A lakásszövetkezetekről szóló törvény (2004. évi CXV. törvény) 2. § (1) bekezdése értelmében a lakásszövetkezet a lakóépületek építésére és fenntartására létrejött jogi személy, gazdálkodó szervezet. A lakásszövetkezet tevékenységét a saját részére, tagjai, továbbá a nem tag tulajdonosok részére végzi, amellyel kapcsolatban nyereségszerzésre nem törekszik.
A lakásszövetkezet gazdálkodása a hivatkozott törvényhely 45. § (1) bekezdése alapján: A lakásszövetkezet tevékenységének pénzügyi forrását a tagok építéssel, a tagok és nem tag tulajdonosok fenntartással (üzemeltetés, karbantartás és felújítás) kapcsolatos befizetései és a lakásszövetkezet egyéb bevételei szolgáltatják.
Következő lépésben az alap és a vállalkozói tevékenységet kell különválasztani, illetve még meghatározni azt, ami nem minősül vállalkozási tevékenységnek a Tao törvény 2. § (6) bekezdése szerint: A lakásszövetkezet a tevékenységének ellátása céljából – e törvény rendelkezéseinek figyelembevételével – vállalkozási tevékenységet is folytathat. A lakásszövetkezet által üzletszerűen végzett társasház-kezelői és ingatlankezelői tevékenységre a társasházakról szóló törvény erre vonatkozó rendelkezéseit megfelelően
Továbbá meg kell határozni a lakásszövetkezet által végzett kedvezményezett tevékenységeket is a 6. számú melléklet alapján.
A lakásszövetkezeti törvény 1. § (1) bekezdése szerinti jövedelem- és vagyonszerzésre irányuló, vagy
ezt eredményező gazdasági tevékenységéből e törvény alkalmazásában nem minősül vállalkozási tevékenységnek:
1. a lakásszövetkezeti tevékenység;
2. a szabad pénzeszközök betétbe, értékpapírba való elhelyezése után a hitelintézettől, az értékpapír kibocsátójától kapott kamatnak, illetve az állam által kibocsátott értékpapír hozamának olyan része, amelyet a lakásszövetkezeti tevékenység bevétele az összes bevételben képvisel azzal, hogy a bevételt mindkét esetben e kamat és hozam nélkül kell számításba venni.
A leírtakból következik, hogy a lakásszövetkezet bérbeadása vállalkozási tevékenységnek minősül a vállalkozási tevékenységének bevétele a bérbeadásból származó bevétel lesz.
Ugyanakkor adómentesség is megilleti a lakásszövetkezetet, amennyiben a vállalkozási tevékenységből származó bevétele legfeljebb 10 millió forint, és nem több az összes bevétele 10 százalékánál.
Esetünkben a Közös költség bevétel és a Bérleti díj bevétel tekintetében figyelemmel kell lenni a Tao törvény 20. § (1) bekezdésének a) pontjára.
Ezért a társasági adókötelezettséget a vállalkozási tevékenység eredménye alapján kell meghatározni. Ennek során figyelemmel kell lenni a bevétel érdekében közvetlenül felmerült költségre így pl. a bérbe adott ingatlan értékcsökkenési leírására. Ezen felül a közvetett költség bevétellel arányos része csökkentésével kell számolni, amely lehet pl. a képviselő bére és annak közterhe.
Az így megállapított eredményt módosítani kell a Tao törvény 9. § (2)-(4) bekezdéseiben foglaltakkal. Ennek lényege, hogy a korrekciós tételeket is figyelembe kell venni a módosítások során, amelyek nem csak a vállalkozási tevékenységgel kapcsolatosak, ezért azokat a bevételek arányában kell figyelembe venni.
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól