A kérdés tehát a következő: "A" telephely esetén a vendéglátó egység 5% áfával számlázza az étkezést a szálláshely szolgáltató felé, a szálláshely szintén 5% áfával számlázza a vendég felé tovább, hiszen alapszolgáltatás, és a szállás 5 %-os. "B" telephelynél ugyanaz a felállás mint az "A"-nál, azonban a vendéglátó egység 27%-os áfával számlázza a reggelit a szálláshely szolgáltatónak.
Ilyen esetben a szálláshely szolgáltató milyen áfával számlázhat a vendég felé? Hogy jár el szabályosan? Illetve: ha a vendég igénybe vesz a vendéglátó egységnél pl. vacsorát, azt jogosan számlázza az "A" vendéglátó egység 5% áfával és azt milyen áfával kell a vendég felé tovább számlázni.
Melyik eljárás a helyes?
Tekintettel arra, hogy a szálláshelyszolgáltató „csomagdíja" az étkezés biztosításának ellenértékét is magában foglalja, ezért a csomagdíjat 5%-os áfa terheli, függetlenül attól, hogy a vendéglátó egység milyen áfakulccsal számláz.
Étkezőhelyi vendéglátásban az étel- és a helyben készített, nem alkoholtartalmú italforgalom (TESZOR’15 56.10-ből) akkor is 5%-os áfával adózik, ha azt gazdasági társaság vette igénybe.