Ez a tartalom 214 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak.
Önnek válogatott legfrissebb tartalmainkat személyes kezdőlapján mindig elérheti.
A munkavállalók munkahelyen viselendő konkrét ruházatáról a Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (továbbiakban: Mt.) nem rendelkezik. Az Mt. arra sem kötelezi a munkáltatót, hogy előírja a különböző munkakörökben viselendő ruházatot. Az Mt. csupán a munkával kapcsolatban felmerült költségek megtérítését írja elő. Más jogszabály (pl. az Mvt.) azonban rendelkezik védőruházat kötelező biztosításáról. Az esetleges jogszabályi kötelezettségtől függetlenül sok munkahelyen dress code van érvényben: formaruhát, egyenruhát, munkaruhát, védőöltözetet kell hordani.
A munka törvénykönyve a munkavégzés során felmerülő költségek megtérítésére kötelezi a munkáltatót, ezen belül a munkavédelemről szóló törvény szerint a munkáltató köteles biztosítani minden olyan ruházatot, amit a munkavállaló azért visel, hogy megvédje a munkafolyamat során őt érő technológiák egészségkárosító hatásaitól (pl. vegyi laborban dolgozik).
A védőruha, mint arra a neve is utal, a munka során valamilyen külső károsító hatás (égés, marás, fagyás, fertőződés stb.) ellen kell megvédje viselőjét. A védőruha tehát olyan egyéni védőeszköz, amely a munkavégzés során a munkavállaló egészségét, testi épségét veszélyeztető fizikai, kémiai, illetve biológiai károsító hatások (pl. tűz, maró anyag rovarcsípés stb.) ellen nyújt védelmet. A védőruha szabványok és normák által meghatározott védelmi képességgel rendelkezik. A védőöltözéknek rendelkeznie kell minőségi vagy megfelelőségi tanúsítvánnyal.
Nem minősül védőruhának a közönséges munkaruha és az olyan egyenruha, illetve formaruha, amelyet nem a munkavállaló biztonságának és egészségének védelmére terveztek, illetve vizsgáltak.
A munkahelyi öltözetekben lehetnek átfedések: akár az egyenruha, akár a formaruha egyidejűleg betöltheti a védőruha (egyéni védőeszköz) szerepét is. Ebben az esetben a védőruha funkciót kell elsődlegesen meghatározónak tekinteni, és a munkáltatónak az egyéni védőeszközökre vonatkozó szabályok szerint kell eljárnia.
A munkavállaló egészségének védelmében biztosított munkaruházati termék esetén a munkáltatónak kell igazolnia, hogy a munkavállaló munkavégzési körülményei, munkaköre megköveteli annak biztosítását, a munkáltató a munkavégzés közbeni viselését előírja a munkavállaló számára. A védőruházat esetén javasolt szabályzatban rögzíteni, hogy kinek mi a munkaköre és az miért indokolja azt, hogy a munkahelyen viselendő ruházat védőruhának minősüljön. Az Mvt. 56. §-a értelmében az egyéni védőeszköz, így a védőruha juttatásának belső rendjét a munkáltató írásban határozza meg.
A védőöltözet beszerzéséről a munkáltatónak kell gondoskodnia, mivel adott munkafolyamatokat, munkaköröket csak speciális védőruhában szabad végezni.
A védőruhának nincs kihordási ideje, de sérülés, vagy elhasználódás esetén a munkáltatónak új öltözékről kell gondoskodnia, illetve a javítás és tisztántartás is az ő feladata. A kihordási idő hiánya a számviteli nyilvántartásokban egy kis zűrzavart okozhat, ezért minden egyes védőruházati termékről el kell dönteni és írásba kell foglalni, hogy az adott ruházat (védőbakancs, gumicsizma, vegyvédelmi ruházat stb.) mennyi ideig viselendő.
A munkáltató köteles ingyenesen biztosítani az egyéni védőeszközt a munkavállaló számára, de a munkáltató tulajdona marad, ezért a védőruha munkahelyről külön engedély hiányában nem vihető el. A munkáltató az elvitelt akkor engedélyezheti, ha változó a munkavégzés helyszíne és máshogyan nem tudja biztosítani a munkavállaló számára a védőruhát, valamint, ha ez nem ütközik közegészségügyi szabályba.
A védőruha juttatása jogszabályi kötelezettség. Áfás tevékenység végzése esetén a védőruházat és tartozékainak áfája levonásba helyezhető. Az áfa tv. 124. §-a tételes tiltást nem tartalmaz. Az Szja tv. 1. számú mellékletének 9.2. pontja alapján a védőruha használatát személyi jövedelemadó nem terheli. Szociális hozzájárulási adót és társadalombiztosítási járulékot sem kell fizetni.
A kötelező szabályzatok között kezelendő munkavédelmi szabályzatok különbözhetnek a vállakozás típusa, a munkavégzés veszélyessége függvényében.
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól