Egy kétszemélyes korlátolt felelősségű társaság ügyvezetője súlyos beteg lett. 2017. április 14. napjáig táppénzes állományban volt, mellyel kimerítette a maximum egy évi táppénzre való jogosultságát. Táppénzt ugyan ettől fogva nem kap, de továbbra is keresőképtelen, dolgozni nem tud.
A gazdasági társaság másik tagja e társaság keretében munkaviszonyban dolgozik. 2017. április 28-ától a munkaviszonyban dolgozó tag lett az ügyvezető, a volt cégvezető a társaság tevékenységében már nem vesz részt, saját maga után fizeti az egészségügyi szolgáltatási járulékot). A társasági szerződésben nem szerepel, hogy e tag személyes közreműködésre kötelezett lenne.
A volt ügyvezető tag után a táppénzes időszak alatt, és azt követően sem történt járulékfizetés. Helyes-e ez így?
A lényeg az, hogy a régi ügyvezető ezen tisztsége az új ügyvezető bejegyzésével egy időben törölve legyen. Ügyvezetőként ez a tag a cégjegyzékben már ne szerepeljen. Az is fontos, hogy a társaság tevékenységében semmilyen módon már ne vegyen részt (se személyes közreműködőként, se munkaviszonyban, se megbízási jogviszonyban).
Ilyenkor már a társadalombiztosítási szabályok alapján biztosítással járó jogviszony (társas vállalkozói minőség) nem áll fenn, járulékfizetési kötelezettség, szociális hozzájárulási adó megfizetésének kötelezettsége nem áll fenn.
Ugyanakkor van itt egy köztes igen rövid időszak április 15 és 27 között. A tag ügyvezető a táppénzfolyósítás időtartama alatt nem köteles egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék, valamint nyugdíjjárulék fizetésére (amennyiben járulékalapot képező jövedelmet nem kapott), ugyanígy ezen időszakra a gazdasági társaság nem fizet szociális hozzájárulási adót. A táppénzfolyósítás azonban 2017. április 14. napjával megszűnt, az ügyvezető váltásra pedig csak ugyanezen hónap 28. napjával került sor. Az érintett tag a társadalombiztosítási szabályok értelmében ezen időszak alatt biztosított főállású társas vállalkozónak minősült. Ezért célszerű erre a 12 napra önellenőrzést végrehajtani, és a minimum járulékalap, valamint a minimum adóalap figyelembe vételével a járulékot és a szociális hozzájárulási adót bevallani és megfizetni.
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól