kell megállapítania mindaddig, amíg a vevője a vételár bruttó (áfa-t is tartalmazó) összegét részére ki nem egyenlíti. Azzal a következménnyel is jár, hogy az adóalanynak az Áfa tv. 196/B. § (2) bek. b) pont alapján a beszerzései után rá áthárított áfa tekintetében is pénzforgalmi elszámolást kell alkalmaznia, vagyis a levonási jogát mindaddig nem gyakorolhatja, amíg a beszerzési árat (annak a bruttó – áfa-t is tartalmazó – összegét) az eladó részére meg nem fizeti.
Ez a halasztás azonban nem vonatkozik az Áfa tv. 10. § a) pontja szerinti értékesítésnek megfelelő beszerzésre. Ebből következően a részletvétellel történő termékbeszerzés után keletkező levonható adót – az Áfa tv. 119. § (1) bek. figyelembevételével – az adóalany a vételár megfizetésének időpontjától függetlenül a levonási jog keletkezésekor – vagyis az adóztatandó ügylet teljesítésekor (a termék birtokbavételekor) – gyakorolhatja.
Amennyiben azonban a pénzforgalmi elszámolást választó adóalany a termékbeszerzés és/vagy szolgáltatás igénybevétel ellenértékét részletekben fizeti meg, és ez nem minősül az Áfa tv. 10. § a) pontja szerinti részletvételes termékértékesítésnek, akkor – az Áfa tv. 196/B. § (3) bek. ab) pontja alapján – a beszerzés során rá áthárított adó tekintetében a levonási jogot a megfizetett részlet erejéig gyakorolhatja.
A pénzforgalmi elszámolás hatása a pénzforgalmi elszámolást választó adóalany vevőjére
Az Áfa tv. 119. § (1) bekezdése szerint az előzetesen felszámított adó levonásának joga akkor keletkezik, amikor az előzetesen felszámított adónak megfelelő adót fizetendő adóként meg kell állapítani. Minthogy a pénzforgalmi elszámolást alkalmazó adóalanynak a pénzforgalmi elszámolás időszakában az általa teljesített ügyletei után a fizetendő adót akkor kell megállapítani, ha a vevőtől az ellenértéket átvette vagy jóváírták, akkor a vevőnek – függetlenül attól, hogy pénzforgalmi elszámolást választott-e vagy sem – a levonási joga is ezen időpontban keletkezik.
Nézzünk egy példát!
Példa
A Zöld Kft. számítógépeket vásárol a Kék Kft-től, melyeknek áfa nélküli ellenértéke 2.600.000 Ft.
A felek megállapodása alapján a vételár egyösszegben, 2018. június 18-án esedékes.
A számítógépeket a Kék Kft. 2018. június 15-én szállítja ki a Zöld Kft. telephelyére.
A Zöld Kft. – fizetési nehézségei következtében – esedékességkor a vételár felét fizeti meg, majd a fennmaradó vételárból 800.000 Ft-ot 2018. július 31-én, 500.000 Ft-ot 2018. augusztus 10-én fizet meg.
A Zöld Kft. pénzforgalmi elszámolást választó, havi bevallásra kötelezett adóalany.
A Kék Kft. általános szabályok szerint adózó, havi bevallásra kötelezett adóalany.
Első lépésként arra a kérdésre kell választ adni, hogy az ügylet tekinthető-e az Áfa tv. 10. § a) pontja szerinti részletvételes termékértékesítésnek. A válasz az, hogy nem, mivel az Áfa tv. 10. § a) pontja szerinti termékértékesítés kritériuma, hogy a vételár részletekben történő megfizetéséről a felek előzetesen megállapodnak. Esetünkben a felek arról állapodtak meg, hogy a vételár egyösszegben, 2018. június 18-án esedékes. A Zöld Kft. a vételárat – a megállapodástól eltérően – részletekben fizette meg.
Megállapítható, hogy az ügylet nem az Áfa tv. 10. § a) pontja szerinti részletvételes termékértékesítés, hanem az Áfa tv. 9. § (1) bekezdése szerinti termékértékesítés.
Lássuk, hogyan alakul a Kék Kft., mint eladó adófizetési kötelezettsége, és a Zöld Kft., mint vevő adólevonási joga!
A Kék Kft. adófizetési kötelezettsége az Áfa tv. általános szabálya [Áfa tv. 55. § (1) bek.] alapján az adóztatandó ügylet tényállásszerű megvalósulásának időpontjában, a vételár kiegyenlítésétől függetlenül, teljesítéskor, azaz 2018. június 15. napján keletkezik. Tekintettel arra, hogy a Kék Kft. havi bevallásra kötelezett adóalany, így a teljes vételárat terhelő általános forgalmi adót, vagyis (2.600.000 x 0,27) 702.000 Ft-ot a június havi bevallásában kell fizetendő adóként szerepeltetnie.
A Zöld Kft. az adólevonási jogát az Áfa tv. pénzforgalmi elszámolásra vonatkozó különös szabálya alapján gyakorolhatja. Tekintettel arra, hogy az ügylet nem minősül az Áfa tv. 10. § a) pontja szerinti részletvételes termékértékesítésnek, így a Zöld Kft. az adólevonási jogát az Áfa tv. 196/B. § (3) bek. ab) pontja alapján a megfizetett részlet erejéig gyakorolhatja.
Esetünkben ez azt eredményezi, hogy a Zöld Kft.
– a 2018. június 15-én megfizetett 1.300.000 Ft vételárat terhelő 351.000 Ft általános forgalmi adót a június havi bevallásában,
– a 2018. július 31-én megfizetett 800.000 Ft vételárat terhelő 216.000 Ft általános forgalmi adót a július havi bevallásában,
– a 2018. augusztus 10-én megfizetett 500.000 Ft vételárat terhelő 135.000 Ft általános forgalmi adót az augusztus havi bevallásában
veheti figyelembe levonható adóként.
Cikkünket – további szemléltető példákkal bővítve – elolvashatja az Adózási Módszertani Szemle 2018. augusztusi számában.
dr. Németh Ildikó
jogász és adótanácsadó
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól