Miért felel a pénzügyi és számviteli szakember a munkája során? Kérdések és válaszok

2023. 10. 19.
Lejátszási idő: 00:17:08

A könyvelők, adótanácsadók és könyvvizsgálók számára tartott szakmai napunkon előadónk dr. Sallai Csilla könyvvizsgáló, adószakértő részletesen elemezte az ügyfelekre visszavezethető kockázatokat, veszélyforrásokat. Az előadást követő bő negyedórában kérdések megválaszolására is lehetőség nyílt.

Nem meglepő, hogy csaknem valamennyi kérdés a könyvelői felelősséggel függött össze a számlázáshoz kapcsolódó, mondhatni „egyszerűbb”, ügyektől kezdve a büntetőjogi felelősséget is felvető adatszolgáltatás és tanúkihallgatás kérdéskörével bezárólag.

Felelősségre vonható-e a könyvelő, ha utólagosan nem teljesített számla szerepel a könyvelésben?

Ezen tipikusnak nevezhető eset vonatkozásában is elmondható az az általános tanács, hogy az összegszerűségnek meghatározó jelentősége van az adott ügy megítélésében. Ugyancsak általános tanácsként ajánlotta szakértőnk, hogy a pénzmosás felmerülésének lehetősége miatt, amikor csak lehet, meg kell tennünk a „Pmt.-bejelentést”.

Ennél jóval érzékenyebb lehetőség, ha a könyvelőt tanúként idézik meg sikkasztási ügyben.

A tanúként való meghallgatáson természetesen állampolgári kötelesség megjelenni, de nagyon ajánlott az ügyvéd megkeresése, tanácsadása, lehetőség szerinti felkészítése egy ilyen helyzetben. Nagyon fontos – figyelmeztetett Sallai Csilla – hogy az ügyvéd, ne a gyanúsított (aki könnyen lehet egyben az ügyfelünk is…) ügyvédje legyen.
Az ügyvédi felkészítés nyilvánvalóan pénzt, időt utánajárást és türelmet igényel, de nagyon hasznos és megnyugtató lehet a későbbiekben.
 
Ki felel ügyvezető-váltáskor a mérlegben közölt adatokért?

A beszámoló elkészítéséért az ügyvezető felelős. A korábbi ügyvezetővel a tulajdonosoknak kell, úgymond, elszámolni. A beszámolót már az új ügyvezető fogja aláírni. Természetesen különleges helyzetet eredményezhet, ha egy olyan év beszámolóját kell aláírnia az új ügyvezetőnek, amikor még nem ő állt ebben a megbízatásban, de a tulajdonosoknak és az ügyvezetőknek is érdeke, hogy ebben a helyzetben rendelkezésre álljanak olyan nyilatkozatok, amelyek bebiztosítják ezt a szituációt.

Többször is felmerült a kérdés, hogy a könyvelésre vonatkozó szerződésben a könyvelőkre jutó kártérítés összege korlátozható-e, például az éves megbízási díj összegében. Szakértőnk szerint – a könyvvizsgáló felelősséget nem érintve ebben a kérdésben – a könyveléssel összefüggő felelősséget lehet ilyen módon, a biztosítással összehangolva, korlátozni.

Az eltűnt ügyfél jelenti a legnagyobb kockázatot.

Ez a nagyon fontos megállapítás, vagy éppen figyelmeztetés, azzal kapcsolatban lett kimondva, hogy az egyik kérdés egy eltűnt ügyfél esetén követendő magatartás iránt érdeklődött. Ilyenkor – javasolta Sallai Csilla – ha lehet, azonnal meg kell tenni a Pmt.-bejelentést és fel kell mondani szerződést.

A könyvelői felelősség és a pénzügyi-számviteli szakemberek előtt álló kockázatok kérdéseit tárgyaló szakmai napunkon a résztvevők érdeklődtek még az anyagátadás, a papír alapú dokumentumok megőrzésének kötelezettsége, valamint a könyvelői felelősségbiztosítás kérdésköreiben is.

2023-10-19