Katába belépni ugyebár bármikor év közben is lehet, de a kata-adóalanyiság mindig csak a bejelentés megtételét következő hó elejétől kezdődik meg. Mindenek előtt természetesen azt kell tudni, hogy nem lehet a katázást választani az alábbi esetekben:
1. Az első és legfontosabb teendő, hogy azon hónap utolsó napjáig küldjük be az aktuális évi ’T101E jelű változásbejelentő nyomtatványt, amelyben még SZJA szerint szeretnénk adózni. Ezen nyomtatvány A02-es lapján található 14. blokk felső részében a „Bejelentkezem a kisadózó vállalkozások tételes adója alá…” sort kell jelölnünk, valamint a TAJ számunk beírása után, hogy főállású vagy mellékállású kisadózónak minősülünk. Az is rendkívül fontos, hogy a főállású katások biztosítási jogviszonya kizárólag a megfelelő rubrika jelölésével tud létrejönni, tehát azt se felejtsük el beikszelni!
2. Ha KATA alá megy át egy eddig SZJA szerint adózó egyéni vállalkozó, akkor a főállású egyéni vállalkozói státuszát meg kell szüntetni az aktuális hónap zárónapjával a ’T1041-es jelű bejelentőlapon, és innentől amíg katásként adózik, a havi ’58-as járulékbevallás beküldésére sem lesz kötelezett.
3. Ne felejtsük el, hogyha ugyanazon adóévben két adónem alá is tartoztunk, akkor a bevételeinkkel két külön bevallásban kell elszámolnunk következő évben.
Az SZJA bevallás benyújtásának határideje következő év május 20-a, a KATA bevallásé pedig február 25-e.
4. Iparűzési adóban változásbejelentőt kell küldeni a KATA adózási mód kezdetét követő 45 napos jogvesztő határidőn belül, ha a fix tételes adót (évi 2 x 25.000 Ft, 2022-ben évi 2 x 12.500 Ft) szeretnénk választani. Ebben az esetben a tört időszakra záró bevallást is be kell adni.
Amennyiben viszont az aktuális adóévre nem választanánk a fix tételes IPA-t, akkor majd következő év május 31-ig a főszabály szerint kell éves iparűzési adóbevallást készítenünk.
Fontos tisztában lenni azzal, hogy a fix tételes IPA-ra következő év tekintetében mindig az adott év február 15-ig van lehetőségünk átjelentkezni, amely ugyancsak jogvesztő határidő. Ha e választásunkat továbbiakban is fenn kívánjuk tartani, akkor azt nem kell minden év február 15-ig bejelenteni.
A 2022-es adóváltozások egyik legnagyobb érdeklődéssel kísért fejleménye az átalányadó szabályainak megváltozása. A módosítások a katások jó részét adózásuk újragondolására vagy az átalányadóra való áttérésre ösztönözheti. Mit kell tennünk, ha át akarunk térni a személyi jövedelemadó hatálya alá?
5. Végül pedig ne feledkezzünk meg arról sem, hogy az általunk használt számlázó program beállításai közé vegyük fel kisadózói státuszunkat, hiszen a jövőben a „Kisadózó” kifejezésnek kötelezően szerepelnie kell a kibocsátott számláinkon. Amennyiben még mindig kézi számlákat állítunk ki, akkor arra is gondoljunk, hogy a számláinkon elhelyezett pecsétünket is módosítanunk kell, vagy akár kézzel is ráírhatjuk ezt a kifejezést a számláinkra.
6. Valamint azt sem szabad elfelejteni, hogy 2021-től él az a szabályozás (Kata tv. 13. § (2) bekezdése), mely szerint a kisadózó vállalkozásnak írásban értesítenie kell belföldi adóalany partnereit katás státuszának keletkezéséről és megszűnéséről.
A 2023 decemberében életbe lépett adózási változások érinti az egyéni vállalkozók könyvelését. A szüneteltetés alatti bevétel és kiadások kezelése jelentősen módosult, ezért fontos, hogy részletesen megismerjük ezeket a változásokat. A Tb és Adó különszám részletesen elemzi ezeket a szabályváltozásokat, és a szakértők az általuk összeállított anyagban tanácsokkal segítik az érintetteket. Szerezze be a legfrissebb információkat az egyéni vállalkozók számára fontos adózási változásokról! Kattintson ide a különszámért!
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól