Ez a tartalom 882 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak.
Önnek válogatott legfrissebb tartalmainkat személyes kezdőlapján mindig elérheti.
A családi gazdaságokról szóló törvény (Csatv.) 2021. január 1-jei hatályba lépését megelőző néhány nappal megjelent a Magyar Közlönyben a családi gazdaságokról szóló törvény végrehajtásáról szóló 665/2020. (XII. 28.) Korm. rendelet (a továbbiakban: végrehajtási rendelet), amely az őstermelők, az őstermelők családi gazdasága, valamint a családi mezőgazdasági társaságok vonatkozásában alkalmazandó nyilvántartási, valamint ellenőrzési szabályok részleteit tartalmazza. A jelzett változásokat többször is frissített tematikus kiadványokban összegeztük külön tárgyalva a szervezeti formák és nyilvántartás, valamint az adózás és adóellenőrzés kérdésköreit.
Mezőgazdasági őstermelő az a magánszemély, aki
Az a magánszemély, akinek 2020. december 31-én hatályos őstermelői igazolványa volt, 2021. január 1-től a Csgtv. szerint mezőgazdasági őstermelő. Az őstermelői tevékenység mezőgazdasági őstermelőként hatósági nyilvántartásba vételt követően végezhető. A természetes személyt a mezőgazdasági őstermelői nyilvántartásba a Magyar Agrár-, Élelmiszergazdasági és Vidékfejlesztési Kamara (a továbbiakban: Agrárkamara) jegyzi be. A mezőgazdasági őstermelő az Agrárkamaránál nyújthatja be a nyilvántartásba vétele iránti kérelmét, amelyhez az Agrárkamara honlapjáról letölthető nyomtatványok állnak rendelkezésre.
Az őstermelői tevékenység nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézést (nyilvántartásba vételt, adatmódosítást, törlést) a közzétett formanyomtatványokon postai úton az Agrárkamara megyei ügyintéző szervének címezve vagy az érvényes lakcímkártyáján szereplő, bejelentett lakóhelye vagy tartózkodási helye szerinti megyében található bármelyik kamarai ügyfélszolgálati irodában díjmentesen kérelmezhető.
Az elektronikus úton történő ügyintézés várhatóan csak 2023. január 1-jétől fog lehetővé válni.
Az ügyintézés során az alábbi érvényes dokumentumokat kell bemutatni
Ezeken túlmenően az ügyintézés során megadandó adat az általa használt földterületek adatai, a végzett tevékenység meghatározása és a termelés adatai:
A mezőgazdasági őstermelő nyilvántartásba vétele iránti kérelméről az Agrárkamara bejegyző határozattal dönt. A nyilvántartásban szereplő őstermelői tevékenységeket a magánszemély egyéni vállalkozóként nem végezheti. Az őstermelői nyilvántartásban nem szereplő tevékenység egyéni vállalkozóként végezhető.
Az őstermelők családi gazdasága olyan önálló jogalanyisággal és a tagok vagyonától elkülönült vagyonnal nem rendelkező közösség, amelyet legalább két, egymással hozzátartozói láncolatban álló mezőgazdasági őstermelő létesítheti annak érdekében, hogy az őstermelői tevékenységüket saját gazdaságukban közösen, valamennyi tag személyes közreműködésén alapulva, összehangoltan végezzék.
Az őstermelők családi gazdasága a nyilvántartásba vétellel jön létre, és – a mezőgazdasági őstermelőkhöz hasonlóan – a nyilvántartásba vételét követően kezdheti meg a tevékenységét. Az őstermelők családi gazdaságát szintén az Agrárkamara jegyzi be a nyilvántartásba. A nyilvántartásba vétel iránti kérelmet az Agrárkamara honlapjáról letölthető nyomtatványon az őstermelők családi gazdaságának képviselője jogosult benyújtani. A családi gazdaság nyilvántartásba vételi kérelmén meg kell adni a képviselő és a tagok adatait, valamint a családi gazdaság központjának adatait. A kérelemhez csatolni kell a családi gazdaságot alapító szerződés másolatát, valamint a hozzátartozói minőségről szóló igazolásokat.
A végrehajtási rendelet részletesen meghatározza, hogy milyen dokumentumokkal igazolható a hozzátartozói minőség. A családi gazdaság tagjainak a nyilvántartásba vétel iránti kérelmen nyilatkozniuk kell, hogy folyamatosan részt vesznek a gazdaság, a termelési eszközök működtetésében, és más őstermelők családi gazdaságának nem tagjai.
Az ügyintézés során az alábbi érvényes dokumentumokat kell bemutatni:
Az őstermelők családi gazdaságának tevékenységével kapcsolatos ügyeket is személyesen lehet intézni, de 2021. január 1-jétől szintén lehetőség van postai úton benyújtani a nyilvántartásba vétel iránti kérelmet az Agrárkamara megyei ügyintéző szervének címezve.
Amennyiben a képviselő nem személyesen jár el, akkor az eljáró személy képviseleti jogosultságát meghatalmazással kell igazolni. A családi gazdaság nyilvántartásba vétele iránti kérelméről az Agrárkamara szintén bejegyző határozattal dönt.
A családi mezőgazdasági társaság nem egy önálló új működési forma, hanem egy minősítés.
A minősítés megszerzéséhez az alábbi feltételek szükségesek:
A családi mezőgazdasági társaság minősítést az Agrárkamaránál kell kérelmezni. A kérelmet az Agrárkamara által rendszeresített nyomtatványon kell benyújtani.
Az ügyintézés során csatolni kell a következő dokumentumokat:
A kérelem alapján a családi mezőgazdasági társaság nyilvántartásba vételéről az Agrárkamara dönt. A családi mezőgazdasági társaság nyilvántartásba vételének feltétele, hogy a gazdasági társaság, a szövetkezet vagy az erdőbirtokossági társulat a cégbíróság vagy törvényszék által már bejegyzésre került.
A végrehajtási rendelet részletesen szabályozza az őstermelők és családi gazdaságok vonatkozásában a hatósági ellenőrzés kereteit. Az őstermelők és az őstermelők családi gazdaságának hatósági ellenőrzésére a Kormány a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalt (a továbbiakban: NÉBIH) jelölte ki.
A NÉBIH ellenőrzi:
A NÉBIH a tevékenység nem jogszerű folytatásának megállapítása esetén – az eset összes körülményét, így különösen az érintettek érdekei sérelmének körét, súlyát mérlegelve – bírságot szabhat ki, illetve elrendelheti az őstermelő, illetve az őstermelők családi gazdasága által jogellenesen forgalmazott termék forgalomból való kivonását, a mezőgazdasági őstermelő költségére történő megsemmisítését.
A NÉBIH a következő esetekben az alább meghatározott őstermelői ellenőrzési bírságot szabja ki:
Megállapítás | Ellenőrzési bírság felső határa |
Ha az őstermelői termék értékesítésének helyszínén a „Saját őstermelői tevékenységből származó termék” felirat hiányzik, illetve a FELIR és a tevékenység azonosítója nem került feltüntetésre, | 100 ezer forint. |
Ha az őstermelői tevékenységre vonatkozó adatok és az őstermelői nyil-vántartásban szereplő adatok eltérnek, |
500 ezer forint. |
Ha a mezőgazdasági őstermelő által értékesíteni kívánt vagy értékesített termék mennyiség legalább 20 százalékkal több, mint amennyit a saját gazdasága adatai alapján lehetősége van termelni, | 500 ezer forint. |
Őstermelői nyilvántartásba be nem jelentett termék értékesítése | 500 ezer forint. |
Őstermelői nyilvántartásban szereplő termék felvásárlása | 500 ezer forint. |
A NÉBIH nemcsak bírságot szabhat ki, hanem jogosult elrendelni az őstermelői termék értékesítésének felfüggesztését, ha az őstermelői nyilvántartásban szereplő és az értékesítés helyszínén lévő őstermelői termékek köre egymástól eltér. A felfüggesztés addig tart, amíg véglegesen lezárul az őstermelői tevékenység jogszerűségének vizsgálatára irányuló eljárás.
Fontos figyelemmel lenni arra, hogy súlyos vétség esetén a NÉBIH el is tilthatja a mezőgazdasági őstermelőt az őstermelői tevékenységtől.
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól