A várandós nők munkajogi védelme

2024. 11. 14.

A várandós munkavállalók jogi védelme széleskörű munkáltatói kötelezettségeket foglal magában, amelyek biztosítják a munkafeltételek és munkaidő beosztás módosítását, a felmondási tilalom érvényesítését, valamint a szükséges orvosi vizsgálatokon való részvétel lehetőségét. Veszélyeztetett várandósság esetén pedig külön szabályok garantálják a kismamák egészségének és biztonságának prioritását.

A várandós munkavállalók munkajogi vonatkozásai rendkívül fontosak a munkáltatók számára, mivel számos jogi kötelezettség és speciális intézkedés szükséges a várandósság védelmében.

Munkafeltételek módosítása 

A Mt. 51. § (3) bekezdése szerint a munkavállalókat csak olyan munkára lehet beosztani, amely testi és egészségi állapotukat nem veszélyezteti. A várandós munkavállalók esetében ez különösen fontos, és amennyiben szükséges, a munkafeltételeket és a munkaidőt a várandós munkavállaló állapotához alkalmazkodóan módosítani kell.
Az Mt. 53. § (3) bekezdésének a) pontja kimondja, hogy a munkavállalót várandósságának megállapításától gyermeke 3 éves koráig csak hozzájárulásával lehet másik helyszínen történő munkavégzésre kötelezni. Egyenlőtlen munkaidő-beosztás csak a munkavállaló beleegyezésével lehetséges, a heti pihenőnapokat pedig nem lehet egyenlőtlenül beosztani.  A várandós munkavállalók számára nem rendelhető el rendkívüli munkaidő, valamint éjszakai munkavégzés a gyermek 3 éves koráig. 
Amennyiben a várandós munkavállaló munkaerő-kölcsönzés keretében kerül foglalkoztatásra, a kölcsönvevő munkáltató is köteles számára biztosítani a nem kölcsönzött várandós munkavállalókkal azonos alapvető munka- és foglalkoztatási feltételeket.

Munkakör módosítása

Amennyiben a várandós munkavállaló számára a munkakörülmények módosítása nem kivitelezhető, és az orvosi vélemény szerint nem alkalmas jelenlegi munkakörében dolgozni, a munkáltató köteles olyan munkakört felajánlani számára, amely megfelel egészségi állapotának. Ez a kötelezettség a várandósság megállapításától a gyermek 1 éves koráig áll fenn. Ebben az időszakban a munkavállalót az új munkakörhöz tartozó alapbér illeti meg, amely nem lehet alacsonyabb a munkaszerződésben eredetileg meghatározott alapbérnél. 

A munkavállaló nem utasíthatja vissza indoklás nélkül a felajánlott új munkakört. Ennek kiemelt jelentősége van, hiszen ha a munkavállaló egészségi állapotának megfelelő munkakör nem biztosítható, az alapbér kifizetése mellett a munkavégzés alól fel kell menteni. 
Az Mt. 65. § (3) bekezdése szerint a munkáltató a várandósság ideje alatt nem szüntetheti meg a munkaviszonyt, és ez a felmondási tilalom a reprodukciós eljárásban részt vevő női munkavállalókra is érvényes.

 

A gyermekes munkavállalók foglalkoztatásával kapcsolatban ajánljuk olvasónk figyelmébe Horváth-Farkas Zsuzsanna adó- és társadalombiztosítási szakértőnk legfrissebb 70 oldalas szakmai útmutatóját 29 gyakorlati kérdéssel és válasszal. A PDF útmutatót innen tudja letölteni díjmentesen!

 

Munkaszerződés módosítása

A munkakör a munkaszerződés kötelező eleme, így annak módosítása kizárólag a munkaszerződés módosításával lehetséges. Érdemes a módosítást határozott időre kötni, javasolt a gyermek 1 éves koráig. Így az időpont elérésekor az eredeti munkakör automatikusan visszaáll, újabb szerződésmódosítás nélkül.

Kötelező orvosi vizsgálat

A várandós munkavállalóknak rendszeres orvosi vizsgálatokon kell részt venniük. Ezek idejére mentesülnek a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettség alól. 
A szükséges vizsgálatok meghatározása az orvos feladata. A kötelező vizsgálatokhoz jó iránymutatást adhat a várandósgondozásról szóló 26/2014. (IV. 8.) EMMI rendelet. A kötelező orvosi vizsgálatok miatti távollét időtartamára a munkavállalót távolléti díj illeti meg.

Veszélyeztetett várandósság

Veszélyeztetett várandósság minden olyan terhesség, amely fokozott egészségügyi kockázattal járhat. Ilyen esetekben nagyobb az esély az egészségügyi problémákra. Ha az orvos megállapítja a veszélyeztetett állapotot, a kismamát keresőképtelen állományba helyezi, és általában ebben az állapotban marad egészen a szülésig.
A keresőképtelenség veszélyeztetett várandósság esetén a 102/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelet 2. számú melléklete szerint „9” kóddal kerül jelölésre. A veszélyeztetett várandósság miatti keresőképtelenség időszakára nem jár betegszabadság. Ez azt jelenti, hogy a kismama a keresőképtelenség első napjától táppénzre jogosult, ami állami támogatás keretében biztosít számára anyagi juttatást a munkából való kiesés idejére. 
Ezek ismerete elengedhetetlen a munkáltatók számára, mivel ilyen esetekben a kismama hosszabb távú távolmaradásával kell számolni, és táppénzes ellátásra kell átváltani a munkaviszonyhoz kapcsolódó egyéb juttatások helyett.

Adópraxis (2024-11-14)

Adózási Módszertani Szemle + Adópraxis előfizetés megrendelése

Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunkat!