Minden más kérdést megelőzve: jelenleg nem kötelező az e-Áfa rendszer használata, ha minden igaz, ebben az évben fog csak „élesedni”.
Mi is minősül majd a jövőben számlának? Meddig lesz még szükség a papír alapú rögzítésre? Mi lehet az oly sok vitát kiváltó hash-kódok jövője?
Már az első kérdés nyomán ilyen alapvető kérdéseket kellett érintenie előadónknak, Ruszin Zsoltnak, aki a webes bemutatót követően mintegy 30 percben válaszolt tanácsadói napunk résztvevőinek.
Szakértőnk szerint az lehetne a legüdvösebb megoldás, ha a számlának minősítést már egyáltalán nem a formai keretek (papír alap, formai követelmények, aláírás) határoznák meg, hanem az adóhatóságon történő átvezetés folyamata: „minden számla, ami keresztülmegy a NAV-on”. Mindez azért lenne indokolt, mert a magyar számlakiállítási rendben PDF-eket állítunk elő, a PDF bekerül a könyvelése, a „kinézetnek” pedig igazából nincs jelentősége, csak az állománynak.
Ettől függetlenül nem lehet még azt kijelenteni, hogy a papír alapú bemutatást nem kérhetik, a bizonylatok bekérése még mindig gyakorlatban van. Tudnunk kell azt is, hogy ezek csak magánokiratok, nem teljes bizonyító erejű közokiratok, a jövőre nézve pedig csak remélhetjük, hogy az adóhatóság sem fog kérni bemutatást.
Résztvevői kérdés érkezett arra vonatkozólag is, hogy mi történik, ha a cég az áfás számlát nem akarja a költségei között elszámolni, illetve: az áfa-arányosítás hogyan fog történni?
A kérdések megválaszolása során szakértőnk érintette a könyvelőszoftverek és az e-Áfa várható „viszonyát”, valamint azokat a műveleteket, amelyekhez könyvelő szoftvert kell majd alkalmazni.
Nem meglepő, hogy a röviddel korábban véget ért bemutatóval kapcsolatban is érkeztek kérdések. Ezek megválaszolás során elhangzott, hogy több funkciót egyelőre – pl. a pénzforgalmi számla, telefonszámla felvezetése – nem lehetett még bemutatni.
A webes bemutatón szemléltetett felület csak tesztfelület, számos elemében még fejlesztés alatt áll. Az „élesben” is működő felület más lesz: könnyen előfordulhat, hogy különböző funkciók máshogy fognak működni, egyes adatokat más módon kell majd felvezetni.
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól