Ez a tartalom 444 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak.
Önnek válogatott legfrissebb tartalmainkat személyes kezdőlapján mindig elérheti.
A júniusi ülést megelőzően májusban is történt egy kamatfolyosó szűkítés, ekkor a felső határt 20,5%-ról 19,5%-ra csökkentették, az alsó határt jelentő 12,5%-hoz nem nyúltak. Szakértők szerint ősszel várhatóan az alapkamat és az irányadó kamat ismét összeér, ezt követően számíthatunk alapkamat csökkentésre.
Az alapkamatot a jegybank határozza meg, ez gyakorlatilag a kereskedelmi bankok és a központi bank közötti rövid lejáratú betétek, valamint hitelek kamatát jelenti. Erre azért van szükség, mert a kereskedelmi bankoknak tartalékolási kötelezettségük van a központi bankkal szemben, bizonyos összeget mindig a központi banknál kell elhelyezniük, illetve hitelt is a központi bank nyújt számukra, így az alapkamat segítségével az egész bankrendszerre és pénzügyi rendszerre tudnak hatást gyakorolni, így közvetetten a reálgazdaságra is.
Közgazdaságtani elmélet szerint, ha a háztartásoknál, a bankoknál és a vállalatoknál sok pénz van és azok a javak és szolgáltatások ellenértékeként megjelenik, akkor azzal párhuzamosan a gazdaság általában növekvő, viszont az inflációt is emeli és a folyamatos kereslet generálja a magasabb fogyasztói árakat. Ennek megoldására, ha kivonunk a rendszerből egy bizonyos pénzmennyiséget, azzal csökkentjük a keresletet, tehát a fogyasztói árak is mérséklődnek és ezzel párhuzamosan lassul a gazdaság. A gyakorlatban azért ez nem mindig működik ennyire egyszerűen, de az alapkamat emelésével tudnak hatást gyakorolni a gazdaság lassulására, a fogyasztói árak csökkenésére és így az inflációra is. Ugyanez működhet fordítva is, ha nincs meg a kellő kereslet a piacon, nehézkessé vált a pénzforgalom és a hitelfelvétel, akkor az alapkamat csökkentésével felpörgethető a gazdaság, hitelezés. Utóbbi azért lehetséges, mert a kereskedelmi bankok az alapkamat mértékéhez igazítják a hitel és betéti kamatlábaikat.
2021 novembere és 2022 júniusa között az alapkamat és az irányadó kamat közötti eltérés általában 1,0-1,5%pont körül alakult az irányadó kamat javára, az időszakot megelőzően a két kamatszint megegyezett, vagy közöttük csupán minimális eltérés mutatkozott. 2022 nyarától egészen 2022 októberéig együtt mozgott az alapkamat és az irányadó kamat, ám 2022 október közepén a 13,0%-os alapkamattal szemben az irányadó kamatot 18,0%-ra emelték. 2022 októberéig az irányadó kamat az egyhetes betéti tender volt, azóta pedig az egynapos betéti tender.
Azzal a lépéssel, hogy az irányadó kamaton változtattak és eltér az alapkamattól, az alapkamat fontossága kissé háttérbe szorult, sokkal inkább egy elméleti kamatszintté alakult. Ugyanis a kereskedelmi bankok az irányadó kamatnak megfelelően tudják a központi bankba tenni pénzüket. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a 16,0%-os éves kamatnak megfelelően az 1 napra a központi bankba helyezett pénzre a 16,0%-os kamat egy 365-ödét kapják kamatként. Az eredeti tervek szerint a két kamatszintet nem szerették volna sokáig különböző szinten tartani, azonban az instabil pénzpiaci helyzet ezt indokolttá tette.
Az elemzők várakozásai alapján a két kamatszint 2023 őszén ismét összeér majd, hiszen ha a piaci hangulat nem romlik, akkor a Monetári Tanács minden ülésén 100 bázisponttal tudja csökkenteni az irányadó kamatot, azaz az alapkamat mértékéig viszik le, ezt követően számíthatunk az alapkamat mértékének csökkentésére is, amivel kissé ismét felélénkül a gazdaság, könnyebbé válik a hitelezés, újraindulhatnak vagy folytatódhatnak a beruházások.
A kedvező piaci körülményeknek megfelelően az inflációt illetően is pozitív a jegybank várakozása, véleményük szerint még 2023 végén 10,0% alatti lesz az infláció, és nem csupán a bázishatások miatt, hiszen már májusban is alacsonyabb volt az árszint, mint a korábbi hónapokban. A teljes évre vonatkozó korábbi 15,0%-19,5% közötti előrejelzésüket 16,5%-18,5%-ra szűkítették. A jövő évi inflációs várakozásuk pedig 3,5%-5,5%. Az egész idei évet tekintve 0,0%-1,5% közötti és a következő 2 évben egyaránt 3,5%-4,5% közötti GDP növekedésre számítanak.
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól