A 2025-től kötelező Ügyfélkapu+ és DÁP használati útmutató

2024. 12. 16.
Lejátszási idő: 00:52:45

A Digitális Állampolgárság (DÁP) bevezetésével összefüggő jogalkotás számos fontos változást indít el a 2025-ös év folyamán. A jelenleg legtöbbeket foglalkoztató kérdés, hogy mely eszközökre és milyen módon kerülhet telepítésre a hitelesítő alkalmazás, hogyan lehet ténylegesen is igénybe venni az új alkalmazásokat. Ruszin Zsolt előadásában elsősorban ezekre a problémákra kívánt gyakorlati tanácsokkal megoldásokkal szolgálni a regisztrációs és telepítési folyamatok prezentálásával.

Egyre közelebb vagyunk az Ügyfélkapu megszűnésének jól ismert, 2025. január 15-ével bekövetkező időpontjához. A változások vélhetően exponenciálisan növelni fogják az eddig is számos kihívással küzdő könyvelőirodák megoldandó problémáinak mennyiségét.

De miért is kell a kétfaktoros azonosítás?

Az Európai Unió jelezte Magyarország felé, hogy a régi rendszer nem elég biztonságos és az országok túlnyomó többségében már nem ezt használják. Megjegyzendő ugyanakkor, hogy a QR-kód, amit mi éppen bevezetünk, ugyancsak „kifutó” eszköz az informatikai piacon. Érdemes lenne megfontolni – javasolta Ruszin Zsolt – a biometria alkalmazását, ami a DÁP-nál működik, az Ügyfélkapunál viszont nem.

Több kérdőjel mutatkozik az új típusú személy igazolványok bevezetésével kapcsolatban is.
Szakértőnk véleménye szerint a rendszer nem fogja bírni a DAP alkalmazással kapcsolatos regisztrációs folyamatot, lehetnek olyan napok, amikor több tízezren akarnak majd DÁP-pal kapcsolatban új személyigazolványt és az alkalmazás beállítását elérni.

Ugyancsak beláthatatlan problémákat rejt, hogy a jelenleg is árult telefonok egy részén egyszerűen nem futnak az új alkalmazások.

Az – előadásban említett – egyik meghatározó telefonmárka mellett problémát jelenthetnek a nyomógombos készülékek és azok a nagyképernyős készülékek is, amelyen régi operációs rendszerek futnak. Ezek alkalmatlanok a DÁP használatára, de lehet, hogy alkalmatlanok egyes authenticator szoftverekre is. Ez a probléma nagyjából negyedmillió ügyfelet érinthet.

A könyvelők eddigi gyakorlat a jelszavak használatára természetesen jogilag roppant problémás volt, ennek egyes árnyalatait is részletesen elemezte szakértőnk.

Ruszin Zsolt a gyakorlati alkalmazás néhány elemének bemutatásával látványosan szemléltette, hogy a QR-kódos új azonosítás az Ügyfélkapu+ terén biztonságtechnikai szempontból ugyancsak nem adja meg azt a szintet, az Európai Unió elvárna. Megosztó kérdéseket vethetnek fel még a biztonsági szint és az ügyintézés sebességének egymással ellentétes szempontjai is.

Az Ügyfélkapu+ regisztráció: mentsük el a QR-kódot!

Ruszin Zsolt az Ügyfélkapu+ regisztráció bemutatásával több lehetséges problémát is szemléltetett.
A folyamat talán legfontosabb eleme a QR kód fontossága: annak érdekében, hogy a QR kód mindig rendelkezésre álljon, szakértőnk a Print Screen gomb használatával való kivágást és egy dokumentumba másolt formában történő elmentését javasolta.

Gyakran ismételt kérdés, hogy megszűnik-e a NAV-nál az EGYKE jogosultsága, ha Ügyfélkapu+-szal lépnek be: nem szűnik meg.

A kétfaktoros azonosítás

A 2025-ös év során számíthatunk arra, hogy lesznek további jogszabálymódosítások a DÁP törvényben, ezek valószínűleg szigorítások lesznek, valamilyen céldátummal. A DÁP alkalmazás használata 2025. január 15-től mindazoknak kötelező, akik hivatalos ügyeiket online szeretnék intézni.
Szinte biztos, hogy rengeteg állampolgár fog kérdésekkel fordulni a hatóságokhoz 2025. január 15-e után, mert nem tudnak majd belépni az új rendszerbe.

A programnak különösen nagy jelentősége van a könyvelők, vállalkozások és egyéb pénzügyi szolgáltatók számára, akik rendszeresen használják az elektronikus ügyintézési rendszereket. A könyvelőknek és a vállalkozásoknak fel kell készülniük arra, hogy 2025-től valóban kötelezővé válik a kétfaktoros azonosítás használata az elektronikus ügyintézési rendszerekbe történő belépéshez, beleértve az eBev portált, a Cégkaput, és más kormányzati rendszereket, mint például az ÁNYK. Ez azt jelenti, hogy a jelenlegi belépési mód megszűnik, és csak azok férhetnek hozzá ezekhez a rendszerekhez, akik használják az Ügyfélkapu+ szolgáltatást vagy a DÁP applikációt.

A cégeknél dolgozó könyvelők, akik eddig egyszerű login-jelszó páros használatával fértek hozzá az adatokhoz, mostantól kétfaktoros azonosítást igényelnek majd, ami több adminisztrációt és megfelelő technikai felkészültséget igényel. Az egyéni vállalkozók számára is kritikus lesz az átállás, különösen azoknak, akik rendszeresen online intézik adóügyeiket.
Fontos tudnunk, hogy 2025-től a DÁP alkalmazás használata kiterjed a pénzügyi, közmű- és telekommunikációs szektorra is. A program célja, hogy 2026-ra teljesen digitalizálja a legfontosabb közigazgatási és piaci ügyintézési folyamatokat, lehetővé téve a digitális ügyintézést minden területen.

Egyelőre nem látjuk pontosan, hogy a DÁP egyszerű aktiválása 2026-ra teljesen és véglegesen megszünteti-e az Ügyfélkapu+ használatát vagy még egy hosszabb ideig egymás mellett fog működni a két rendszer.

A párhuzamos üzemeltetés időszakában 2025. december 31-ig még biztosan egyszerre alkalmazhatjuk a DÁP-ot, és az Ügyfélkapu+ is. Ez azért lényeges, mert szakértőnk szerint a könyvelők az Ügyfélkapu+-nál fognak maradni

Hogyan fog működni a DÁP?

Előadónk videón keresztül mutatta be a DÁP alkalmazását a regisztrációtól a biometria engedélyezésen át az aktiválásig.   
Fontos, hogy a mobiltelefon tudjon biometriát és rendelkezzünk egy olyan személyigazolvánnyal, ami aktív. Ez utóbbi azt jelenti, hogy az okmányiroda aktiválta a (2021. június 23-a után kiadott) személyigazolványt. Megjegyzendő, hogy a Kormányablakban elvégzik az aktiválást.
A DÁP lehetőséget ad például erkölcsi bizonyítvány igénylésére, személyi igazolvány „megmutatására”, okmányirosdai időpont foglalásra. Ezek a funkciók nyilvánvalóan jelentősen bővülni fognak a jövőben.
A negyedik funkció, a QR-kódos belépés ugyancsak bemutatásra került.

Mi fog történni a könyvelés terén? Egy lehetséges ’Mesterterv’

2025. január 15-én éjszaka megszűnik az Ügyfélkapu normál üzemmódja, jön az Ügyfélkapu+ néhány perccel később. A január 16. már nagyon közel van az ÁFA-bevallás beküldésihez, illetve a cégautóadó és a Kiva bevallás is „kopogtat”.

Az így felmerülő problémákat több formában is lehet majd orvosolni az első hónapokban: előadónk – a könyvelőket megsegítendő – egy „mestertervet” is készített.

A DÁP alkalmazás bevezetése egyelőre számos kihívást rejt magában, ezeket csak egyenként, időben folyamatosan fogjuk tudni megoldani. A Praxis Akadémia keretében korábban bemutatott „régi rendszerek” használata mellett kell majd alkalmazkodnunk a kétfaktoros azonosításhoz és az új digitális rendszerekhez.

2024-12-16