Ez a tartalom 1224 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak.
Önnek válogatott legfrissebb tartalmainkat személyes kezdőlapján mindig elérheti.
A diákok munkaviszonyban történő foglalkoztatásának legfontosabb szabályait a Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) tartalmazza. Az Mt. határozza meg, hogy a munkavállalókkal hogyan létesíthető munkaviszony, a munkavállalókat milyen jogok illetik meg és milyen kötelezettségek terhelik. Ugyancsak itt találhatóak meg annak szabályai, hogy a fiatalkorú munkavállalókat milyen korlátozások, milyen többletjogok betartásával lehet foglalkoztatni.
Érdemes kiemelni, hogy az Mt. fiatal munkavállalóra vonatkozó rendelkezéseit a 18. életévét be nem töltött személy foglalkoztatása esetén kell alkalmazni. Tehát amennyiben a diák a 18. életévét már betöltötte, akkor az Mt-nek a fiatal munkavállalókra vonatkozó különös szabályait már nem kell figyelembe venni.
Az Mt. általános szabálya alapján a munkavállalónak a munkában töltött idő alapján minden naptári évben szabadság jár, amely alap- és pótszabadságból áll.
Az alapszabadság mértéke 20 munkanap. A munkavállalónak életkortól függően pótszabadság jár. Ez a pótszabadság a 25. életévtől jár, tehát diákok foglalkoztatása esetén jellemzően még nem kell figyelembe venni.
A fiatal munkavállalónak évenként 5 munkanap pótszabadság jár, utoljára abban az évben, amelyben a 18. életévét betölti.
A munkavállaló részére a szabadság arányos része jár, ha a munkaviszonya év közben kezdődött vagy szűnt meg. A fél napot elérő töredéknap egész munkanapnak számít.
Természetesen az alapszabadság és a pótszabadság nem csupán a „rendes” munkaviszonyban álló munkavállalót, hanem a nyári munkát végző diákot is megilleti.
Tekintettel arra, hogy a diákok munkaviszonyban történő foglalkoztatása nem egy teljes évig tart, így a diákok esetében mindig alkalmazni kell a szabadság arányosítására vonatkozó szabályt.
Ha például egy 18. évnél fiatalabb diák 1 hónapig dolgozik, részére a 20 + 5 munkanap szabadság 1/12 része, vagyis 2 munkanap szabadság jár.
A diák munkavállaló esetében többnyire az a helyzet, hogy a részére járó szabadságot – a foglalkoztatás rövidsége miatt – nem adják ki természetben. Ilyenkor a munkaviszony befejeződésével a munkáltatónak a munkavállaló részére a ki nem vett szabadságot pénzben kell megváltania, vagyis 1 hónapi foglalkoztatás esetén a megállapított havi munkabér mellett szabadságmegváltás címén további 2 napi munkabért is ki kell fizetnie.
Érdemes megemlíteni, hogy amennyiben a diák munkavállaló foglalkoztatása iskolaszövetkezeti keretek között történik, akkor részére szabadság nem jár, azonban a munkavégzési kötelezettséggel nem járó időtartam ebben az esetben sem lehet kevesebb, mint amennyi szabadság „rendes” munkaviszony esetében részére járna.
dr. Németh Ildikó
jogász és adótanácsadó
Lezárva: 2020. július 14.
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól