Ez a tartalom 464 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak.
Önnek válogatott legfrissebb tartalmainkat személyes kezdőlapján mindig elérheti.
Mi a teendő azokkal az eszközökkel, amelyek nem a vállalkozást folytató örökösök tulajdonában kerültek? Keletkezik-e áfa fizetési kötelezettség illetve árbevétel ezen eszközök után?
Olyan tárgyi eszközök után, amelyeket a tevékenységet tovább nem folytató örökös kapnak meg, az Áfa tv. 11. § (1) bekezdése alapján áfafizetési kötelezettség keletkezik.
A tevékenységet folytató örökös részére átadott eszközök után is adófizetési kötelezettség keletkezik az Áfa tv. 11. § (1) bekezdése alapján, mivel az Áfa tv. 17. § (2) bekezdése nem alkalmazható.
A NAV jogértelmezése szerint, ha a tevékenységet továbbvivő örökös alanyi adómentességet választott, akkor nem áll fenn be az Áfa tv. 18. § (1) bekezdés c) pontjában foglalt feltétel, amely az Áfa tv. 17. § (2) bekezdésének alkalmazásához szükséges.
Ugyanis az alanyi adómentes minőségben végzett amely minőségben folytatott tevékenység áfa levonására nem jogosít. Érdemes a NAV-tól tájékoztatást kérni.
Megjegyzendő, hogy az Áfa tv. 257/F. §-a lehetőséget biztosít az alanyi adómentesség választására vonatkozó nyilatkozat visszavonására és az általános szabályok szerinti adózás választására, ha annak feltételei fennállnak.
A vállalkozást folytató örökös által megszerzett tárgyi eszköz továbbra is a vállalkozás része marad, vagy az örökös személyes tulajdona? Amennyiben ezt értékesíti a bevétel a vállalkozás bevétele, vagy önálló tevékenység bevétele? Keletkezik-e áfa fizetési kötelezettség, kell-e számlát kiállítani, vagy elegendő az adás-vételi szerződés?
A vállalkozás továbbvivő örökös által megszerzett eszközök továbbra is vállalkozói vagyon részének kell tekinteni, amely az örökös tulajdonát képezi.
A tárgyi eszköz későbbi értékesítésénél az Szja tv. 10. sz. melléklet I. rész 2. pontjában foglalt rendelkezések irányadóak.
Az Áfa tv. 193. § (1) bekezdés a) pontja alapján a tárgyi eszköz értékesítése során az alanyi adómentesség nem érvényesül, az egyéni vállalkozó nem alanyi adómentes minőségében jár el, ezáltal az általános adózási szabályokat kell alkalmazni.
A tárgyi eszköz belföldi értékesítését 27% áfa terheli. A tárgyi eszköz értékesítéséről számlát kell kiállítani, az adásvételi szerződést jogi okokból célszerű kötni.
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól