Ahogyan arra szakértőnk is rámutatott: az utóbi időben nagyon gyakran érkeznek hozzá kérdések a munkabérrel foglalkozó kollégák részéről, nemegyszer előfordul, hogy több letiltás is összefut valakinél különböző végrehajtó irodákból.
Jól ismert év eleji változás továbbá, hogy 2023. január 1-től változtak a végrehajtási eljárásban a jövedelemletiltás szabályai: 28 500 forintról 60 ezer forintra emelkedik a havi jövedelem nem végrehajtható része, 142 500 forintról pedig 200 ezer forintra nő az az összeghatár, ami fölött a munkabér korlátlanul végrehajtható.
A munkabér letiltást, és letiltások elszámolásának alapvető jogszabályi hátterét a Munka törvénykönyve adja. A munkajog kódexe értelemszerűen védi a munkavállaló munkabérét, ezért csak jogszabály, végrehajtható határozat alapján ad a letiltásra lehetőséget (nem említve a munkavállaló saját lemondásának korlátozott eseteit).
Több letiltás, terhelés esetén mindig felmerül a kérdés, hogy a követelés típusok szerint hogyan alakul a helyes levonási sorrend? Mely esetekben terjedhet levonás a munkabér 50%-ig és hogyan kell azt adminisztrálni? Mely összeg mentes a végrehajtás alól?
A letiltásra a nettó bér az irányadó, ennek megfelelően ilyen esetben legelőször a nettó bért kell meghatározni, majd azt, hogy azt milyen egyéb letiltások terhelik. Ezt követően kell feltárni a letiltást érintő egyéb körülményeket (tápépnz, jövedelemváltozás stb.). Mindezt a VHJOV-nyomtatványon vissza kell jelezni.
A levonható és NAV-nak utalandó összeg csökkenését valamennyi folyamatban lévő jövedelemletiltásnál jelezni kell NAV honlapjáról letölthető VHJOV-nyomtatványon annak visszaküldésével. Szakértőnk bemutatta a nyomtatvány elemeit, hasznos tanácsokat adva a kitöltéshez is.
Szakértőnk, ismertetve az év eleji szabályváltozásokat, elmondta, hogy 2023. január 1-jétől a mentesség szempontjából nem az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegét, 28 500 forintot kell figyelembe venni, hanem a havonta kifizetett munkabérnek az a része lesz mentes a végrehajtás alól, amely nem haladja meg a 60 ezer forintot.
További változás, hogy a korlátozás nélkül végrehajtás alá vonható munkabér összege nem a 142 500, hanem a 200 000 forint feletti rész lett, vagyis 2023 januárjától a havonta kifizetett munkabérnek az a része vonható korlátlanul végrehajtás alá, amely meghaladja a 200 ezer forintot.
A munkáltatóknak, kifizetőknek 2023. január 1-jétől az új szabályokat kell alkalmazniuk a korábban és a 2023-tól benyújtott jövedelemletiltásoknál.
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól