A 2025-től az adójogszabályokban életbe lépő változások érintik az ÁFA-t, a társasági adót, a KIVA-t, a helyi adókat és az illetékeket. Dr. Gróf Gabriella jogász, adószakértő előadása a 2024. évi LV. és LVI. törvények alapján mutatja be az utólagos pénzvisszatérítés, az elektronikus nyugták és a kedvezményes áfa szabályozásának legfontosabb újdonságait, és gyakorlati útmutatást nyújt az érintetteknek az új előírások alkalmazásához.
Az ÁFA szabályozás több jelentős változáson megy keresztül, amelyek az adminisztráció pontosítását és a digitalizáció támogatását célozzák. Az alábbi módosításokra érdemes figyelni:
Dr. Gróf Gabriella előadásában hangsúlyozta, hogy az e-nyugta bevezetése és a fordított adózás új szabályai a kereskedelmi és szolgáltatási szektorban egyszerűsítik a nyugták kibocsátásának folyamatát.
2025-től új K+F adókedvezmény kerül bevezetésre, amely az alapkutatás, alkalmazott kutatás és kísérleti fejlesztés költségeire vehető igénybe. Az adókedvezmény az elszámolható költségek felmerülésének évében, valamint az azt követő három adóévben érvényesíthető. A fel nem használt kedvezmény pénzbeli megtérítése az adóbevallás alapján történik, feltéve, hogy az adózónak a kiutaláskor nincs 100 ezer forintot meghaladó adótartozása.
Dr. Gróf Gabriella az előadásában kiemelte, hogy a kedvezmény alkalmazása során az adóalanyok a társasági adóbevallásukban pontosan kell, hogy nyilatkozzanak az igénybevételről. Továbbá hangsúlyozta, hogy ez a kedvezmény nem kombinálható más K+F kedvezményekkel.
A KIVA szabályozás 2025-ben is módosul. A legfontosabb változások a következők:
Ezek az intézkedések a KIVA vonzóbbá tételét és egyszerűbb alkalmazhatóságát szolgálják, miközben a szabályozás igazodik a 2025-ös jogszabályi irányelvekhez. Elóadónk felhívta a figyelmet, hogy az új szabályozás a munkaerőpiacra lépők fogalmát is pontosítja, ami a kedvezmény igénybevételének feltételeit egyértelműbbé teszi.
2025. január 1-től több jelentős változás lép életbe a helyi adókat érintően is, különösen az építményadó és az iparűzési adó szabályozásában:
Mentesül az építményadó alól a magyar építészetről szóló törvény szerint műemléknek minősülő ingatlan a szerzés évében és az azt követő három évben. A mentesség támogatástartalma ingatlanonként nem haladhatja meg a 100 millió eurónak megfelelő összeget, kivéve magánszemély tulajdonos esetén.
Az állattartásra és növénytermesztésre szolgáló, valamint ezekhez kapcsolódó tároló építmények szintén mentesülnek az adó alól, amennyiben rendeltetésszerűen használják őket, és ezt a mezőgazdasági igazgatási szerv igazolja.
Az építményi jog ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzése vagy széljegyre vétele esetén az építményadó és a magánszemély kommunális adójának alanya az építményi jog jogosultja lesz a bejegyzést követő év január 1-től. Dr. Gróf Gabriella előadásában elhangzott, hogy az új szabályozás egyértelművé teszi a vagyoni értékű jogok közé sorolt építményi jog adókötelezettségét, ami eddig sok esetben jogértelmezési problémát okozott.
A különleges gazdasági övezetek megszűnésével az ezekhez kapcsolódó iparűzési adó jogköre visszakerül a települési önkormányzatokhoz. Ez a változás a helyi önkormányzati bevételek növekedését eredményezheti.
Január 1-től bővül az illetékmentesség köre: mentesül a termőföldszerzés, ha a földműves vállalja, hogy azt 5 évig mezőgazdasági célra használja, valamint a nemzeti emléknek minősülő műemlék lakóépületek és lakások öröklése. Emellett a gépjárművek és pótkocsik illetékei évente igazodnak a fogyasztói árindex változásához, az értékeket a NAV teszi közzé. Dr. Gróf Gabriella előadásában rámutatott, hogy a gépjárművek illetékének valorizációja az infláció követését szolgálja.
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól