Ez a tartalom 128 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak.
Önnek válogatott legfrissebb tartalmainkat személyes kezdőlapján mindig elérheti.
Számos lehetőség áll rendelkezésre a diákmunka módjának megválasztásához. Lehet dolgozni
Azt azonban, hogy a konkrét esetben melyik foglalkoztatási forma alkalmazandó, illetve melyik szerződéstípus a megfelelő, a konkrét eset körülményei határozzák meg, nem pedig a puszta szimpátia egy-egy szerződéstípussal kapcsolatban.
A nyári szünetben már a tizenötödik életévét betöltött tanuló is dolgozhat munkaviszonyban, munkaszerződés megkötésével. A szerződést általában határozott időre kötik meg a felek, az időtartam rövidségére tekintettel próbaidő kikötése nélkül, gyakran részmunkaidővel. Ebben az esetben arra kell figyelemmel lenni, hogy a fiatal munkavállalókra, azaz a tizennyolc év alatti munkavállalókra a felnőttekre vonatkozó munkajogi szabályoktól eltérő rendelkezések is alkalmazandóak, többek között több pihenőidőt kell a számukra biztosítani. [Lásd: a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény 114. §.] Erre való tekintettel a szünidőben végzett munkára számított, időarányos szabadság mértékének meghatározásakor a húsz munkanap alapszabadság időarányos része mellett a fiatal munkavállalókat megillető, évi öt munkanap pótszabadság időarányos részét is figyelembe kell venni.
Társadalombiztosítási szempontból fontos tudni, hogy a munkaviszonyban végzett tevékenység biztosítási kötelezettséggel jár, a munkaviszonyban álló diák munkavállaló biztosított lesz, azaz szolgálati időt is szerez erre az időtartamra, és természetesen a nyugdíjhoz figyelembe veendő keresetet is. Amennyiben részmunkaidőben történik a foglalkoztatás, és a munkabér összege nem éri el a minimálbér összegét, a nyugellátásnál az arányos szolgálati idő számításának szabályai is alkalmazandóak lesznek.
Meghatározott esetben, a konkrét tevékenység feltételei alapján sor kerülhet megbízási szerződéssel történő munkavégzésre is. A szerződés típusának (munkaszerződés vagy megbízási szerződés) megválasztása a diákok által végzett munka esetében is a felnőttek esetében alkalmazandó szempontokkal azonos kritériumok szerint történik.
Társadalombiztosítási oldalról nézve, a megbízási szerződéssel végzett tevékenység munkavégzésre irányuló, egyéb jogviszonynak minősül, és nem minden esetben keletkeztet biztosítási jogviszonyt, így szolgálati időt sem.
A megbízásos jogviszony ugyanis csak akkor lesz biztosítási jogviszony, így szolgálati idő is, ha a megbízási díj eléri a tárgyhónap első napján érvényes minimálbér összegének harminc százalékát, vagy naptári napokra annak harmincad részét. [Lásd: 2019. évi CXXII. törvény 6. § (1) bekezdés f) pontját.] Ez a határösszeg 2024-ben a 266 800 forintos minimálbérre tekintettel havi 80 040 forint, napi 2668 forint.
Amennyiben a megbízási díj ennél az összegnél kevesebb, azaz a jogviszony nem lesz biztosítási jogviszony, de természetesen társadalombiztosítási járulékot (18,5 százalék) sem kell fizetni ez után a jövedelem után.
Egészségügyi szolgáltatásra (társadalombiztosítási támogatással igénybe vehető orvosi ellátás, gyógyszer-, gyógyászati segédeszköz ellátásra) való jogosultság a tanulói, hallgatói jogviszony alapján is megilleti a diákot, ezért nem okoz problémát számára az, ha kis összegű megbízási díj esetén nem keletkezik biztosítási jogviszony, és így ebből a jogviszonyból eredően egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság sem.
A diákok körében nagyon népszerű kereseti forma az iskolaszövetkezet (diákszövetkezet) keretében végzett munka, amelynél a szövetkezet nappali tagozatos tanuló, hallgató tagja tagi közreműködés keretében dolgozhat a megrendelő részére, azaz a szolgáltatás fogadójánál. A tevékenység kereteit a tagsági megállapodás, továbbá a szövetkezetekről szóló 2006. évi X. törvény rendelkezései határozzák meg.
Az iskolaszövetkezet nappali tagozatos tanuló, hallgató tagja személyes közreműködésére, azaz munkavégzésére a Munka Törvénykönyve meghatározott rendelkezéseit, különösen a munkaidőre, pihenőidőre vonatkozó szabályait alkalmazni kell.
Ha az iskolaszövetkezeti tag a tizennyolcadik életévét még nem töltötte be, személyével kapcsolatban alkalmazni kell a Munka Törvénykönyve fiatal munkavállalókra vonatkozó szabályait is, például
A díjazásnál alkalmazni kell a minimálbérre, illetve a garantált bérminimumra vonatkozó szabályokat.
Fontos tudni, hogy nem biztosított az iskolaszövetkezet nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytató tanuló, hallgató tagja – a 25. életévének betöltéséig a tanulói, hallgatói jogviszony szüneteltetésének időtartama alatt sem. [Lásd: 2019. évi CXXII. törvény 6. § (1) bekezdés b) pont ba) alpontja.]
Ennek megfelelően az iskolaszövetkezeten keresztül végzett munka díjazásából nem történik társadalombiztosítási járulékfizetés (18,5 százalék), és emiatt nem keletkezik jogosultság társadalombiztosítási ellátásokra sem.
Ez a tevékenység, szemben a munkaszerződés alapján végzett szünidőben végzett diákmunkával, nem lesz szolgálati idő a nyugellátáshoz.
Egészségügyi szolgáltatásra (társadalombiztosítási támogatással igénybe vehető orvosi ellátás, gyógyszer-, gyógyászati segédeszköz ellátás) nem az iskolaszövetkezeti tagság, hanem a tanulói, hallgatói jogviszony alapján jogosult az iskolaszövetkezet tagja.
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól