Ez a tartalom 952 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak.
Önnek válogatott legfrissebb tartalmainkat személyes kezdőlapján mindig elérheti.
A 2021. adóévre a NAV által a mezőgazdasági őstermelőknek elkészített bevallási tervezet a munkáltatói, kifizetői bevallások, adatszolgáltatások adatait tartalmazza. Ebből következően azok a bevételek, amelyek nem az adózás rendjéről szóló törvény fogalmai szerinti kifizetőtől származnak – például magánszemélyeknek a piacon eladott zöldség, gyümölcs ellenértéke, vagy más forrásból, például ingatlan értékesítéséből származó bevétel–, nem szerepelnek a bevallás tervezetében, hiszen nem kapcsolódik hozzájuk kifizetői adatszolgáltatás.
Továbbá a tevékenységgel összefüggésben felmerült költségeit is csak az őstermelő számolhatja el, azt az adóhatóság nem összegzi, veszi figyelembe helyette.
Azaz az őstermelőknek elkészített adóbevallási tervezet módosítás, kiegészítés nélkül nem hagyható jóvá! Ez azt is jelenti, hogy a kifizetők őstermelőkről küldött adatai a bevallási tervezetben tájékoztató adatként jelennek meg: ezeket az adózónak ki kell egészítenie az adatszolgáltatásokban meg nem jelenő bevételeivel, a felmerült költségeivel.
Fontos tudni, hogy amennyiben az őstermelő 2021-ben megszerzett éves őstermelői bevétele nem haladta meg az éves minimálbér felét, azaz az 1 004 400 forintot, akkor abból nem kell jövedelmet megállapítania, és ezt a bevételt bevallania sem kell.
Természetesen, ha az őstermelői tevékenység mellett más forrásokból is szert tett adóköteles jövedelemre, azokkal el kell számolnia, a bevallást be kell vallania.
Az, hogy e kötelezettségének miként tehet eleget az őstermelő, attól függ, hogy rendelkezik-e elektronikus hozzáféréssel vagy sem.
Ha nincs elektronikus hozzáférése:
2021. január 1-jétől megváltoztak az őstermelők átalányadózásának szabályai: az Szja tv. ezt tekinti „fő szabálynak”, feltéve, hogy az őstermelő e tevékenységéből származó bevétele az adóévben az éves minimálbér tízszeresét nem haladja meg. Azaz az őstermelő akkor számít átalányadózónak, ha annak törvényi feltételei fennállnak. Ez azt jelenti, hogy ha e feltételek fennállnak ugyan, de az őstermelő mégsem kívánja az őstermelők átalányadózásának szabályai szerint megállapítani a jövedelmét, akkor nyilatkoznia kell arról, ha a jövedelmét az adóévben tételes költségelszámolással vagy 10 százalékos költséghányad alkalmazásával számítja ki. Ez esetben is fontos, hogy az őstermelőnek van elektronikus hozzáférése vagy sem!
Ahogyan arról fentebb volt szó, az őstermelőnek akkor kell a költségelszámolásáról nyilatkoznia, ha a jövedelmét az adóévben tételes költségelszámolással vagy 10 százalékos költséghányad alkalmazásával számítja ki.
Vagyis, ha a 2021. évi jövedelmét átalányadózással kívánja megállapítani és a 20SZJA bevallásban nem nyilatkozott arról, hogy 2021-re nem választ átalányadózást, és az adóhatóság által elkészített bevallási tervezet felhasználásával készíti el a bevallását, akkor ezt a következők szerint kell eljárnia:
A „Gyakori mezők” opciót választva egy 15 lehetőséget tartalmazó felület válik láthatóvá, ahol kiválasztható az „Őstermelők” lehetőség. Ezt választva és a „Tovább” gombra kattintva elérhetővé válik a mezőgazdasági őstermelőkkel kapcsolatos adóbevallási sorok hozzáadásának lehetősége. A „Jövedelem megállapítása átalányadózás esetén” rovatnál a „Hozzáadás”-t, majd a „Szerkesztés”-t választva lehet bevallani az átalányban megállapított jövedelmét.
A beírt adatokat a „Mentés” gombra kattintva rögzítheti. Ha az így módosított adatok megfelelőek, a „Tovább a beadáshoz” gombra kell kattintani, a bevallás benyújtása a zöld színű „Beadás” gombbal történik.
Ez esetben is igaz, hogy az őstermelőnek akkor kell nyilatkoznia, ha a jövedelmét az adóévben tételes költségelszámolással vagy 10 százalékos költséghányad alkalmazásával számítja ki. Azaz, ha a 2021. évi jövedelmét átalányadózással szeretné megállapítani és a 20SZJA bevallásban nem nyilatkozott arról, hogy 2021-re nem választ átalányadózást, akkor a bevallás 21SZJA-12-03-as lapján kell bevallania a bevételét és az átalányban megállapított jövedelmét.
Előfordulhat, hogy az Szja tv. 2020. december 31-ig hatályos szabályai szerint tételes költségelszámolást alkalmazó őstermelőnek 2021-ben elért bevétele nem haladja meg az adómentes értékhatárt – azaz adóbevallást nem kell beadnia –, viszont az átalányadózást valószínűsítő, 2021-től hatályos szabályok helyett, szeretné továbbra is, 2022-ben is tételes költségelszámolással megállapítani a jövedelmét.
Ha az őstermelő nem kötelezett bevallás benyújtására, a bevallási határidőig nyilatkozhat a tételes költségelszámolás választásáról a ’T101 nyomtatványon. A nyilatkozat megtehető az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazáson keresztül is.
Egy őstermelői családi gazdaságnak 2021-ben három tagja volt, de a bevételeiket igazoló számlák a családi gazdaság képviselőjének nevére szólnak. Ebből következően a képviselő bevallástervezetében szerepel a gazdaság 2021-ben elért, kifizetőktől származó teljes bevétele, azaz 12 millió forint. Eloszthatják-e, és hogyan, a bevételt a tagok egymás között a bevallásukban is?
Ez esetben is érvényes az, hogy a 2021. adóévre vonatkozóan a mezőgazdasági őstermelők részére összeállított bevallási tervezetben a NAV azokat az adatokat veszi figyelembe, amelyek a munkáltatói, kifizetői bevallásokban, adatszolgáltatásokban szerepelnek.
Ha az őstermelők családi gazdasága alapító szerződése szerint a tagok egyenlő arányban részesednek a nyereségből és viselik a veszteséget, akkor a képviselő az őstermelők családi gazdaságának többi tagja az őstermelői tevékenységből származó bevételét és – tételes költségelszámolás esetén – azzal kapcsolatos költségét a közösen elért összes bevételnek, illetve összes költségnek a tagok számával történő elosztásával állapíthatja meg, függetlenül attól, hogy a számlák, bizonylatok kinek a nevére szólnak.
Azaz, ha az őstermelők családi gazdaságának 2021-ben három tagja volt, mint a példaként hozott esetben, akkor a képviselő bevallási tervezetében szereplő bevétel harmadát kell a képviselő esetében őstermelői bevételnek tekinteni. A költségeket is ennek megfelelően kell felosztani. A családi gazdaság tagjainak is így kell eljárniuk.
Lényeges, hogy az őstermelők családi gazdasága tagjainak azonos adózási módszerrel kell kiszámítaniuk az őstermelői jövedelmet.
Azok számára nem készít bevallási tervezetet a NAV, akikről nem érkezett az adóév vonatkozásában havi adó- és járulékbevallás, kontrolladat-szol¬gáltatás az adóhatóság felé. Ha az érintetteknek 2021-ben volt adóköteles bevételük, akkor bevallásukat az előírt határidőn belül be kell nyújtaniuk, attól függetlenül, hogy tervezetet nem kaptak.
A kiegészített, módosított bevallástervezeteket és a bevallásokat az előzőekben már részletezett módon kell beküldeni (elektronikusan vagy papír alapon).
Az őstermelők (és egyéni vállalkozók) bevallási tervezeteit érintő, adózóktól érkezett kérdésekre („Gyakori kérdések őstermelőknek”) adott válaszok havilapunk web felületéről elérhető tudástárunkban olvashatóak.
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól