Az egyes adótörvények módosításáról szóló 2024. évi LV. törvény módosítja a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (Hetv.) egyes rendelkezéseit. A módosítások egy része már a törvény kihirdetését követően hatályba lépett, míg más rendelkezések csupán 2025. január 1-től alkalmazandók.
A törvénymódosításnak a kihirdetést követő napon hatályba lépő rendelkezése pontosítja azon adatok körét, amelyeket az állami adó- és vámhatóság naponta, elektronikus úton megküld az adózó székhelye szerinti, valamint azon telephelyei szerinti önkormányzati adóhatóságok részére, amely telephelyeket az adózó az állami adó- és vámhatósághoz bejelentette. 2024. november 29-től ezek az adatok a következők: az adózó
a) neve (elnevezése), rövidített cégneve,
b) természetes személy adóazonosító jele,
c) külföldi vállalkozás esetén a külföldi adóazonosító száma,
d) címe, székhelye, telephelye vagy telephelyei,
e) cég elektronikus elérhetősége
f) létesítő okiratának kelte, száma, képviselőjének neve, elnevezése, lakóhelye, székhelye, adóazonosító száma, a képviselői jogviszony keletkezésének és – határozott idejű jogviszony esetén – megszűnésének időpontja,
g) gazdálkodási formája, tevékenységeinek felsorolása,
h) az egyéni vállalkozó tevékenységének szünetelése esetén a szünetelés kezdő- és zárónapja,
i) a statisztikai számjele,
j) jogelődje és jogelődjének adóazonosító száma,
k) a naptári évtől eltérő üzleti év mérlegforduló napja,
l) közhasznú szervezetként történő nyilvántartásba vétele,
m) külföldi vállalkozás magyarországi fióktelepe esetén a külföldi vállalkozás megnevezése, székhelye, cégjegyzék száma, nyilvántartási száma
n) magyarországi tényleges üzletvezetési helye, ha magyar adóügyi illetőségét a tényleges üzletvezetési hely alapozza meg,
o) bíróság által nyilvántartandó jogi személy esetében a bírósági nyilvántartási száma, főtevékenysége.
2025. január 1-től lép hatályba a Hetv-nek az építményadó alóli mentességgel kapcsolatos módosítása. Ez alapján mentes lesz az építményadó alól a magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvény szerint műemléknek minősülő ingatlan a megszerzésének évében és az azt követő három évben (Hetv. 13. § (1) bekezdés d) pont). Ezzel kapcsolatban viszont azt is előírja a Hetv., hogy a mentesített összegnek az önkormányzati rendeletben megállapított mértékkel számított értéke – a természetes személy tulajdonos kivételével – ingatlanonként nem lehet több 100 millió eurónak megfelelő forintösszegnél (Hetv. 13. § (1) bekezdés e) pont).
Jelenleg is mentes az építményadó alól az ingatlan-nyilvántartás szerint állattartásra vagy növénytermesztésre szolgáló építmény és az ilyen jellegű tevékenységekhez kapcsolódó tárolásra szolgáló építmény (pl. istálló, üvegház, terménytároló, magtár, műtrágyatároló) is, amennyiben az építményt rendeltetésszerűen ezeknek a tevékenységeknek a folytatására használják. Előfordulhat viszont, hogy egy épület nincs megfelelően nyilvántartva az ingatlan-nyilvántartásban, de ténylegesen mezőgazdasági célokat szolgál. Ezért a jövőben mentes lesz az építményadó alól az ingatlan-nyilvántartásban nem a fenti rendeltetéssel feltüntetett, de a mezőgazdasági igazgatási szerv hatósági igazolása alapján állattartásra, növénytermesztésre, vagy ezekhez kapcsolódó tárolásra használt építmény is. Tehát a mentesség nem csupán az ingatlan-nyilvántartási besorolás alapján illeti meg majd az adóalanyt, hanem a mezőgazdasági hatóság igazolása is megalapozhatja a mentességet, amennyiben az építmény ténylegesen a fenti funkciók valamelyikét tölti be (Hetv. 13. § (1) bekezdés e) pont).
Szintén 2025. január 1-től kiegészül a vagyoni értékű jogok Hetv. szerinti köre.
A kezelői jog, a vagyonkezelői jog, a tartós földhasználat, a haszonélvezet, a használat joga, a földhasználat és a lakásbérlet mellett vagyoni értékű jognak minősül az építményi jog is (Hetv. 52. § (3) pont). Az építményi joggal, mint új jogintézménnyel 2023-ban egészült ki a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.). A Ptk. 5:159/A. §-a alapján az építményi jogánál fogva a jogosult az ingatlanon vagy annak felszíne alatt épületet létesíthet, illetve hasznosíthat, ennek során jogosult az épület építésére vagy építtetésére, és ennek érdekében az ingatlan igénybevételére, jogosult továbbá a felépült vagy az ingatlanon már fennálló épület birtoklására, használatára és hasznainak szedésére. Az építményi jogot alapító szerződést írásba kell foglalni.
Itt említjük meg a Hetv. 2024. október 1-től hatályos módosítását is, amely a magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvénnyel való összhang megteremtése érdekében pontosította a műemléképület felújításához kapcsolódó adómentesség szabályait.
A felújításra kiadott engedély véglegessé válását követő három egymást követő adóévben mentes az építményadó alól az önkormányzati rendelet alapján helyi emléknek vagy nemzeti emléknek minősülő műemléki védelem alatt álló épület.
A korábban hatályos fogalmak alapján a mentesség a műemléki értékként külön jogszabályban védetté nyilvánított vagy önkormányzati rendelet alapján helyi egyedi védelem alatt álló épületetekre vonatkozott (Hetv. 13/A. § (1) bekezdés). Itt tehát csupán a törvényi meghatározás módosult, az adómentes adótárgyak köre ténylegesen nem változott.
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól