Ez a tartalom 1611 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak.
Önnek válogatott legfrissebb tartalmainkat személyes kezdőlapján mindig elérheti.
A 249/2020. (V. 28.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) a koronavírus-járvány terjedése következtében kialakult helyzetre tekintettel rendelkezik – a Gazdaságvédelmi Akcióterv végrehajtása érdekében – a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló törvény (a továbbiakban: Csődtörvény), valamint a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló törvény (a továbbiakban: Cégtörvény) rendelkezéseinek eltérő alkalmazásáról.
A Korm. rendelet szerint 2020. május 29-től a veszélyhelyzet ideje alatt a hitelező akkor nyújthat be felszámolási eljárás megindítására vonatkozó kérelmet a bíróságnak, ha az adós a szerződésen alapuló nem vitatott vagy elismert tartozását a teljesítési idő lejártát követő 20 napon belül nem egyenlítette ki vagy nem vitatta, és az ezt követően az adósnak küldött hitelezői írásbeli fizetési felszólításban az adós számára a tartozása megfizetésére engedélyezett, végső teljesítési határidő, és az azt követő 75 nap is eredménytelenül telt el.
Amennyiben e feltétel teljesülése után a hitelező felszámolási eljárás megindítására vonatkozó kérelmet nyújt be, akkor a bíróság legfeljebb 15 napos határidőt határozhat meg az adós számára a tartozása megfizetésére.
További módosítás, hogy 2020. május 29-től a veszélyhelyzet ideje alatt csak akkor nyújtható be az adós felszámolása iránti kérelem, ha a követelés összege (kamatok és járulékok nélkül számítva) meghaladja a 400.000 forintot. A Csődtörvény rendelkezése szerint ez az összeg 200.000 forint.
A Korm. rendelet szerint 2020. május 29-től a cégbíróság a törvényességi felügyeleti eljárásban nem határozhat a cég megszűntnek nyilvánításáról.
A Korm. rendelet rendelkezik továbbá arról, hogy 2020. október 31-ig – külön végzés meghozatala nélkül – automatikusan felfüggesztésre kerül a cégbíróságnál az adószámtörléssel érintett cég megszűntnek nyilvánítására irányuló eljárás, ha az állami adó- és vámhatóság a cég adószámának jogerős törlése miatt a cég megszűntnek nyilvánítására irányuló eljárást kezdeményez. Az eljárás felfüggesztés érvényes a Korm. rendelet hatályba lépésének napján, azaz 2020. május 29-én folyamatban levő eljárásokra is.
A Korm. rendelet alapján 2020. október 31-ig – külön végzés meghozatala nélkül – 2020. május 29. napján felfüggesztésre kerülnek a folyamatban levő kényszertörlési eljárások is, valamint azok az eljárások, amelyekben a cégbíróság a kényszertörlési eljárás megindítását – még nem jogerősen – elrendelte. Ha a cég a felfüggesztés ideje alatt a cégbíróság felé igazolja, hogy a kényszertörlésre okot adó törvénysértést kiküszöbölve a törvényes állapotot, illetve törvényes működését helyreállította, a cégbíróság a kényszertörlési eljárást megszünteti. Erre egyébként a Cégtörvény alapján nem lenne lehetőség.
A Korm. rendelet továbbá arról is rendelkezik, hogy 2020. május 29-től nem rendelhető el kényszertörlési eljárás azon okból, hogy a cég a végelszámolást három éven belül nem fejezte be és törlése iránt kérelmet nem terjesztett elő. Ilyen esetben a cég törlése iránti kérelem 2020. október 31-ig benyújtható a cégbírósághoz.
Fontos megemlíteni, hogy a Korm. rendelettel megállapított rendelkezések nem alkalmazhatóak, ha a kényszertörlési eljárás azért indult, mert a cég jogutód nélküli megszűnését előidéző ok következett be, és végelszámolási eljárás lefolytatásának nincs helye.
dr. Németh Ildikó
jogász és adótanácsadó
Lezárva: 2020. június 2.
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól