A várandós munkavállalók munkajogi vonatkozásai rendkívül fontosak a munkáltatók számára, mivel számos jogi kötelezettség és speciális intézkedés szükséges a várandósság védelmében.
A Mt. 51. § (3) bekezdése szerint a munkavállalókat csak olyan munkára lehet beosztani, amely testi és egészségi állapotukat nem veszélyezteti. A várandós munkavállalók esetében ez különösen fontos, és amennyiben szükséges, a munkafeltételeket és a munkaidőt a várandós munkavállaló állapotához alkalmazkodóan módosítani kell.
Az Mt. 53. § (3) bekezdésének a) pontja kimondja, hogy a munkavállalót várandósságának megállapításától gyermeke 3 éves koráig csak hozzájárulásával lehet másik helyszínen történő munkavégzésre kötelezni. Egyenlőtlen munkaidő-beosztás csak a munkavállaló beleegyezésével lehetséges, a heti pihenőnapokat pedig nem lehet egyenlőtlenül beosztani. A várandós munkavállalók számára nem rendelhető el rendkívüli munkaidő, valamint éjszakai munkavégzés a gyermek 3 éves koráig.
Amennyiben a várandós munkavállaló munkaerő-kölcsönzés keretében kerül foglalkoztatásra, a kölcsönvevő munkáltató is köteles számára biztosítani a nem kölcsönzött várandós munkavállalókkal azonos alapvető munka- és foglalkoztatási feltételeket.
Amennyiben a várandós munkavállaló számára a munkakörülmények módosítása nem kivitelezhető, és az orvosi vélemény szerint nem alkalmas jelenlegi munkakörében dolgozni, a munkáltató köteles olyan munkakört felajánlani számára, amely megfelel egészségi állapotának. Ez a kötelezettség a várandósság megállapításától a gyermek 1 éves koráig áll fenn. Ebben az időszakban a munkavállalót az új munkakörhöz tartozó alapbér illeti meg, amely nem lehet alacsonyabb a munkaszerződésben eredetileg meghatározott alapbérnél.
A munkavállaló nem utasíthatja vissza indoklás nélkül a felajánlott új munkakört. Ennek kiemelt jelentősége van, hiszen ha a munkavállaló egészségi állapotának megfelelő munkakör nem biztosítható, az alapbér kifizetése mellett a munkavégzés alól fel kell menteni.
Az Mt. 65. § (3) bekezdése szerint a munkáltató a várandósság ideje alatt nem szüntetheti meg a munkaviszonyt, és ez a felmondási tilalom a reprodukciós eljárásban részt vevő női munkavállalókra is érvényes.
A munkakör a munkaszerződés kötelező eleme, így annak módosítása kizárólag a munkaszerződés módosításával lehetséges. Érdemes a módosítást határozott időre kötni, javasolt a gyermek 1 éves koráig. Így az időpont elérésekor az eredeti munkakör automatikusan visszaáll, újabb szerződésmódosítás nélkül.
A várandós munkavállalóknak rendszeres orvosi vizsgálatokon kell részt venniük. Ezek idejére mentesülnek a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettség alól.
A szükséges vizsgálatok meghatározása az orvos feladata. A kötelező vizsgálatokhoz jó iránymutatást adhat a várandósgondozásról szóló 26/2014. (IV. 8.) EMMI rendelet. A kötelező orvosi vizsgálatok miatti távollét időtartamára a munkavállalót távolléti díj illeti meg.
Veszélyeztetett várandósság minden olyan terhesség, amely fokozott egészségügyi kockázattal járhat. Ilyen esetekben nagyobb az esély az egészségügyi problémákra. Ha az orvos megállapítja a veszélyeztetett állapotot, a kismamát keresőképtelen állományba helyezi, és általában ebben az állapotban marad egészen a szülésig.
A keresőképtelenség veszélyeztetett várandósság esetén a 102/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelet 2. számú melléklete szerint „9” kóddal kerül jelölésre. A veszélyeztetett várandósság miatti keresőképtelenség időszakára nem jár betegszabadság. Ez azt jelenti, hogy a kismama a keresőképtelenség első napjától táppénzre jogosult, ami állami támogatás keretében biztosít számára anyagi juttatást a munkából való kiesés idejére.
Ezek ismerete elengedhetetlen a munkáltatók számára, mivel ilyen esetekben a kismama hosszabb távú távolmaradásával kell számolni, és táppénzes ellátásra kell átváltani a munkaviszonyhoz kapcsolódó egyéb juttatások helyett.
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól