Ez a tartalom 514 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak.
Önnek válogatott legfrissebb tartalmainkat személyes kezdőlapján mindig elérheti.
A hulladékgazdálkodással összefüggő uniós irányelveknek való megfelelés alapozta meg azt a módosító csomagot, amely a kiterjesztett gyártói felelősség (extended producers responsibility, azaz röviden EPR) fogalmának szabályait vezette be a magyar jogba. A tavaly év végi törvénymódosítást követően mostanra egyes, végrehajtáshoz szükséges részletszabályok is napvilágot láttak, így túlzás nélkül állíthatjuk: a július 1-jei hatályba lépésig bőven van mit boncolgatni az érintett vállalkozásoknak, miközben a jogalkotásban akár még várhatóak további finomítások.
Az Európai Unió irányelve szerint a gyártó felelős azért, hogy az általa előállított termék anyagát és jellemzőit tekintve hulladékgazdálkodási szempontból kedvező legyen. Továbbá azért is, hogy a termék előállításából, a felhasználásból, és életciklusának lejártával magából a termékből keletkező hulladék hasznosítása, ártalmatlanítása megtörténjen. Gyakorlatilag tehát az újra-használat, a hulladék ártalmatlanítása és a hasznosítás költségeit ez a jogi norma valamilyen formában a gyártó-termelő szektorra terheli.
Kelemen István tanácsadói napunkon aláhúzta, hogy az előbbi elveknek megfelelő fizetési kötelezettség lényegében eddig is létezett, és pusztán “átfazonírozza” az EU ezt a megközelítést a “kiterjesztett gyártói felelősség” megnevezéssel: a gyártóktól várják a hulladékgyűjtésben való részvételt, illetve ennek hiányában várnak mindenféle pénzügyi hozzájárulást, amivel beszállnak a hulladékkezelés költségeibe. Ennek részeként júliustól a gyártóknak részt kell venniük a koncesszióba adott hulladékgazdálkodás - Mol Nyrt. által koordinált - rendszerébe történő díjfizetéssel. Jelenleg tehát az a helyzet, hogy - legalábbis az első időszakokban, rövid távon - számos vállalkozásnak lesz termékdíj fizetési kötelezettsége a központi költségvetés felé, és lesz egy kiterjesztett gyártói díjfizetési kötelezettsége - fejtette ki a szakértő.
Bár az uniós jogban alapvetően öt terméket, illetve anyagáramot nevesítenek kötelezően az EPR vonatkozásában: az egyszer használatos műanyag termékek egy részét, a csomagolásokat, az akkumulátorokat és elemeket, az elektromos, elektronikai berendezéseket, továbbá a járműveket, a hazai szabályozásban más szereplők is “felbukkannak”, így például a sütőolaj, a textil, a fabútor, a gumiabroncs, az irodai papír és a reklámhordozó, illetve a textil.
“Úgy tűnik, levágtuk a sárkány egyik fejét, legalábbis megtanultunk együtt élni vele” - utalt a korábban már jól begyakorolt, és álláspontja szerint többnyire sikerrel alkalmazott termékdíj szabályokra előadásában Kelemen István. “Erre kinőtt egy másik, amelyre a kiterjesztett gyártói felelősség címke van felragasztva” - tette hozzá az újonnan bevezetett fogalomról szólva, ami azért is jelent kihívást, hiszen a két kötelezettséget összehasonlítva pontosan meg kell nézni, hogy mely termékekre vonatkoznak, és azt is, hogy ki melyiknek lesz az alanya. “Nagyon fontos tehát, hogy tisztázzuk, júliustól milyen díjkötelezettséggel állunk szemben mely hatóságok felé, és nagyon sokakat az érint majd, hogyan kell az egészet nyilvántartani, hogyan jutunk el az adminisztráció utolsó lépcsőfokáig, amikor valamilyen hatóságnak adatot szolgáltatunk” - fejtette ki a szakértő.
Fontos tudni, hogy a kiterjesztett gyártói felelősség változása miatt a harmadik negyedévtől hozzányúlt a jogalkotás a termékdíj törvényhez is, néhány kisebb, speciális kiegészítés formájában. Kelemen István a tanácsadói nap keretében felhívta a figyelmet arra, hogy ezek ugyan nem érintenek minden gazdálkodót, de egyes tevékenységeknél nagyon fontos módosításokról van szó. Szakmai összefoglalójában végül kitért azokra az esetekre is, amikor egy potenciálisan hulladékképző termék Magyarországon kerül forgalomba, de végül mégsem belföldön “fog szennyezni”, azaz kerül be a hulladékgazdálkodásba.
Hol és hogyan találkoznak, illetve miben különböznek a termékdíj szabályozás, és a gyártói felelősség által előírt kötelezettségek? Mit jelent a körforgásos termék fogalma, és hogyan azonosíthatjuk ezeket a termékeket? Mely adminisztratív és fizetési kötelezettségek merülnek fel az egyes konkrét termékcsoportoknál.
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól