Ez a tartalom 1045 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak.
Önnek válogatott legfrissebb tartalmainkat személyes kezdőlapján mindig elérheti.
A 2019. évi LXXX. törvény (a továbbiakban: Szakképzési tv.) 105. § (1) bekezdése generális jelleggel határozza meg a szakképzési hozzájárulásra kötelezettek körét. Eszerint szakképzési hozzájárulásra kötelezett a gazdálkodó szervezet, ha belföldön székhellyel, telephellyel vagy fiókteleppel rendelkezik vagy üzletvezetésének helye belföld. A Szakképzési tv. a 105. § (2) bekezdésében továbbá arról rendelkezik, hogy mely személyeket, szervezeteket nem terheli a szakképzésihozzájárulás-fizetési kötelezettség.
Tekintettel arra, hogy a Szakképzési tv. alapján bizonytalanságot okozott, hogy ki tartozik a gazdálkodó szervezetek körébe, így a veszélyhelyzet ideje alatt igénybe vehető szakképzésihozzájárulás-fizetési kedvezményről szóló 22/2021. (I. 28.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) úgy rendelkezik, hogy a Szakképzési tv. 105. § (1) bekezdésétől eltérően szakképzési hozzájárulásra kötelezett
a) a polgári perrendtartásról szóló törvény szerinti gazdálkodó szervezet az egyéni vállalkozó kivételével,
b) a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerinti egyéni vállalkozó, és
c) a belföldön vállalkozási tevékenységet folytató külföldi adóügyi illetőségű személy,
ha belföldön székhellyel, telephellyel vagy fiókteleppel rendelkezik, vagy üzletvezetésének helye belföld.
Így a Szakképzési tv., a Korm. rendelet, a polgári perrendtartásról szóló törvény és a személyi jövedelemadóról szóló törvény alapján már pontosan meghatározható azon személyek és szervezetek köre, akik szakképzési hozzájárulásra kötelezettek.
A Szakképzési tv. 106. § (1) bekezdése határozza meg a szakképzési hozzájárulás alapját. Eszerint a szakképzési hozzájárulás alapja a szakképzési hozzájárulásra kötelezettet terhelő szociális hozzájárulási adó alapja, azzal, hogy a Szakképzési tv. 105. § (3) bekezdése szerint nem keletkezik szakképzésihozzájárulás-fizetési kötelezettség, ha a szakképzési hozzájárulásra kötelezettet a szociális hozzájárulási adóról szóló törvény alapján adófizetési kötelezettség nem terheli.
Ezzel a szabállyal 2021. január 1-jétől lényegesen bővült a szakképzési hozzájárulás alapjául szolgáló jövedelmek köre.
Így hozzájárulás köteles lett az Szja tv. szerint külön adózó jövedelmek közül
a) a béren kívüli juttatások [Szja tv. 71. §] és a béren kívüli juttatásnak nem minősülő egyes meghatározott juttatások [Szja tv. 70. §] adóalapként meghatározott összege, valamint
b) a kamatkedvezményből származó jövedelem [Szja tv. 72. §] adóalapként meghatározott összege.
[Szocho tv. 1. § (4) bekezdés]
a) a vállalkozásból kivont jövedelem [Szja tv. 68. §],
b) az értékpapír-kölcsönzésből származó jövedelem [Szja tv. 65/A. §],
c) az osztalék [Szja tv. 66. §], vállalkozói osztalékalap [Szja tv. 49/C. §],
d) az árfolyamnyereségből származó jövedelem [Szja tv. 67. §],
e) az Szja tv. 1/B. § hatálya alá tartozó természetes személy e tevékenységből származó jövedelmének
Magyarországon adóztatható része.
[Szocho tv. 1. § (5) bekezdés]
Tekintettel arra, hogy korábban lényegében a tevékenységből származó jövedelmeket terhelte szakképzési hozzájárulás, így a Korm. rendelet kiemelte a szakképzési hozzájárulás alapjául szolgáló jövedelmek köréből a szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény (a továbbiakban: Szocho tv.) 1. § (4) bekezdése szerinti jövedelmeket és a Szocho tv. 1. § (5) bekezdésében meghatározott jövedelmeket, vagyis a fenti felsorolásban szereplő jövedelmeket.
Fontos kiemelni, hogy – bár a Korm. rendelet 2021. január 28. napján került kihirdetésre, és a kihirdetését követő napon, tehát 2021. január 29. napján lépett hatályba – a Korm. rendelet szabályait már a 2021. január hónapra vonatkozó kötelezettség megállapításakor is alkalmazni lehet.
(Lezárva: 2021. január 29.)
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól