Ez a tartalom 540 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak.
Önnek válogatott legfrissebb tartalmainkat személyes kezdőlapján mindig elérheti.
A felújítás értelmező rendelkezését az Szt. 3. §-a (4) bekezdésének 8. pontja tartalmazza. Fontos, hogy mindezek alapján a felújításhoz nem kapcsolódhat terven felüli értékcsökkenés elszámolása.
A példaként hozott esetben az irodaépületet nem lehet a könyvekből kivezetni: a felújításhoz kapcsolódó bontás, újraépítés költségeivel az irodaépület eredeti bruttó értékét kell növelni.
A felújított irodaépület rendeltetésszerű újbóli használatbavételekor ismételten meg kell állapítani az épület hasznos élettartamát, a hasznos élettartam végén várható maradványértékét, az évenként elszámolandó terv szerinti értékcsökkenés összegét is.
A felújítás időtartama alatt is el kell számolni az eredeti bekerülési érték alapján a – csökkent mértékű – terv szerinti értékcsökkenési leírást, mivel az épület a felújítás során sem kerül ki a társaság használatából.
A beruházás számviteli előírások szerinti értelmező rendelkezését az Szt. 3. §-a (4) bekezdésének 7. pontja tartalmazza. A bemutatott esetben elvégzendő munkák ugyan eltérnek a „szokásos” beruházáshoz (Szt. 3. § (4) bekezdése 7. pont) kapcsolódó munkáktól, viszont összevetve az Szt. értelmezése szerinti felújítás és beruházás fogalmát, a felsorolt munkálatok sokkal inkább felelnek meg a beruházás kritériumainak, mint a felújításnak.
Ugyanakkor, a bemutatott eset más – sajátos – számviteli értelmezése is elfogadható, figyelemmel arra, hogy az épületnek mintegy háromnegyedét lebontották. Ezért úgy is minősíthetjük a gazdasági eseményt, mint amelynek következtében az adott épület már nem minősül tárgyi eszköznek: vagyis azt a könyvekből ki kell vezetni.
Ez azt jelenti, hogy az irodaépület bontás előtti bruttó értékét (legfeljebb a nettó érték összegéig):
Az új irodaépület beruházásként elszámolandó bekerülési értékében kell figyelembe venni a következőket:
A beruházással létrejött irodaépület rendeltetésszerű használatbavételkor meg kell határozni a hasznos élettartamát, a hasznos élettartam végén a várható maradványértéket, majd ezek figyelembevételével állapítható meg az évenként elszámolandó terv szerinti értékcsökkenés összege.
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól