Ez a tartalom 1485 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak.
Önnek válogatott legfrissebb tartalmainkat személyes kezdőlapján mindig elérheti.
Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára a tájékoztatójában elmondta, hogy a koronavírus-járványnak leginkább kitett turisztikai ágazatot számos intézkedéssel segítette eddig is a Kormány, és a segítségnyújtás folytatódik. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a jövőre továbbélő adókönnyítéssel mindenki nyer. Ez három az egyben intézkedés, hiszen támogatja a vállalkozásokat, a turizmust és a foglalkoztatottakat is – fogalmazott az államtitkár, aki szerint 2021-ben egymillió munkavállalónak nőhet a SZÉP Kártyára érkező juttatása.
Az államtitkár elmondta, hogy a 2020. április 22-től december 31-ig tartó majd háromnegyed éves időszakban megfeleződött a SZÉP Kártya adóterhe, ami április 21-én még 32,5 százalék volt, az ma már csak 15 százalék.
Míg az adóteher kevesebb, mint a felére csökkent, addig a kedvezményesen adható összeg csaknem megduplázódott - emelte ki az államtitkár.
A 2020. április 22. napjától hatályos szabályok szerint a 2020. évben a SZÉP Kártyára adható béren kívüli juttatásként adható összeg megemelkedett.
Eszerint béren kívüli juttatásnak minősül:
A keretösszeg emelkedése a gyakorlatban azt jelenti, hogy amennyiben például a munkáltató 2020. április 22. napját megelőzően a vendéglátás alszámlára 150 ezer forint támogatást utalt, akkor lehetősége van arra, hogy a 2020. évben további (265 ezer – 150 ezer) 115 ezer forint támogatást utaljon a SZÉP Kártya vendéglátás alszámlára béren kívüli juttatásként.
Érdemes kiemelni, hogy az Szja tv. a SZÉP Kártyára az adóévben átutalt juttatásnak béren kívüli juttatásként elszámolható keretösszegét több juttatótól származóan együttvéve határozza meg. Tekintettel arra, hogy ez a korlátozás a SZÉP Kártyára utalt támogatások 2020. évi szabályait meghatározó jogszabályokban nem szerepel, így a keretösszeg 2020. április 22. napjától munkáltatónként értendő.
Vagyis, ha a munkavállalónak több munkáltatója van az adóévben, akkor mindegyiktől kaphat például 400-400 ezer forint összegű támogatást a szálláshely alszámlára.
Ennek megfelelően 2020. április 22. napját követően nem szükséges a magánszemélytől nyilatkozatot kérni arra vonatkozóan, hogy részesül-e más munkáltatótól SZÉP Kártyára átutalt, béren kívüli juttatásként elszámolt támogatásban.
A SZÉP Kártyára utalt támogatások 2020. évi szabályait meghatározó jogszabályok az éves rekreációs keretösszeget is megemelték. Eszerint a 2020. évben az éves rekreációs keretösszeg évi 400 ezer forint (korábban 200 ezer forint), ha a munkáltató költségvetési szerv, és évi 800 ezer forint (korábban 450 ezer forint) minden más munkáltató esetében.
Meddig mentes a szociális hozzájárulási adó alól a SZÉP Kártyára utalt béren kívüli juttatás?
A SZÉP Kártyára adható támogatás adóterhe azért lett lényegesen kedvezőbb, mert a munkáltató által 2020. április 22-től december 31-ig tartó időszakban a SZÉP Kártyára utalt béren kívüli juttatás után nem kell szociális hozzájárulási adót fizetni.
Az államtitkár tájékoztatása szerint a felemelt összeghatárok jövő nyárig változatlanul tovább élhetnek. Ha az idén tavasszal bevezetett két adóügyi könnyítés meghosszabbítását megszavazza az Országgyűlés, akkor jövőre 35 milliárd forinttal több maradhat a vállalkozásoknál.
Az Országgyűlés elé terjesztett javaslat megszünteti továbbá a költségvetési szervek és az egyéb munkáltatók által biztosított béren kívüli juttatás adókötelezettségével összefüggésben meghatározott ún. rekreációs keretösszegek közötti különbséget. 2021. január 1-jétől minden munkáltató esetében egységesen évi 450 ezer forint feletti összegben adott juttatás keretösszeg feletti része minősülne egyes meghatározott juttatásnak.
(Lezárva: 2020. október 27.)
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól