Ez a tartalom 1648 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak.
Önnek válogatott legfrissebb tartalmainkat személyes kezdőlapján mindig elérheti.
A veszélyhelyzet időtartamára a gyermekek napközbeni felügyeletével kapcsolatos intézkedésekről szóló 152/2020. (IV. 27.) Korm. rendelet alapján bármely foglalkoztató megszervezheti a nála keresőtevékenységet folytató személyek gyermekei számára a napközbeni felügyeletet.
Munkahelyi gyermekfelügyeletet bármely munkáltató létrehozhat, ahol a veszélyhelyzet idején szükség van a foglalkoztatottak gyermekeinek a felügyeletére. A munkahelyi gyermekfelügyelet fenntartója lehet gazdasági társaság, civil szervezet, egyéni vállalkozó, állami vagy nem állami fenntartású szervezet.
A munkahelyi gyermekfelügyeletet azon legalább 20 hetes, de legfeljebb 14 éves, egészséges, fertőző betegségben nem szenvedő gyermekek vehetik igénybe, akiknek a szülője az adott foglalkoztatónál dolgozik, és nyilatkozik arról, hogy gyermeke nem szenved fertőző betegségben.
A munkahelyi gyermekfelügyeletet a szülők által igényelt időszakban, de legfeljebb munkanapokon reggel 6 óra és este 18 óra között lehet biztosítani. A munkahelyi gyermekfelügyeletet kiscsoportos formában kell megszervezni, csoportonként legfeljebb 5 gyermek felügyelete biztosítható. A munkahelyi gyermekfelügyelet vegyes életkori csoportokban is megszervezhető.
A 152/2020. (IV. 27.) Korm. rendelet alapján a munkahelyi gyermekfelügyelet olyan végzettséggel, szakképesítéssel végezhető, amely jogszabály alapján feljogosít a bölcsődei ellátás, napközbeni gyermekfelügyelet jogszabályban meghatározott munkaköreinek, vagy köznevelési intézmény pedagógus- vagy nevelő oktató munkát közvetlenül segítő munkaköreinek betöltésére.
A Korm. rendelet ugyanakkor arról is rendelkezik, hogy a munkahelyi gyermekfelügyeletet egyebekben a miniszter által kiadott, és az általa vezetett minisztérium honlapján közzétett szakmai iránymutatásnak (a továbbiakban: Szakmai iránymutatás) megfelelően kell biztosítani.
Érdemes megjegyezni, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériumának honlapján ilyen szakmai iránymutatás nem található. A minisztérium honlapján egy 2020. április 28-án kiadott tájékozató olvasható, amely szerint a munkahelyi gyermekfelügyelet működtetéséhez bővebb információ található a Családbarát Ország Nonprofit Kft. által kiadott „Napközbeni gyermekfelügyelet” szakmai iránymutatásában, amely az alábbi linken érhető el:
https://macske.hu/wp-content/uploads/2019/10/macske.hu-dokumentumtar-3-napkozbeni-gyermekfelugyelet-tajekoztato.pdf
A Szakmai iránymutatás szerint napközbeni gyermekfelügyelet szolgáltatást az nyújthat, aki a jogszabályokban rögzített feltételeknek megfelel, vagyis nagykorú, cselekvőképes, büntetlen előéletű, a feltételek alapján alkalmas a napközbeni gyermekellátás nyújtására, nem állnak fenn vele szemben kizáró körülmények és eredményesen elvégezte a miniszteri rendeletben előírt tanfolyamot. A napközbeni gyermekfelügyeletben munkát vállaló személynek egészségügyi nyilatkozattal és érvényes foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálattal kell rendelkeznie.
A Szakmai iránymutatás előírása szerint a fenntartónak a szolgáltatás nyújtóját munkaviszonyban kell alkalmaznia. Tekintettel arra, hogy az alkalmi munkára létesített jogviszony egyszerűsített foglalkozatásra irányuló munkaviszonynak minősül, így a munkahelyi gyermekfelügyelet ellátására alkalmi munkavégzés keretében is foglalkoztatható az arra alkalmas személy.
A Szakmai iránymutatás részletesen tartalmazza a munkahelyi gyermekfelügyelet létesítésének és működésének közegészségügyi feltételeit (pl. elsősegélynyújtó felszerelést kell biztosítani, a gyermekfelügyeletben használt textíliákat naponta, illetve szükség szerint kell cserélni és mosni, stb.), illetve tárgyi követelményeit (pl. a csoportszoba minimális hasznos alapterülete legalább három négyzetméter legyen férőhelyenként, de minimum 15 négyzetméter legyen, a nagyobb bútorokat a borulás veszélyének elhárítása érdekében rögzíteni kell, csak földelt vezetékkel ellátott berendezések használhatók, az elérhető konnektorokat vakdugóval kell ellátni, a gyermekek által elérhető üvegfelületeket védőfóliával kell ellátni, stb.).
A munkahelyi gyermekfelügyelet nyújtójának a jelenlegi veszélyhelyzetben a működés során:
– folyamatosan tájékozódnia kell a fertőzés megelőzéséhez kapcsolódóan közzétett információkról (www.koronavirus.gov.hu),
– a Nemzeti Népegészségügyi Központ tájékoztatását (www.nnk.gov.hu) folyamatosan figyelemmel kell kísérnie és a szükséges ajánlásokat be kell tartania,
– figyelemmel kell kísérnie az Operatív Törzs bejelentéseit,
– a meghozott intézkedésekről informálnia kell az ellátott gyermekek szüleit és a munkatársakat,
– minden információt át kell adnia arról, hogy mit tehetnek az ellátottak szülei és a munkatársak a maguk és a környezetük védelme érdekében.
A munkahelyi gyermekfelügyelet létrehozásához működési engedély nem szükséges, de a létrehozását legkésőbb a tevékenység megkezdését megelőző napon be kell jelenteni a polgármesternek és a népegészségügyi feladatkörében eljáró járási hivatalnak.
A 152/2020. (IV. 27.) Korm. rendelet közteher könnyítést biztosít a munkahelyi gyermekfelügyeletet ellátó személynek kifizetett jövedelem tekintetében.
Az érvényesíthető kedvezmények:
1. A munkahelyi gyermekfelügyelet végzése céljából foglalkoztatott személy járulékalapot képező jövedelméből kizárólag a 4 százalékos mértékű természetbeni egészségbiztosítási járulékot, de legfeljebb 7710 forint összeget kell levonni. Ennek megfelelően a járulékalapot képező jövedelem után nem kell megfizetni a 10 százalékos nyugdíjjárulékot, a 3 százalékos pénzbeli egészségbiztosítási járulékot és a 1,5 százalékos munkaerő-piaci járulékot.
A járulékmentesség nem érinti a biztosított társadalombiztosítási- és munkaerőpiaci ellátásokra való jogosultságát és az ellátások összegét. Ezen időszak szolgálati időnek minősül és a keresetet, jövedelmet a nyugellátás összegének megállapítása során figyelembe kell venni.
2. A munkahelyi gyermekfelügyelet végzésére foglalkoztatott személy számára kifizetett jövedelem, juttatás után nem kell teljesítenie a kifizetőnek szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettséget.
3. A munkahelyi gyermekfelügyelet végzésére foglalkoztatott személy számára kifizetett jövedelem, juttatás után nem kell teljesítenie a kifizetőnek a szakképzési hozzájárulás fizetési kötelezettséget.
A kedvezményeket a 2020. április, május és június hónapra elszámolt jövedelem esetében lehet alkalmazni.
dr. Teszéri-Rácz Ildikó
adójogi szakjogász, adószakértő
Lezárva: 2020. május 19.
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól