Ez a tartalom 701 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak.
Önnek válogatott legfrissebb tartalmainkat személyes kezdőlapján mindig elérheti.
A kérdés tehát úgy vetődik fel, hogy megszüntethető-e a cég a következőképpen:
1. A bevitt tagi betétet bevonják a jegyzett tőkébe, hogy ezáltal a férj részesedése nagyobb legyen, és a végelszámolásnál ne kelljen ajándékozási illetéket fizetni ezen összeg után.
2. A vagyonfelosztási javaslatot a házastársi vagyonmegosztás részeként nyújtanák be oly módon, hogy az ingatlan és a pénzbeli betétek 50-50%-ban kerülnének férj-feleség tulajdonába. Az illeték törvény értelmében, ha vagyonmegosztásként kerül az ingatlan felosztásra, akkor az illetékmentes. Járható-e ez az út?
A vagyonmegosztás a házassági életközösség megszűnésekor a felek peren kívüli megállapodása.
Esetünkben a tulajdonjog még a kft.-t illeti, tehát első lépésként valóban a végelszámolás lefolytatása szükséges. A tagi hitel fordítható a jegyzett tőke emelésére. A végelszámoló feladata a vagyonfelosztási javaslat, mint a végelszámolás utolsó lépésének az elkészítése. A kérdésből következtetve az ingatlan tulajdoni hányada 50-50% lehet, így valószínűsíthető, hogy a kérdés szerinti vagyonmegosztásra nem is kerül sor.
A vagyonmegosztás nem jelent illetékmentességet.
A végelszámolás során a végelszámolónak vagyonfelosztási javaslatot kell készítenie, amelyet alá is kell támasztania a számviteli beszámolóval. Az eszközöket piaci értéken kell értékelni. A vagyonfelosztási javaslatot, illetve a számviteli beszámolót a taggyűlésnek is el kell fogadni. Mivel a végelszámolás egy jogutód nélküli megszűnést valamint a vállalkozásból kivont jövedelmet jelent, ezért a rendelkezésre álló vagyont a cég törlését követően, tehát a cégbírósági végzés érkeztetését követően lehet kiadni a társaság tagjainak, a társasági szerződés szerinti vagyoni betétjük arányában.
Mivel a kérdés szerint ingatlanról van szó, ezért az ingatlan átadása során visszterhes vagyonátruházási illetéket is fizetni kell.
Figyelemmel kell lenni továbbá arra is, hogy amennyiben az ingatlan értéke meghaladja a vagyoni betét értékét, akkor a magánszemélynek szja [Szja. törvény 68. § (1) bekezdés és 67. § (7) bekezdés] szocho fizetési kötelezettsége is keletkezik, a szocho fizetési kötelezettség felső határának figyelembevételével.
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól