Ez a tartalom 1269 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak.
Önnek válogatott legfrissebb tartalmainkat személyes kezdőlapján mindig elérheti.
Varga Mihály pénzügyminiszter által benyújtott törvényjavaslat az „az egyes adótörvények módosításáról” (T16208 törvényjavaslat) célja továbbra is a bürokráciacsökkentés és az adóterhek lehetőség szerinti enyhítése. A személyi jövedelemadó terén mindez a kriptokereskedelemre és átalányadózásra vonatkozó kedvezőbb szabályokat jelentheti.
Lényegesen kedvezőbben adóznak jövőre a kriptoeszközzel végrehajtott ügyletből származó jövedelmek: adóterhük 30,5 százalékról 15 százalékra csökken.
Kripto-ügyletnek minősül az az ügylet, amelyben a magánszemély
Az adóévben kriptoeszközzel végrehajtott ügyletből származó bevételekből levonhatóak bizonyos kiadások (pl. megszerzésre fordított igazolt kiadás, „bányászattal” kapcsolatban felmerült igazolt kiadás). Bevételként a kriptoeszköz átruházásakor érvényes szokásos piaci érték veendő figyelembe. Nincs szükség bevétel megállapítására, ha a bevétel ügyletenként a minimálbér 10%-t és éves összességében nézve a bevételek a minimálbér összegét nem haladja meg, feltéve, hogy a magánszemély egy nap csak 1 bevételszerző tranzakciót hajt végre.
Abban az esetben, ha a tárgyévi bevételek összege meghaladja a meghatározott kiadások összegét, akkor adóköteles jövedelmet szükséges megállapítani, mely után a személyi jövedelemadó kötelezettséget teljesíteni kell.
Az adóévben realizált veszteség – hasonlóan az ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó veszteség elszámolásához – adókiegyenlítésre jogosíthat az adóbevallás évét megelőző és / vagy követő két év adóbevallásában bevallott és megfizetett adókötelezettséggel szemben.
Átmeneti rendelkezésként lehetőséget biztosít a Javaslat arra, hogy ha a magánszemély a 2022. évet megelőzően kriptoeszköz átruházására tekintettel jövedelmet nem állapított meg, akkor valamennyi kriptoeszközre kötött ügylete tekintetében ezeket a szabályokat alkalmazza és az ügyletek eredményét 2022. évi eredményként vegye figyelembe.
(Hatály: 2022. január 01.)
A négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezményének érvényesítéséhez nincs szükség minden évben adóelőleg nyilatkozat leadására. Abban az esetben, ha a kedvezmény egyébként olyan gyermekre tekintettel kerül megállapításra, akivel kapcsolatban a jogosultság megállapításához szükséges adatokban már nem következik be változás (pl. az összes gyermek elérte azt a korhatárt, ami után családi pótlék tovább már nem folyósítható, vagy a családi pótlékra való jogosultság legalább 12 évig fennállt), akkor a munkáltató a kedvezményt új nyilatkozat hiányában is érvényesíthetné. Ez az adminisztrációs könnyítés a már a 2022. évben is alkalmazható.
Egyszerűsítésre és pontosításra kerülnek az átalányadózást választó egyéni vállalkozóra vonatkozó adóelőleg megállapítási szabályok, valamint a mindenkori minimálbér figyelembevételével kerülnek meghatározásra az átalányadózás választására jogosító bevételi értékhatárok. Az átalányadózást választó egyéni vállalkozónak nincs szükség a vállalkozói bevétele alapján adóelőleget megállapítania addig, ameddig az adóelőlegének alapja az éves minimálbért meg nem haladja és ezt követően is csak az éves minimálbér felét meghaladó rész után kell adóelőleget megállapítani.
(Hatály: 2022. január 01.)
Adó feletti rendelkezésnek minősül az az eset is, amikor az adóhatóság által készített adóbevallásban az adóhatóság az önkéntes pénztári befizetések, nyugdíj-előtakarékossági számlára történő befizetések, nyugdíjbiztosítási szerződés díja, stb. után igénybe vehető adó feletti rendelkezést a számára rendelkezésre álló információk alapján feltünteti, a magánszemély a bevallás tervezetet az adóévet követő május 20-ig nem egészíti ki, nem javítja vagy a bevallási kötelezettségét más módon nem tejesíti és így az adóbevallási tervezet a magánszemély adóbevallásává válik.
A Javaslat lehetőséget ad arra, hogy az adózó halála esetén az örökös(ök) éljenek az adó feletti rendelkezés lehetőségével.
(Hatály: kihirdetést követő nap)
Bővül az adómentesen adható juttatások köre, adómentessé válik a kifizető által a magánszemélynek biztosított kerékpár – beleértve a legfeljebb 300 W teljesítményű motorral segített kerékpárt is - magáncélú használata.
(Hatály: 2022.január 01.)
Az egyéni vállalkozókat érintő friss szabályváltozások érintik a szüneteltetés témáját is. A szüneteltetés alatt keletkező bevétel adóbevallásban való elszámolása 2024. januárjától megváltozik. Ha valaki gyakran váltogatja vállalkozása szünetelési és aktív időszakait, a módosításnak köszönhetően könnyebben követheti a pénzügyi folyamatait a jövőben. Olvasson az új adózási szabályokról a Tb és Adó Különszámunkban!
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól