Ez a tartalom 761 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak.
Önnek válogatott legfrissebb tartalmainkat személyes kezdőlapján mindig elérheti.
A hitelmoratórium lényege, hogy ha a belépett hitelszerződése 2020. március 18-án érvényben volt, azt a hitel, vagy lízingszerződést a hitelező/finanszírozó kamat, tőke, vagy bármilyen egyéb, a finanszírozással összefüggő díj meg nem fizetése miatt jelenleg 2021. június 30-ig nem mondhatja fel.
A moratórium természetesen nem a tartozás, vagy egy részének az elengedését jelenti. Azt vissza kell fizetni, csak a törlesztés átmeneti felfüggesztéséről van szó. Mivel a rendelet kimondja, hogy a moratóriummal érintett hitelek törlesztő részlete a futamidő után sem emelkedhet, ez a gyakorlatban a futamidő meghosszabbodását eredményezi. A moratórium alatt felhalmozódott kamatokat így nem egyszerre, hanem az újrakalkulált, teljes futamidő alatt az esedékes törlesztésbe beépítve kell megfizetni. Ez azt jelenti, hogy a moratórium után sem keletkezik egy váratlan, egyszeri nagyobb összegű törlesztési kötelezettség.
A hitelmoratórium alá történő belépés – a lakossági hitelekkel ellentétben – nem automatikus, azt az erre jogosult vállalkozásoknak írásban kell kérniük.
A hitelmoratóriumot szabályozó törvény (2020. évi CVII. tv.) a moratórium igénylésére jogosult vállalkozások körét nem határozza meg egyértelműen: utalás történik a 637/2020. (XII. 22.) Kormányrendeletre, ám pontos meghatározás ebben sincs.
Az említett törvény úgy fogalmaz, hogy fizetési moratórium igénybevételére a pénzügyileg nehéz helyzetbe került vállalkozások jogosultak, ám annak meghatározását, hogy mi a pénzügyileg nehéz helyzet, szintén nem találjuk. Nem hivatalos információk szerint egy pénzügyminisztériumi iránymutatás alapján pénzügyileg nehéz helyzetbe kerültnek az a vállalkozás tekintendő, amelyik egy éven belül elveszítette nettó árbevételének legalább 25%-át.
A törlesztési moratórium alá történő belépést minden esetben a finanszírozó pénzintézetnél kell kezdeményezni, az eljárás elindításához általában elegendő elektronikus úton benyújtani a szükséges dokumentumokat. Ezzel kapcsolatban minden információ megtalálható a pénzintézetek honlapján, illetve e-mailben is adnak felvilágosítást.
A moratóriumtól függetlenül, 2021. június 30-ig hitelfelmondási tilalom van érvényben. A moratórium esetleges meghosszabbításáról hivatalos döntés még nem született, de a határidőhöz közeledve ez hamarosan várható. A hosszabbításhoz szükséges törvényjavaslat már a parlament előtt van.
A vélemények megoszlanak, hogy kiknek, mely vállalkozásoknak érdemes a moratórium alatt maradni, vagy ha eddig nem tették meg, belépni alá. Általánosságban azt lehet mondani, ha valakinek az üzletmenetét a jelenleg mér érvényben lévő korlátozások érintik, illetve az eddigiek hátrányosan érintették, célszerű élni a lehetőséggel.
Akik most indulnak gyakorlatilag újra, és felélték tőkéjük, megtakarításaik egy részét, számukra szintén érdemes lehet: igaz, így a végén valamivel többet kell majd visszafizetni, de a törlesztés felfüggesztésével javul a cég cash-flowja, amit a működésbe fektetve, bevételt, és profitot tud generálni.
Akik a moratórium igénybevételére nem jogosultak, de átmenetileg fizetési nehézségeik vannak, a hitelfelmondási tilalom ellenére érdemes minél hamarabb egyeztetniük a bankjukkal, vagy lízingcéggel. A kialakult helyzetben a finanszírozók is partnerek abban, hogy a szerződést ne kelljen felmondaniuk – ez ugyanis egyáltalán nem érdekük – ehhez viszont az adósnak kell kezdeményezni az egyeztetést.
Mindenek előtt át kell tekinteni a vállalkozás pillanatnyi, és a közeljövőben várható anyagi helyzetét, és ennek alapján egy cash-flowt készíteni. Ebből kiderül, hogy mekkora az a törlesztési teher, amit pillanatnyilag vállalni tud. Ez lehet a finanszírozóval történő tárgyalás alapja.
A 2008-as pénzügyi válság tapasztalatai alapján ilyenkor általában a következő lehetőségek állnak az adós rendelkezésére:
A törlesztés felfüggesztése, vagy csökkentése miatt keletkező átmeneti elmaradást vagy a futamidő közben, átmenetileg emelt részletek formájában, vagy a futamidő meghosszabbításával, esetleg egy összegben lehet rendezni, ez a hitelezővel történő megállapodás függvénye. Ilyen esetben a legfontosabb, hogy nem szabad megvárni, hogy a hitel nem teljesítővé váljon, ebben az esetben ugyanis általában a belső előírások miatt a hitelező mozgástere is sokkal szűkebbé válik. Egy hitel általában 90 napot meghaladó, vagyis 3 törlesztés meg nem fizetése után válik nem teljesítővé.
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól