Ez a tartalom 1098 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak.
Önnek válogatott legfrissebb tartalmainkat személyes kezdőlapján mindig elérheti.
1. Munkáltatói közterhek törlése
A turisztikai, a vendéglátóipari, a szórakoztatóipari, a szerencsejáték, a filmipari, az előadóművész, a rendezvényszervező és a sportszolgáltatást nyújtó ágazatokban működő gazdasági egységekben 2020. március, április, május és június hónapokra a foglalkoztatott munkavállalók esetében a munkáltató mentesül a munkabér utáni közterhek megfizetése alól.
Az intézkedés várhatóan a 17,5 százalékos szociális hozzájárulási adó és a 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulás alól fogja mentesíteni a munkáltatókat.
2. Munkavállalói járulékok csökkentése
A turisztikai, a vendéglátóipari, a szórakoztatóipari, a szerencsejáték, a filmipari, az előadóművész, a rendezvényszervező és a sportszolgáltatást nyújtó ágazatokban működő gazdasági egységekben 2020. március, április, május és június hónapokra a foglalkoztatott munkavállaló munkabérét terhelő járulékok közül kizárólag a természetbeni egészségbiztosítási járulékfizetési kötelezettség áll fenn, azzal, hogy annak havi mértéke nem haladhatja meg az egészségügyi szolgáltatási járulék havi összegét, a 7710 forintot.
Az intézkedés a fentiek szerint mentesíteni fogja a munkavállalók munkabérét a 10 százalékos nyugdíjjárulék, a 3 százalékos pénzbeli egészségbiztosítási járulék és a 1,5 százalékos munkaerő-piaci járulék alól. Ennek következtében a munkavállalókat megillető járulékalapot képező jövedelmek után kizárólag a 4 százalékos természetbeni egészségbiztosítási járulékot kell megállapítani, de annak maximális havi mértéke 7710 forint lesz.
3. Turizmusfejlesztési hozzájárulás törlése
A turizmusfejlesztési hozzájárulás megfizetésére kötelezetteknek 2020. március 1. napjától 2020. június 30. napjáig terjedő időszakra nem kell turizmusfejlesztési hozzájárulást fizetni.
4. Katás taxisok adójának törlése
A kata hatálya alá tartozó, személyszállítási szolgáltatást végző adózók a 2020. március, április, május és június hónapokra mentesülnek az adófizetési kötelezettségük alól.
5. Munkajogi változások
A Kormány által elrendelt veszélyhelyzet megszűnését követő 30 napig a munkáltatónak lehetősége van arra, hogy
– a munkavállaló számára otthoni munkavégzést és távmunkavégzést egyoldalúan elrendeljen,
– a munkavállaló egészségi állapotának ellenőrzése érdekében a szükséges és indokolt intézkedéseket megtegye,
– a közölt munkaidő-beosztást azonnali hatállyal módosítsa.
Ezekre az intézkedésekre abban az esetben is lehetősége van a munkáltatónak, ha kollektív szerződés eltérően rendelkezik.
A Kormányrendelet általánosságban kimondja, hogy a munkáltató és a munkavállaló a Munka Törvénykönyvének rendelkezéseitől külön megállapodásban eltérhetnek.
6. Bérleti szerződésekre felmondási és bérleti díj emelési tilalom
A turisztikai, a vendéglátóipari, a szórakoztatóipari, a szerencsejáték, a filmipari, az előadóművész, a rendezvényszervező és a sportszolgáltatást nyújtó ágazatok tekintetében a nem lakás céljára szolgáló helyiségre vonatkozó bérleti szerződéseket 2020. június 30-áig nem lehet felmondással megszüntetni. Ezen bérleti szerződések tekintetében a bérleti díj a veszélyhelyzet fennállása alatt nem emelhető, abban az esetben sem, ha azt a szerződés egyébként lehetővé teszi.
7. Fogyasztói hitelek THM-jének maximalizálása
A Kormányrendelet hatályba lépését követően kötött szerződés alapján felvett, zálogjoggal nem biztosított fogyasztói hitelek esetén a teljes hiteldíj mutató nem haladhatja meg a jegybanki alapkamat 5 százalékponttal növelt mértékét.
8. Üzletszerűen nyújtott hitel- és kölcsönszerződésből, illetve pénzügyi lízingszerződésből eredő fizetési kötelezettségre fizetési moratórium
A veszélyhelyzet fennállása alatt az üzletszerűen nyújtott hitel- és kölcsönszerződések, illetve pénzügyi lízingszerződések esetén az adós a szerződésből eredő tőke-, kamat-, illetve díjfizetési kötelezettségének teljesítésére 2020. december 31-éig fizetési haladékot kap, ha a felek eltérően nem rendelkeznek. A fizetési moratórium nem érinti az adós azon jogát, hogy az eredeti szerződési feltételek szerint teljesítsen.
A veszélyhelyzet fennállása alatt lejáró szerződések 2020. december 31-éig meghosszabbodnak.
E rendelkezéseket a 2020. március 18. napján huszonnégy órakor fennálló szerződések alapján már folyósított kölcsönökre kell alkalmazni.
Figyelem!
Az ismertetett változások egyelőre döntések. A Kormányrendeletben kihirdetett rendelkezésekkel kapcsolatos további részletszabályokat a Kormány rendeletekben fogja meghatározni.
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól