Önellenőrzési pótlék ellenőrzése

A törvény rendelkezései alapján adózó maga teljesíti adóbevallását, így arra is lehetőséget kell biztosítani számára, hogy a téves adatokat tartalmazó bevallását módosíthassa. Adózási rendszerünk nagyrészt az önadózáson alapul, ezért biztosítani szükséges a korrigálás későbbi lehetőségét, mivel a hiba adódhat tévedésből vagy olyan utóbb bekövetkezett változásból is, amely kihatással van a korábban megállapított, befizetett adóra.

Az önellenőrzés tehát az önadózáshoz kapcsolódó adózói jog. 
Az Art. 54. § (1) bekezdése értelmében az önadózás, az adóbeszedés útján megállapított vagy megállapítani elmulasztott adót, adóalapot és a költségvetési támogatást az adózó helyesbítheti. Ha az adózó az adóhatóság ellenőrzésének megkezdését megelőzően feltárja, hogy az adóalapját, az adót, a költségvetési támogatást nem a jogszabálynak megfelelően állapította meg, vagy bevallása számítási hiba vagy más elírás miatt az adó, költségvetési támogatás alapja, összege tekintetében hibás, bevallását önellenőrzéssel módosíthatja.

Hangsúlyos, hogy ez alapján önellenőrizni csak azokat a kötelezettségeket, jogosultságokat, támogatásokat lehet, amelyeket az adózó állapít meg, ebből következik, hogy önellenőrzéssel helyesbíteni lehet az adóalapot, az adót, a költségvetési támogatás alapját és összegét, az önellenőrzési pótlékot, de nem lehet az önrevízió tárgya például a bírság vagy a késedelmi pótlék. További fontos szabály, hogy az adózó által meghozott gazdasági döntés sem lehet a tárgya az önellenőrzésnek, így, ha az adott anyagi adójogi törvény biztosítja a választás lehetőségét, amellyel az adózó jogszerűen élt, azt utóbb nem változtathatja meg önellenőrzéssel.
Ehhez köthetően figyelni kell arra, hogy az Art. 54. § (5) bekezdése szerint az ellenőrzés megkezdésétől a vizsgálat alá vont adó és költségvetési támogatás – a vizsgált időszak tekintetében – önellenőrzéssel nem helyesbíthető

Az adóhatóság által utólag megállapított adót, költségvetési támogatást az adózó nem helyesbítheti. A vizsgálat alá vont adót, költségvetési támogatást és időszakot érintő helyesbítés abban az esetben minősül az ellenőrzés megkezdését megelőzően elvégzett önellenőrzésnek, ha az adózó az önellenőrzésről szóló bevallást legkésőbb az ellenőrzésről szóló előzetes értesítés, az értesítés mellőzése esetén a megbízólevél kézbesítésének – kézbesítés hiányában átadásának – napját megelőző napon az adóhatósághoz benyújtotta (postára adta).

A fentieket összefoglalva megállapítható, hogy az adózó az önellenőrzési jog alapján az adóhatóság által ellenőrzés alá még nem vont adóbevallását utólag módosíthatja, hibás bevallását kijavíthatja. 

Önellenőrizni kizárólag már benyújtott bevallást lehet, azaz a késedelmes adóbevallást önellenőrzéssel pótolni nem lehet. 

Önellenőrizni csak azt az adóbevallást lehet, amely nem a jogszabályban előírtaknak megfelelően tartalmazza az adót vagy költségvetési támogatást. A vizsgált időszakra vonatkozóan önellenőrzés nem végezhető, ha az adóhatósági ellenőrzés megkezdődött. Ezen túlmenően az adóhatóság által utólag megállapított adót, illetve költségvetési támogatást sem lehet helyesbíteni. 
Továbbá ki kell emelni, hogy az adókedvezmények önellenőrzés keretében is igénybe vehetők, ha az eredeti bevallásban az adózó ilyeneket nem szerepeltetett, annak ellenére, hogy az az adózót megillette.

Mikor kell önellenőrzési pótlékot fizetni?

A hiba felismerését követően el kell készíteni a bevallást, azon az önellenőrzött bevalláson már a helyesbített adó, illetve a költségvetési támogatás alapját, összegét kell szerepeltetni, és a bevallással egyidejűleg, ha az önellenőrzéssel nőtt az adófizetési kötelezettség vagy csökkent az igényelt költségvetési támogatás összege, meg kell állapítani, be kell vallani az önellenőrzési pótlékot és azt az önellenőrzéssel egyidejűleg meg kell fizetni. Itt kell megjegyezni, hogy az adózó javára mutatkozó eltérés esetén külön kell igényelni a különbözet kiutalását.

Önellenőrzési pótlékot tehát akkor kell felszámítani, ha az önellenőrzés az adózó terhére állapít meg eltérést. Ellenkező esetben, vagyis az adózó javára mutatkozó eltérés esetén, pótlékot nem kell felszámítani. Az önellenőrzési pótlékot adónként, illetve költségvetési támogatásonként a bevallott helytelen és a helyesbített adó, illetve költségvetési támogatás összegének különbözete után kell fizetni. Az önellenőrzési pótlék megállapítása önadózással, az adóhatóság közreműködése nélkül történik. Az önellenőrzési pótlékot a bevallás benyújtására előírt határidő leteltét követő első naptól az önellenőrzés benyújtásáig kell felszámítani, és a bevallás benyújtásával egyidejűleg kell megfizetni. 

Ki kell emelni, hogy a pótlék összegének téves megállapítása önmagában is okot adhat önellenőrzésre, és a helytelenül megállapított pótlék korrekciójára. Abban az esetben tehát, ha kizárólag az önellenőrzési pótlék összegének téves megállapítása ad okot az ismételt önellenőrzésre, akkor külön önellenőrzési nyomtatványt kell benyújtani, amin csak a tévesen megállapított pótlékösszeg alapját, a pótlék téves és helyes összegét kell megadni.

Az önellenőrzési pótlék mértéke

Önellenőrzési pótlékot minden naptári napra kell fizetni. A pótlékszámítás kezdő napja a késedelem, illetve az esedékesség előtti igénybevétel napja.  A pótlék napi mértéke a késedelem, illetve az esedékesség előtti igénybevétel időpontjában hatályos jegybanki alapkamat háromszázhatvanötöd része. Az önellenőrzési pótlék napi mértékét – csakúgy, mint a késedelmi pótlék napi mértékét – három tizedesjegy pontossággal, a további tizedeseket elhagyva kell megállapítani. Fontos megemlíteni, hogy ismételt önellenőrzés esetén a fenti mérték másfélszeresét kell bevallani és megfizetni. 

Továbbá ki kell emelni azt, hogy ha az adózó az adóját az eredeti esedékességkor, vagy a korábbi önellenőrzése során hiánytalanul megfizette, akkor az ötezer forint feletti önellenőrzési pótlékot nem kell bevallani és megfizetni. Egyben, ha az adózó eredetileg nem, vagy csak részben fizette meg az adót, de azt a későbbi bevallásában pótolta és hiánytalanul megfizette, az önellenőrzési pótlék mértéke nem haladhatja meg a két bevallási időszak közötti időszakra felszámítandó késedelmi pótlék összegét. 

Az önellenőrzési pótlék alapja nem csökkenthető

  • másik adóbevallási időszakra vonatkozó adótöbblettel; illetve
  • más adóban vagy támogatásban feltárt adótöbblet összegével sem. 

Az önellenőrzési pótlékot ezer forintra kerekítve kell az adózónak a bevallásában szerepeltetnie. Ez nem vonatkozik a természetes személynek a jövedelemadójáról, a különadójáról, az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulásáról, az egészségügyi hozzájárulásáról, a járulékáról, a cégautó- adójáról benyújtott adóbevallására. 
Abban az esetben, ha egy természetes személy saját jövedelemadó-bevallását önellenőrzéssel helyesbíti, a megállapított önellenőrzési pótlékot kerekítés nélkül, forintban kell bevallani és megfizetni. 
A téves összegben bevallott önellenőrzési pótlékot az adózó önellenőrzéssel helyesbítheti. Ha a tévedést az adóhivatal észleli, akkor határidő kitűzésével felszólíthatja az adózót a pótlékösszeg helyesbítésére, vagy a végrehajtott javításról az adózót tájékoztatja. 

Az önellenőrzési pótlék mérséklése, elengedése

Lényeges kiemelni, hogy lehetőség van az önellenőrzési pótlék mérséklése, elengedésére is. Az Art. 213. §-a értelmében az önellenőrzési pótlék kérelemre akkor mérsékelhető, illetve engedhető el, ha az adózó tévedését olyan körülmények bizonyításával menti ki, amelyek egyébként megalapoznák az adóbírság mérséklését, kiszabásának mellőzését is
Ennek értelmében az önellenőrzési pótlék tehát kivételes méltányosságból kérelemre mérsékelhető, ha megállapítható, hogy az adózó az adott helyzetben a tőle elvárható körültekintéssel járt el. 

Ennek értelmében a meg nem fizetett önellenőrzési pótlékot is mérsékelheti az adóhatóság az adózó kérelmére, ha azt egyéb körülmények indokolják. A pótlék mérséklésénél a kérelem elbírálása során az adókülönbözet keletkezésének körülményeit kell vizsgálni, és ennek alapján kerülhet sor az önellenőrzési pótlék mérséklésére, illetve elengedésére.
A bevallott, de meg nem fizetett önellenőrzés (adókülönbözet és önellenőrzési pótlék) késedelmi pótlékot von maga után. Ebből következően annak sincs akadálya, hogy a meg nem fizetett önellenőrzési pótlékot - természetes személy vonatkozásában a be nem fizetett adót is - mérsékelje az adóhatóság, ha a gazdasági ellehetetlenülés, a megélhetés súlyos veszélyeztetése fennáll.

Nem kell önellenőrzési pótlékot felszámítani a következő esetekben:

  • ha a helyesbítés az adó visszatérítése iránti igénnyel jár, 
  • ha az adózó a munkáltató vagy kifizető késedelmes vagy hibás igazolása miatt nyújt be önellenőrzést, 
  • ha a munkáltató (kifizető) az elektronikus havi adó- és járulékbevallást a magánszemély hibás nyilatkozata miatt helyesbíti önellenőrzéssel, 
  • ha az adózó a bevallását a benyújtásra előírt határidőt megelőzően helyesbíti önellenőrzéssel, 
  • ha az adózó áfa bevallási kötelezettségét oly módon teljesíti, hogy gépi interfész alkalmazásával továbbítja a fizetendő adó megállapításának és az adólevonási jog gyakorlásának alapjául szolgáló bizonylat szintű adatokat és az ezen adónyilvántartásból összeállított bevallástervezetet bevallásként gépi úton jóváhagyja, és az önellenőrzést a bevallás benyújtásától, de legkésőbb az esedékességétől számított tizenöt napon belül nyújtja be (Art. 211-214. §).