Ez a tartalom 1131 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak.
Önnek válogatott legfrissebb tartalmainkat személyes kezdőlapján mindig elérheti.
A kisadózó vállalkozásokat érintő, 2021. január 1-jétől hatályba lépő szigorú szabályozás kihirdetése óta számos szakmai szervezet adott hangot a véleményének, és szakmai javaslatokat készítettek a jogalkotó számára, amelyekkel úgy lehetne enyhíteni a várható szigorú szabályozáson, hogy az mind a katás vállalkozók, mind a jogszabályalkotók számára elfogadható legyen.
A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) szakértői elkészítették 7+1 pontból álló javaslatcsomagjukat, amely az alábbi módosításokat fogalmazza meg a jogalkotó felé:
Az Országgyűlés elé a Kormány 2020. október 13-án benyújtotta az egyes adótörvények módosításáról szóló törvényjavaslatot. Ebben a törvényjavaslatban egyetlen olyan módosítás található, amely valamennyit enyhít a már elfogadott szigorú szabályokon, a szakmai szervezetek javaslatai nem kerültek beépítésre a törvényjavaslatba.
A módosító javaslat kiegyenlítő szorzót iktat be a kisadózó vállalkozással kapcsolt vállalkozási jogviszonyban álló külföldi jogi személytől származó bevétel, illetve a külföldi kifizetőtől származó 3 millió forintot meghaladó összegű bevétel esetében, tekintettel arra, hogy ebben az esetben a 40 százalékos mértékű adó nem a kifizetőt, hanem a kisadózó vállalkozást terheli. Az adó alapja tehát nem a 3 millió forintot meghaladó bevételrész egésze, hanem annak 71,42 százaléka.
Tegyük fel, hogy egy főállású katás egyéni vállalkozó szoftverfejlesztési tevékenységet végez egy amerikai székhelyű vállalkozó részére. A megbízási díj havi 1.000.000 Ft. Feltételezzük, hogy a megbízási díj minden hónapban a tárgyhó utolsó napjáig megérkezik a vállalkozó bankszámlájára.
A 2021. január 1-jétől jelenleg hatályos szabályok alapján a katás egyéni vállalkozó 40 százalékos adót köteles fizetni, ha a tárgyévben ugyanazon külföldi kifizetőtől az év elejétől összesítve 3 millió forintot meghaladó összegű bevételt szerez. Ebben az esetben a 40 százalékos adó a katás egyéni vállalkozót terheli, és az adót a 3 millió forintot meghaladó összegű bevétel után kell megfizetni.
A katás egyéni vállalkozó az adót elsőként annak a hónapnak a 12. napjáig fizeti meg, amelyet megelőzően a külföldi kifizetőtől származó bevétel az említett összeghatárt átlépte, majd a tárgyév minden olyan hónapját követő hónap 12. napjáig, amelyben a külföldi kifizetőtől bevételt szerzett.
Vagyis a jelenleg hatályos szabályok alapján a főállású katás egyéni vállalkozó köteles a 40 százalékos adót megfizetni azon bevétel után, amely a 3 millió forintot meghaladja.
A példa szerint a katás egyéni vállalkozó bankszámláján minden hónapban a tárgyhó utolsó napjáig jóváírásra kerül a havi 1 millió forint megbízási díj, így a 3 millió forintos összeghatár átlépése április utolsó napjáig fog megtörténni. Ennek megfelelően várhatóan 2021. május 12-ig kell a 3 millió forintot meghaladó, vagyis jelen esetben 1 millió forint után a 40 százalékos adót megfizetni. Összességében éves szinten a katás egyéni vállalkozó 9 millió forint olyan bevételt fog szerezni, amit 40 százalékos adó terhel. Ennek megfelelően a katás egyéni vállalkozó (9.000.000 x 0,4 =) 3.600.000 Ft adó befizetésére lesz kötelezett a havi 50 ezer Ft (választás esetén: 75 ezer Ft) tételes adó megfizetésén túl.
Amennyiben a javaslat elfogadásra kerül, akkor a katás egyéni vállalkozó éves szinten változatlanul 9 millió forint olyan bevételt fog szerezni, amit 40 százalékos adó terhel. De az adó alapjaként a bevétel 71,42 százalékát kell majd figyelembe venni. Ennek megfelelően a katás egyéni vállalkozó (9.000.000 x 0,7142 x 0,4 =) 2.571.120 Ft adó befizetésére lesz kötelezett a havi 50 ezer Ft (választás esetén: 75 ezer Ft) tételes adó megfizetésén túl.
Tehát az adócsomagba foglalt módosítás lényegesen enyhíti az adóterhelést, de kizárólag azoknál a kisadózó vállalkozásoknál, ahol a bevétel külföldi kifizetőtől származik. Azon kisadózó vállalkozások számára, akiknél a bevétel ugyanazon belföldi kifizetőtől 3 millió forintot meghaladó összegben, vagy kapcsolt vállalkozási viszonyban álló belföldi kifizetőtől származik, még nem látszik enyhítés.
Jelenleg az tapasztalható, hogy a szakmai szervezetek által megfogalmazott enyhítő javaslatok nem kerülnek be a módosító törvénybe, tehát még mindig a már elfogadott szigorú szabályozással kell tervezni a 2021-es évet a katás vállalkozóknak és megbízóiknak.
(Lezárva: 2020. november 03.)
Az Országgyűlés 2020. november 17-én elfogadta a 2021-es adócsomagot tartalmazó T/13258. számú, „egyes adótörvények módosításáról” címet viselő, törvényjavaslatot a hozzá tartozó összegző módosító javaslattal együtt.
A Katásokra vonatkozó szabályokat illetően a módosítás kiegyenlítő szorzót iktat be a kisadózó vállalkozással kapcsolt vállalkozási jogviszonyban álló külföldi jogi személytől származó bevétel, illetve a külföldi kifizetőtől származó 3 millió forintot meghaladó összegű bevétel esetében, tekintettel arra, hogy ebben az esetben a 40 százalékos mértékű adó nem a kifizetőt, hanem a kisadózó vállalkozást terheli. Az adó alapja nem a 3 millió forintot meghaladó bevételrész egésze, hanem annak 71,42 százaléka.
(Lezárva: 2020. november 18.)
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól