Ez a tartalom 1731 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak.
Önnek válogatott legfrissebb tartalmainkat személyes kezdőlapján mindig elérheti.
Előjáróban mindjárt le kell szögeznünk, hogy a gazdasági társasággal fennálló munkaviszonyban a munkaidő nem érheti el a heti 36 órát, mert akkor a másik jogviszonyában a nagyszülő főállásúnak nem minősülő kisadózó lenne, és csak havi 25.000 forintos tételes adó fizetésére lenne kötelezett. Ez fontos abból a szempontból is, hogy a főállásúnak nem minősülő kisadózó nem biztosított, ezért eme jogviszonyára tekintettel nem jogosult semmilyen társadalombiztosítási ellátásra (így gyermekgondozási díjra sem). Egyébként ugyanez a helyzet, ha valaki egy gazdasági társaság tagjaként személyes közreműködése alapján a társadalombiztosítási törvény szerint társas vállalkozónak számítana (nincs főállású kisadózói státusz). A munkaviszony (társas vállalkozói minőség) viszont megalapozhatja a jogosultságot, az alábbiakban tárgyalt kereseti korlátozás figyelembe vétele mellett.
A nagyszülői gyedet a kötelező egészségbiztosításról szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv.) 42/G. §-a vezette be 2020. január 1-jétől. Eszerint nagyszülői gyermekgondozási díjra a szülőként jogosult személy (alapjogosultnak nevezzük) jogán annak vagy az alapjogosulttal együtt élő házastársának – ide nem értve a családba fogadó gyám házastársát – vér szerinti és örökbe fogadó biztosított szülője, továbbá a biztosított szülővel együtt élő biztosított házastárs (a továbbiakban együtt: nagyszülő) is jogosult a gyermekgondozási díjra, ha
a) a nagyszülő a gyermek születését megelőző két éven belül legalább 365 napon át biztosított volt,
b) a gyermek közös háztartásban élő mindkét szülője – egyedülálló alapjogosult esetében az alapjogosult – az ellátás nagyszülő részére történő folyósítása alatt a társadalombiztosítási szabályok szerint biztosítottként keresőtevékenységet végez,
c) a gyermeket az alapjogosult a saját háztartásában neveli, és abból a gyermek a nagyszülőhöz csak átmeneti jelleggel, napközbeni időszakra kerül ki,
d) a gyermek közös háztartásban élő mindkét szülője – egyedülálló alapjogosult esetében az alapjogosult – írásban nyilatkozik arról, hogy egyetért a gyermekgondozási díj nagyszülő általi igénylésével és annak nagyszülő részére történő megállapításával, és
e) azon gyermekre tekintettel, aki után ezt az ellátást megállapították, gyermekgondozást segítő ellátást nem folyósítanak.
Az alapjogosult halála a nagyszülő részére már megállapított gyermekgondozási díjra való jogosultságot nem érinti.
Nem jár viszont gyermekgondozási díj, ha
a) a nagyszülő keresőtevékenységet folytat, kivéve, ha azt kizárólag az otthonában végzi,
b) a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben helyezték el,
c) a nagyszülő a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 4. § (1) bekezdés i) pontjában meghatározott rendszeres pénzellátásban részesül, ide nem értve az otthonában végzett keresőtevékenység után járó táppénzt, baleseti táppénzt, a csecsemőgondozási díjat, valamint a különböző korú gyermek jogán járó gyermekgondozást segítő ellátást és gyermekgondozási díjat,
d) az alapjogosult gyermekgondozási díjra való jogosultsága megszűnik.
A nagyszülő részére megállapított gyermekgondozási díj naptári napi alapját és a folyósítandó ellátás összegét a nagyszülő jövedelméből, az általános, vagyis a szülőre vonatkozó szabályok [42/D. § (1)-(4) és (7)-(10) bekezdés] alapján kell kiszámítani.
A gyermekgondozási díj összege fő szabályként az ún. irányadó időszakban elért naptári napi alap (kereset) 70 százaléka, de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka. A 2020. évben a maximális összeg 225.400 forint.
Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a gyermekgondozási díj legkorábban a csecsemőgondozási díj, illetőleg az annak megfelelő időtartam lejártát követő naptól a gyermek 2. életévének betöltéséig jár. A csecsemőgondozási díj a szülési szabadságnak megfelelő időtartamra, a gyermek születését követő 168. napig jár.
dr. Futó Gábor
ügyvéd és társadalombiztosítási szakértő
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól