Az alanyi adómentesség választására jogosító értékhatár 12 millió forintról 18 millió forintra emelkedik. A magasabb értékhatár 2025. január 1-jétől visszamenőleg alkalmazható, erről azonban legkésőbb 2025. február 28-ig kell nyilatkozni a NAV-nak.
A kedvező változás azokat a kisvállalkozókat is érintheti, akik például 2023-ban vagy 2024-ben ugyan átlépték a korábbi 12 milliós értékhatárt, de az új, megemelt összegű, 18 millió forintos határt tavaly nem lépték át, és várhatóan idén sem fogják.
Hogyan kell bejelenteni?
Az alanyi mentességet év közben csak kezdő vállalkozás, kezdő őstermelő választhat. Amennyiben az adóalany az alanyi mentesség választásáról nem nyilatkozik (pl. elfelejtette), akkor az Áfa tv. általános szabályait kell alkalmaznia. Alanyi adómentességet legkorábban a bejelentkezést követő adóévre választhat.
Tételezzük fel, hogy áfás tevékenységet folytató egyéni vállalkozó egyben őstermelőnek is minősül. Az áfa statusuk csak egyforma lehet. A vállalkozó 2025. novemberében megszünteti a vállalkozói tevékenységét, de az őstermelést tovább kívánja folytatni. Ebben az esetben az őstermelői tevékenység áfás marad, csak 2026-ra választhat alanyi mentességet, amennyiben megfelel az alanyi mentesség feltételeinek.
Az alanyi adómentesség választását be kell a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak. Ennek határideje tárgyévet megelőző év december 31.
A bejelentést az adóalany jogi statusának megfelelően (adószámos magánszemély, egyéni vállalkozó, társas vállalkozás, költségvetési szerv) a 25T201, a 25T201T vagy a 25T201SZ számú bejelentő és változásbejelentő lapon lehet teljesíteni.
Mikor élhet az adóalany az alanyi mentesség választásának lehetőségével?
Az adóalany akkor élhet az alanyi adómentesség választásának lehetőségével, ha a nettó árbevételének éves szinten göngyölített összege sem a tárgy naptári évet megelőző naptári évben, sem a tárgy naptári évben nem haladja meg a 18 000 000 forintot.
Kezdő vállalkozásra a 18 000 000 forint árbevételi korlát időarányosan (naparányosan) értendő.
Az Áfa tv. 188. § (3) bekezdése tartalmazza azokat a bevételi jogcímeket, amelyeket a göngyölített bevétel meghatározásakor figyelmen kívül kell hagyni. ezek nem teljesen azonosak azokkal a jogcímekkel, amikor az alanyi mentes nem járhat el alanyi mentesként (193. §). A felsorolásokban 2025. január 1-jétől változás volt.
Hogyan működik az uniós adómentesség?
A magyar adóalanyok 2025. január 1-jétől a Európai Unió más tagországában is kérhetnek alanyi mentességet. Ez kötelező vagy választható? Ez azonban nem kötelező, csak választható.
Az Áfa tv. alanyi adómentességről szóló XIII. Fejezetén belül három új alcím lesz:
- Az alanyi adómentességnek a belföldön letelepedett adóalanyok által belföldön történő alkalmazására vonatkozó szabályok
- Az adómentességnek a belföldön letelepedett adóalanyok által a Közösség másik tagállamában történő választására vonatkozó szabályok
- Az alanyi adómentességnek a belföldön nem letelepedett adóalanyok által belföldön történő alkalmazására vonatkozó szabályok
Adómentesség abban az esetben választható, ha sem a tárgy naptári évet megelőző naptári évben ténylegesen, sem a tárgy naptári évben ténylegesen az adóalany göngyölített uniós árbevétele = minden tagországot beleértve) nem haladja meg a 100 000 eurót és az érintett tagállamban a göngyölített tagállami árbevétele nem haladja meg az érintett tagállam által alkalmazott adómentességi árbevételi értékhatárt.
Az adószámos magánszemély
Gazdasági tevékenység adószámos magánszemélyként is végezhető. Az adószámos magánszemély számlakibocsátásra köteles (kivétel az áfamentes ingatlan bérbeadás). Költséget elszámolhat, viszont a kifizetőnek az adót (munkavégzés esetén a járulékot is) le kell vonni. Az adószámos magánszemély által kiállított számlák teljes összege nem fizethető ki, adóztatási pont jelenik meg. Amennyiben magánszemély részére számláz, akkor saját magának kell az adót (járulékot) megfizetnie, mert a magánszemély nem minősül kifizetőnek.
Nagyon fontos szabály, hogy amennyiben egy adószámos magánszemély egyben egyéni vállalkozó is, akkor a két adóalanyiságából származó bevétel egybeszámítandó.
Tételezzük fel, hogy egy adószámos magánszemély jóga oktatással foglalkozik. Ezen tevékenységből származó bevételének göngyölített összege 2025. július 31-én 12 200 000 forint.
Egyéni vállalkozóként kiszámlázott (nem a realizált bevétel számít) árbevételének göngyölített összege 2025. július 31-én 5 800 000 forint.
Az alanyi mentesként göngyölített összes bevétele éppen 18 000 000 forint.
Amennyiben még egy számla kiállításra kerül, akkor kiesik az alanyi mentességből és a következő számla már áfásan állítandó ki.
A kiesés következtében áfabevallóvá válik akkor is, ha a következő számlázásra szeptemberben kerül sor. Augusztus hónapról már be kell nyújtani az áfabevallást.
Kérdés-válasz összeállításunkban további megválaszolt kérdéseket is találhat az alanyi adómentességre vonatkozóan:
Áfa: az alanyi mentes és tárgyi mentes bevétel
Áfa: alanyi mentes egyéni vállalkozó és az őstermelő
Áfa: Melyik bevallásba kerül a számla?