Ez a tartalom 842 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak.
Önnek válogatott legfrissebb tartalmainkat személyes kezdőlapján mindig elérheti.
Az egyik leggyakrabban felmerülő kérdés, hogy a kriptovalutából származó nyereséget, veszteséget, hogy kell megállapítani? A magánszemély vásárol bitcoint és ezt követően akár naponta is adja veszi a coinjait. Több millió forintja van bent a kripto tőzsdén. Amikor valódi pénzre Fiat-ra váltja kriptoját, akkor abban az éves bevallásában kell vizsgálni hogy nyereséges az adott ügylet vagy veszteséges?
Milyen árfolyam lesz a viszonyítási alap? Bitcoint eladja vesz belőle Ethereumot, majd a felét eladja vesz belőle Tether-t. Évek múltán forintra váltja 2021-ben, a vásárolt Tether-t. Itt melyik árfolyamot hasonlítjuk össze? A Tether vásárláskori és eladáskori árfolyamát? Vagy vissza kell követni a nyereséget, veszteséget a Bitcoin vásárláskori értékéhez?
Kiindulási pont az, hogy Magyarországon még nincs kellő törvényi szabályozás a kriptovalutákkal kapcsolatban, de az biztos, hogy a kriptovaluták nem tekinthetőek értékpapírnak.
Ha a kérdés szerint a kriptovaluta bányászata megtörtént akkor annak jövedelme önálló tevékenységből származó jövedelem lesz. Ha bányászat nem történt meg csak kereskedés, akkor a kriptovaluta kereskedés egyéb jövedelemként lesz adóköteles. A leírtakból következik, hogy ezt a tevékenységet magánszemély is végezheti. A nyereség kimutatása a ténylegesen elért eredmény meghatározásával lehetséges a törvényes fizetőeszközre történő átváltás során. Az egyéb bevétel esetén az adókötelezettséget 15% Szja és 13% Szocho terheli az adózót. Viszont költségelszámolás nem történhet, ez annyit jelent, hogy az adóalap csak 83% lesz (mivel a magánszemély fizeti saját maga után a szochót). A magánszemélynek ebben az esetben negyedévente (a negyedévet követő hónap 12.-ig) előlegfizetési kötelezettsége keletkezik, de bevallás elkészítése nélkül. Ez annyit jelent, hogy az egyéb bevétel is az összevont adóalapba tartozik, de a tényleges adóbevalláskor (22Szja) a befizetett előlegek kompenzálják az éves szintű adókötelezettséget.
Tehát a törvényes fizetőeszközre történő átváltás az irányadó. A további ügyletek nem befolyásolják az elért eredményt, mivel nincs költségelszámolás és egy következő ügyletet is eredményorientáltan kell vizsgálni. Tehát minden ügyletet egyedileg kell vizsgálni és értékelni egymástól függetlenül. A leírtakból következik, hogy a nyereséges ügyleteknek létezik adókötelezettségük.
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól