Ez a tartalom 2719 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak.
Önnek válogatott legfrissebb tartalmainkat személyes kezdőlapján mindig elérheti.
A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja-tv.) 2005. január 1-jei módosítása alapvető változást eredményezett a munkavégzéshez biztosított eszközök és szolgáltatások adóztatása terén. E módosítás eredményeként a törvénybe került egy olyan rendelkezés, mely adómentességet biztosít olyan eszközök és szolgáltatások nyújtása során, amelyek szükségesek a munkavégzéshez.
Az Szja-tv. 4. § (2a) bekezdése szerint:
„Nem keletkezik bevétel valamely személy által a tevékenységében közreműködő magánszemély részére biztosított olyan dolog (eszköz, berendezés, jármű, munkaruházat stb.) használatára, szolgáltatás (világítás, fűtés stb.) igénybevételére tekintettel, amelynek használata, igénybevétele a munkavégzés, a tevékenység ellátásának hatókörében, a tevékenység ellátásának feltételeként történik (ideértve azt is, ha ez iskolarendszeren kívüli képzés, betanítás, valamint a biztonságos és egészséget nem veszélyeztető munkavégzés feltételeinek a munkavédelemről szóló törvény előírásai szerint a munkáltató felelősségi körébe tartozó biztosítása), abban az esetben sem, ha a dolog, a szolgáltatás személyes szükséglet kielégítésére is alkalmas, és a tevékenység hatókörében történő hasznosítás, használat, igénybevétel mellett egyébként az igénybevétel során nem zárható ki a magáncélú hasznosítás, használat, igénybevétel, kivéve, ha e törvény a hasznosítást, használatot, igénybevételt vagy annak lehetőségét adóztatható körülményként határozza meg.”
Ez a rendelkezés egyértelművé teszi, hogy a munkavállalók, megbízási szerződés keretében tevékenységet folytatók, vagy egyébként bármely vállalkozás tevékenységében közreműködő magánszemélyek a feladataik ellátásához szükséges eszközök, szolgáltatások használata, igénybevétele címén nem szereznek bevételt akkor sem, ha közben előfordul vagy előfordulhat az adott eszköz, szolgáltatás személyes célokra történő igénybevétele, magáncélú használata.
A gyakorlati alkalmazás szempontjából fontos kiemelni, hogy a szabály nem kizárólag a munkáltató által a munkavállaló részére biztosított eszközök és szolgáltatások esetén, hanem bármely, a vállalkozás tevékenységében közreműködő magánszemély esetén alkalmazható. Így alkalmazható a megbízási vagy vállalkozási szerződéssel foglalkoztatott magánszemély, a gazdasági társaság személyesen közreműködő tagja, a gazdasági társaság részére mellékszolgáltatást teljesítő tag, a segítő családtag esetén, sőt az üzleti partner vagy a tevékenységben közreműködő szakértő, tanácsadó esetén is.
Fontos továbbá kiemelni, hogy a szabály csak olyan eszközökre és szolgáltatásokra vonatkozik (csak akkor és annyiban alkalmazható), amelyeket a munkavégzés, a tevékenység ellátásának hatókörében a tevékenység ellátásának feltételeként biztosítanak, de csak akkor és annyiban, amennyiben ez a feltétel az adott magánszemélyre nézve megvalósul. Ez azt jelenti, hogy ha a munkavégzés feltételeként biztosított munkaeszközöket, berendezéseket, szolgáltatásokat a magánszemély munkavégzés közben az előírt munkafeladat mellett más célra is igénybe veszi (veheti), emiatt nem keletkezik adókötelezettsége sem a munkáltatónak (megbízónak), sem a magánszemélynek.
Más a helyzet azonban akkor, ha valamely munkaeszköz használatát vagy szolgáltatás igénybevételét a munkavégzéstől függetlenül is ingyenesen vagy kedvezményesen lehetővé teszik magánszemély számára. Ilyenkor a juttatás jogcímét és adókötelezettségét a Szja-tv. 2. § (6) bekezdése alapján kell meghatározni.
Néhány példa, amikor nem keletkezik adóköteles bevétel:
• a megbízó által a megbízott számára vagy más személy által a tevékenységében közreműködő magánszemély számára biztosított számítógép-használat esetén, ha az elvégzendő feladattal kapcsolatos használat mellett a magánszemély pl. a magánüzenet elküldésére is használja a számítógépet;
• a szolgáltatónál foglalkoztatottak által igénybevett szolgáltatás (pl. a fodrász-szalonban a saját frizura elkészítése, a kozmetikai berendezések használata);
• a munkavégzés eredményes ellátásához szükséges napilapok, folyóiratok biztosítása;
• a munkavégzéshez használt ruházat tisztíttatása;
• nyomtatón, másológépen a munkavállaló saját anyagainak nyomtatása, másolása.
Ugyanakkor adóköteles például:
• az olyan ruházat juttatása, amely nem felel meg az Szja-tv. 1. számú mellékletének 8.24. pontjához tartozó 9.2. pontjában ismertetett adómentességi feltételeknek;
• a munkáltató által biztosított szerszámok, munkagépek ingyenes vagy kedvezményes kölcsönzése a munkavállalónak vagy más magánszemélynek (pl. a munkáltató hétvégére ingyenesen átengedi a takarítógépet, amellyel a dolgozó munkát vállal a szabadidejében, vagy a mezőgazdasági üzem ellenérték nélkül engedélyezi, hogy a tulajdonában lévő traktorral a dolgozó otthon és más gazdáknál felszántsa a földeket).
A munkavégzés teljesítésének hatókörében, a feladatok ellátásának feltételeként biztosított dolog, szolgáltatás magáncélú hasznosítása, használata, igénybevétele miatt az Szja-tv. adóztatható körülményként határozza meg a kifizető vagy munkáltató által biztosított telefonszolgáltatás (legyen akár vezetékes vagy mobiltelefon szolgáltatás, akár előfizetéses vagy feltöltőkártyás mobiltelefon szolgáltatás) magáncélú használatát.
Adószakértői javaslat
Amennyiben a vállalkozás úgy dönt, hogy különböző eszközöket vagy szolgáltatásokat adómentesen kíván biztosítani a tevékenységében közreműködő magánszemélyek részére, akkor minden esetben kellő körültekintéssel kell eljárni.
Szükséges, hogy
• a vállalkozás a biztosított eszközökről és szolgáltatásokról a nevére szóló számlával rendelkezzen;
• megfelelő módon dokumentálva legyen, hogy az adott eszköz vagy szolgáltatás a munkavégzés ellátásának feltétele.
Ezek hiányában az adóhatóság jogszerűen fogja az adómentesen elszámolt eszközt vagy szolgáltatást egy esetleges ellenőrzés során természetbeni juttatássá minősíteni, illetve annak adó- és járulékkötelezettségét a szankciókkal együtt az adózó terhére megállapítani.
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól