Ez a tartalom 1090 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak.
Önnek válogatott legfrissebb tartalmainkat személyes kezdőlapján mindig elérheti.
A munkáltató és a munkavállaló az írásba foglalt munkaszerződésben a munkavállaló alapbérén és munkakörén túl – amely két tartalmi elem minimálisan kötelező része a munkaszerződésnek – megállapodhatnak többek között a munkavégzés helyéről, az adott munkakörülményekről, a munkaidőről, annak beosztásáról. Ha a későbbiekben módosítják a munkaszerződést, akkor azt szintén írásba foglalják. A munkaszerződés módosítására adhat okot, ha például a munkavállaló egészségi állapota megváltozik, vagy a személyi alapbére módosul, vagy teljes munkaidő helyett részmunkaidőben dolgozik tovább. Ezen szempontok alapján tekintsük át, hogy melyek azok a kötelezettségek a Munka Törvénykönyvében, amelyekre tekintettel a munkáltatónak a korábbi munkaszerződést módosítania kell.
A Munka Törvénykönyve alapján a munkavállalót csak olyan munkára lehet alkalmazni, amely testi alkatára, fejlettségére, egészségi állapotára tekintettel rá hátrányos következményekkel nem járhat. Ha változik a munkavállaló egészségi állapota, akkor első körben a munkáltató köteles a munkafeltételeket, a munkaidő-beosztást megfelelően módosítani. Amennyiben a munkaszerződés tartalmazza a munkaidő-beosztást, netán a munkafeltételeket is, és az(ok) a fentiek alapján módosul(nak), akkor azt a munkaszerződés módosításában szerepeltetni kell.
Hasonlóan a munkaszerződés módosítására kerülhet sor várandósság esetén, amely az egészségügyben dolgozó várandósok esetén gyakran előfordulhat, hiszen a fizikai megterhelés, vagy az egészséget veszélyeztető munkakörnyezet ezt indokolhatja. Ha várandósság esetén, a munkafeltételek vagy a munkaidőbeosztás a fentiekben ismertetettek alapján nem módosíthatóak, és a munkavállaló várandóssága megállapításától gyermeke egyéves koráig – munkaköri alkalmasságára vonatkozó orvosi vélemény alapján – a munkakörében nem foglalkoztatható tovább, akkor a munkáltató köteles a munkavállaló egészségi állapotának megfelelő másik munkakört felajánlani. Ha van ilyen felajánlható munkakör, és azt a várandós, illetve kisgyermekes munkavállaló elvállalja, akkor ez esetben az új munkakör kapcsán szintén módosítani kell a munkaszerződést. Továbbá figyelemmel kell lenni arra is, hogy a munkavállaló a felajánlott munkakörnek megfelelő alapbérre jogosult, amely azonban az eredeti munkaszerződése szerinti alapbérénél nem lehet kevesebb.
A Munka Törvénykönyve előírja, hogy amikor a munkavállaló visszatér a munkába a szülési szabadságáról, vagy a fizetés nélküli szabadságáról, akkor a munkáltató ajánlatot tesz a munkavállaló számára a munkabér módosítására. Ennek során a munkavállalóval azonos munkakörű munkavállalók részére a munkáltatónál időközben megvalósított átlagos éves béremelés mértékét kell alapul venni. Ilyen munkavállalók hiányában a munkáltatónál ténylegesen megvalósult átlagos éves béremelés mértéke az irányadó. Amennyiben a fenti ajánlat alapján változik a munkavállaló munkabére, akkor azt kötelező munkaszerződés módosításban is rögzíteni. Vagyis ez esetben is a Munka Törvénykönyve által előírt kötelezettségen alapul a munkaszerződés módosítása.
Kisgyermekes munkavállalók kapcsán ugyancsak sor kerülhet a munkaszerződés módosítására az alábbi esetben:
A Munka Törvénykönyve rögzíti, hogy a munkáltató a munkavállaló ajánlatára a gyermek 4 éves koráig – három vagy több gyermeket nevelő munkavállaló esetén a gyermek 6 éves koráig – köteles a munkaszerződést az általános teljes napi munkaidő felének megfelelő tartamú részmunkaidőre módosítani. Vagyis, ha a kisgyermekes munkavállaló kéri, akkor a munkáltató köteles a munkaszerződést határozott időre módosítani, melynek következtében a kisgyermekes munkavállaló a korábbi, például napi 8 órás munkaidő helyett napi 4 órás munkaidőben dolgozhat gyermeke 4 éves koráig, illetve három vagy több gyermeket nevelő munkavállaló esetén gyermeke 6 éves koráig.
(Lezárva: 2020. november 15.)
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól