Miként kerülhetők el a leggyakoribb számlázási hibák? – Kérdések és válaszok

2024. 06. 06.
Lejátszási idő: 00:47:02

A számlázás során számos sajátosságra kell különös figyelmet kell fordítani, például az időszaki elszámolási ügyletek esetén. Bonácz Zsolt adószakértő a Menedzser Praxis által szervezett "Miként kerülhetők el a leggyakoribb számlázási hibák" című szakmai napon részletesen ismertette az ide vonatkozó előírásokat és szabályokat. Az alábbiakban a legfontosabb tudnivalókat és az arra vonatkozó gyakori kérdéseket foglaljuk össze.

Az időszaki elszámolási ügyletekkel kapcsolatos számlák kiállításakor néhány sajátosságra kell figyelni. Alapvetően az ilyen számlákon az általános számlaelemek szerepeltetése kötelező, amelyek az Áfa törvény 169. paragrafusában találhatók. Emellett, ha más jogszabály további követelményeket állapít meg, azoknak is meg kell felelni. Ilyenek például a jövedéki adó, a reklámadó és a környezetvédelmi termékdíj – mondta kérdésre válaszolva Bonácz Zsolt adószakértő a Menedzser Praxis Tudás- és Válaszközpont a Miként kerülhetők el a leggyakoribb számlázási hibák? című szakmai napon.

Az időszaki elszámolási számlák specifikus tartalmi elemei közé tartozik az elszámolási időszak feltüntetése. A teljesítési időpontot az Áfa törvény 58. paragrafusa alapján kell meghatározni.

Barionos fizetés: hogy számlázzunk?

A következő kérdés így hangzott: a barionos (Barion elektronikus fizetéseket lebonyolító szolgáltatás – a szerk.) vásárlások esetén kötelező-e számlát kiállítani a magánszemély vásárlók részére? A szakértő válasza szerint nem szükséges számlát kiállítani, mivel az ellenérték kiegyenlítésének módja nem releváns. A lényeg az, hogy a teljesítésig az ellenértéket maradéktalanul kiegyenlítsék, függetlenül attól, hogy milyen módon történik a fizetés.

Fontos megjegyezni, hogy a számlázási kötelezettség alóli mentesülés szabályai is megváltoztak. A  számlázási határidőkkel kapcsolatos változásokról Bonácz Zsolt részletesen beszámolt, hivatkozva az Áfa törvény 163. paragrafusának 2. bekezdésének B pontját.

Változott a számlázási kötelezettség alóli mentesülés szabálya, amiből eltávolították a készpénzzel vagy készpénzhelyettesítő fizetési eszközzel történő fizetésre vonatkozó kitételt.

A lényeg az, hogy a teljesítéskor meg tudjuk állapítani, hogy a magánszemély a teljes ellenértéket maradéktalanul kiegyenlítette, nem kért számlát, és az ügyleti érték nem érte el a kiláncszázezer forintos értékhatárt.

Mit tegyünk, ha hibás a számla?

Mely tartalmi elemekre kell különös figyelmet fordítani a számlázás során, és mely hibák elfogadhatók? – ez iránt érdeklődött a szakmai nap egyik résztvevője. A szakértő jelezte, hogy a előadás során igyekezett hangsúlyozni a számlázás során kiemelt figyelmet igénylő tartalmi elemeket, valamint azokat a hibákat, amelyek még elfogadhatók.

Mint jelezte: az adóhatóság álláspontja szerint, ha a számla bármilyen szempontból nem tartalmaz pontos adatokat - például a vevő címe megváltozik -, akkor a számlát módosítani kell. Tehát ebben a kontextusban nincs olyan hiba, amit elfogadnának: ha a számla bármilyen hibát tartalmaz, azt javítani kell.

Számlázóprogrammal kiállított számlák esetében minden hibajavítást át kell vezetni a számlázóprogramon keresztül, azaz módosítani kell a számlát.

Kézi számlák javítása megengedett, akár a teljesítési időpontot is lehet módosítani, kivéve azokat az adatokat, amik befolyásolják az adóalapot vagy az általános forgalmi adót. A kézi számla esetében a számlakibocsátó dönthet úgy, hogy javítja a hibát, ha ez lehetséges, vagy korrekciós számlát készít.
Szeretne többet megtudni a számlázási szabályokról és a hibák kezeléséről? Kattintson a fenti videóra, ahol Bonácz Zsolt adószakértő részletesen elmagyarázza a legfontosabb tudnivalókat és gyakorlati tanácsokat ad a helyes számlázáshoz. Ne hagyja ki ezt az értékes tudásanyagot!

2024-06-06