Szívesen válaszol az alábbi témákban:

  • vállalkozások adózása
  • adóigazgatási eljárás
  • cégjog, cégügyletek

Ez a tartalom 562 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak.
Önnek válogatott legfrissebb tartalmainkat személyes kezdőlapján mindig elérheti.

Magánszálláshely adózási kötelezettségei és lehetőségei

2023. 02. 28.

Kell-e magánszálláshelynek turizmusfejlesztési hozzájárulást bevallani és fizetni? A másik kérdés már összetettebb: adott egy befektetési célú nyaralóingatlan, melyet a tulajdonosok kiadnának (cég egy vállalatnak) minimum 4 hónapos időszakra, havi díjért. A nyaralóba a vállalat alkalmazottai mennének, de a heti takarítást a tulajdonosok végeznék, illetve az IFA beszedést, bevallást, befizetést is. Milyen formában tudnák ezt legálisan megoldani és számlázni?

A tulajdonosok értelemszerűen nem váltanánk ki az ingatlanra az egyéb szálláshely tevékenységet – hanem bérbe adnák és szolgáltatnák nekik havi díjért –, amit a bérleti díj már tartalmazna. Milyen áfával kell számolniuk? Az IFA-t szedhetik, adminisztrálhatják és fizethetik-e helyettük, ha ezt beleveszik a bérleti szerződésbe?

Amennyiben a magánszálláshely bérbeadása rövid ideig történne (tehát kevesebb, mint egy hónap ideig), akkor a turizmusfejlesztési hozzájárulást erre az időszakra is fizetni kell. 

Ha a magánszálláshely bérbeadása hosszabb időre történne, tehát több, mint egy hónapig, akkor csak bérbeadásról beszélhetünk, tehát nincs TFH fizetési kötelezettség. 

 
 

Megjegyzendő, hogy 2022. október 01. és 2023. március 31. közötti időszakban nem merül fel TFH fizetési kötelezettség. A kereskedelmi szálláshely viszont alanya a TFH-nak. A kérdésben foglaltak alapján a nyaraló (amely a bevételszerző tevékenység miatt telephely is lesz) bérbeadása már kereskedelmi szálláshelynek minősül TFH kötelezettséggel. Az IFA-t is a cég szedi be, de az IFA az illetékes önkormányzatot illeti, tehát javasolható a kapcsolatfelvétel az illetékes önkormányzat adóirodájával, az IFA kezelését illetően.
Áfa tekintetében irányadó az áfatörvény (az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény), melynek értelmében kereskedelmi szálláshely-szolgáltatásnak minősül minden olyan alapvetően turisztikai jellegű szolgáltatás, amely során ellenérték fejében az adott szálláshelyre vonatkozó jogszabályok szerinti követelményeknek megfelelő szállás biztosítása történik, ennek alapján:

  • a szálloda, panzió, kemping, üdülőház, turistaszálló, ifjúsági szálló által nyújtott szálláshely-szolgáltatás,
  • üdülők szálláshely-szolgáltatása (függetlenül attól, hogy a szolgáltatást igényjogosultak és azok hozzátartozói, vagy más személy veszi igénybe),
  • a kollégiumok, diákotthonoknak azon szálláshely-szolgáltatása, amely az Áfatörvény 85. § (1) bekezdés i) pontja alapján nem minősül adómentes tevékenységnek, valamint
  • a magánszálláshelyek idegenforgalmi célú hasznosítása.

Kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás felölel minden olyan esetet, amelyben az adózó idegenforgalomhoz kötődően turisztikai jellegű szállást biztosít a vendégeinek.

A kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás adómértéke 5%, amely 2020. január 1-től mérséklődött a korábbi 18%-os adómértékről, és amely, mint üzletszerű gazdasági tevékenység csak adószám birtokában gyakorolható. Megjegyzendő, hogy a lakás hosszú távú bérbeadása (amely nem minősül kereskedelmi szálláshely-szolgáltatásnak) a magánszemély oldaláról csak akkor kell adószámot kiváltania, ha a bérbeadás adómentesen történik az Áfatörvény 86. § (1) bekezdés l) pontjához igazodóan.

Leipán Tibor (2023-02-28)

Adózási Módszertani Szemle + Adópraxis előfizetés megrendelése

Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunkat!