Markáns változásokat tapasztalhattunk a közelmúltban a pénzbeli ellátások terén, először tavaly júliusban, majd idén további kiegészítések érkeztek – erről Bagolyné Hampó Anita társadalombiztosítási szakértő beszélt a Menedzser Praxis Tudás- és Válaszközpont Minden, amit tudni kell a 2024. évi pénzbeli ellátásokat érintő változásokról és gyakorlati alkalmazásukról című online szakmai napján. Felhívta a figyelmet arra, hogy ezek a módosítások nem csak a kifizetőhelyeket, illetve a bérszámfejtőket érintik, hanem az eljárási szabályok oldaláról a könyvelőket, a könyvelőirodákat és a HR-szakembereket is.
Magyarországon nem létezik olyan munkáltató, akár egy fő alkalmazottal, akire a társadalombiztosítási jogszabályok ne rónának számos feladatot. Ez érvényes arra a társas vállalkozóra is, akinek a társas vállalkozás a foglalkoztatója – tette hozzá a szakértő, aki közérthetően szólt arról, hogy a változások a gyakorlatban hogy jelentek meg, mire kell figyelniük az érintetteknek.
Egy fontos módosítással kezdte a tudnivalók ismertetését, ami megfogalmazása szerint pontosítást tartalmaz:
Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai és a baleseti táppénz összegének megállapításánál – az e törvényben foglalt kivételekkel – az ellátásra való jogosultság kezdő napján kizárólag ugyanannál a foglalkoztatónál fennálló biztosítási jogviszonyban személyi jövedelemadó-előleg (a továbbiakban: adóelőleg) megállapításához bevallott jövedelmet kell figyelembe venni.
Bagolyné Hampó Anita a szabály megváltoztatása óta rengeteg kérdést kap, miként is kell értelmezni a fentieket. A legtöbben arra kíváncsiak: jól értelmezik-e, hogy a megszűnt jogviszonyból nem lehet figyelembe venni jövedelmet. A szakértő hangsúlyozta: 2024-ben került a megfogalmazásba a kizárólag szó, valószínűleg egy bírósági per folyományaként, amikor is a korábbi szövegezést valaki megtámadhatta. Mint hangsúlyozta, csak és kizárólag a fennálló biztosítási jogviszonyban elért jövedelmet lehet figyelembe venni betegség, szülés, örökbefogadás vagy baleset esetén.
Amennyiben kettős jogviszonyról beszélünk, és az egyikből jogosult csecsemőgondozási díjra az illető, a másikból meg nem, akkor csupán az abban a jogviszonyban elért jövedelmet lehet figyelembe venni, ahol fennáll a jogosultság.
Kettős jogviszony esetén jogviszonyonként bíráljuk el a jogosultságot és az ellátás összegét is.
Egy másik nagy újdonságot is idézett a szakmai napon a szakértő:
Igényérvényesítés:
A kifizetőhellyel nem rendelkező foglalkoztató, az egyéni vállalkozó, a mezőgazdasági őstermelő és a Tbj. 87. § (3) bekezdése szerinti személy a csecsemőgondozási díj, az örökbefogadói díj, a gyermekgondozási díj, a táppénz, a baleseti táppénz és a méltányosságból igénybe vehető pénzbeli ellátás iránti kérelmet kizárólag az egészségbiztosító által erre a célra rendszeresített, a Kormány rendeletében meghatározott egységes, személyre szabott ügyintézési felületen közzétett űrlap alkalmazásával, kizárólagosan az elektronikus ügyintézés és a bizalmi szolgáltatások általános szabályairól szóló 2015. évi CCXXII. törvény (a továbbiakban: Eüsztv.) szerinti elektronikus úton (a továbbiakban: elektronikus út) nyújthatja be.
Szólt arról is, hogy már nem az ÁNYK program alkalmazásával kell benyújtani a „Foglalkoztatói igazolást”. Bagolyné Hampó Anita az eseményen bemutatta, hogy hol találják meg az érintettek a nyomtatványokat, illetve mely program segítségével tudják azoknak a foglalkoztatóknak benyújtani a kormányhivatal felé ellátásra vonatkozó igényt, ahol nem működik kifizetőhely. Az érdeklődők megtudhatták azt is, hogy a többes jogviszonnyal rendelkezők kérdésében ki járhat el, ki bírálhatja el az igényt.
Az előadás további témái: illetékesség meghatározása, adatszolgáltatás, táppénz, diplomás gyermekgondozási díj, társadalombiztosítási kifizetőhelyek működése, végrehajtási rendelet módosításai, minimálbér kapcsolata az ellátásokkal, méltányosságból igényelhető ellátások.
Ha szeretne mélyebben elmerülni a témában és megérteni a pénzbeli ellátások legfrissebb változásait, kattintson a fenti videóra! Bagolyné Hampó Anita részletesen bemutatja a legfontosabb tudnivalókat és válaszokat ad a leggyakoribb kérdésekre. Ne hagyja ki ezt az értékes információforrást – kattintson a fenti képre most!
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól