2024. január 1-jén lépett hatályba az úgynevezett kötelező visszaváltási díjas rendszer (vagy másként: DRS-rendszer), ami miatt az áfatörvény szabályai is módosultak. Az ezzel összefüggő, átmeneti szabályoknak köszönhetően ténylegesen csak 2024. július 1-től találkozhatunk tömegesen a visszaváltási díjjal, mivel a korábbi szabályok szerint forgalomba hozott termékekre még a régi, 2024. január 1. előtti előírásokat alkalmazhattuk.
A visszaváltási díj megállapításának és alkalmazásának, valamint a visszaváltási díjas termék forgalmazásának részletes szabályairól szóló 450/2023. (X. 4.) Korm. rendelet a kötelezően visszaváltási díjas termékek körébe – a tej és tejalapú italtermék kivételével – a fogyasztásra kész vagy koncentrátum italtermék fogyasztói, közvetlen, műanyag, fém vagy üveg alapanyagú, palack vagy doboz formájú, nem újrahasználható vagy újrahasználható csomagolását sorolja, amelyek 0,1–3 literig terjedő űrtartalmúak, ide nem értve a csekély mennyiségű kibocsátó által forgalomba hozott italtermék csomagolását.
Lényeges, hogy a kormányrendelet a kötelezően visszaváltási díjas termékeken belül megkülönbözteti az újrahasználható és a nem újrahasználható termékeket. A 2024. évet megelőzőtől eltérő áfa-szabályok csak a nem újrahasználható termékekre vonatkoznak, melyek darabonkénti visszaváltási díja egységesen 50 forint. A speciális szabályok alapján, azon kötelezően visszaváltási díjas, nem újrahasználható termék visszaváltási díja, mely terméket így is hoztak forgalomba, nem tartozik bele az adó alapjába.
Vagyis, ha az adózó olyan italterméket értékesít, melynek csomagolása (a palack, üveg vagy doboz) az áfatörvény értelmében kötelezően visszaváltási díjas, nem újrahasználható termék, akkor az 50 forint összegű visszaváltási díj nem része az értékesítés adóalapjának, vagyis az után nem keletkezik áfa-fizetési kötelezettség.
A 450/2023. (X. 4.) Korm. rendelet 5. §-a úgy rendelkezik, hogy a visszaváltási díjat a termékértékesítésről kibocsátott számlán vagy nyugtán az italtermék ellenértékétől elkülönítve kell feltüntetni. Ez az előírás az áfatörvény értelmében kötelezően visszaváltási díjas, nem újrahasználható termék visszaváltási díját érintően azt jelenti, hogy azt a termékértékesítés számláján vagy nyugtáján áfa hatályán kívüli tételként kell szerepeltetni. Ebből az is következik, hogy ezt a tételt az áfa-bevallásban még tájékoztató adatként sem kell feltüntetni.
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól