Ahogyan arra szakértőnk is rámutatott: azért van jelentősége a munkaidő-nyilvántartás szabályai folyamatos és ismételt áttekintésének, mert a feladat változatlanul és visszatérő jelleggel problémákat vet fel az érintettek számára. Emellett a folyamatosan változó technikai és jogszabályi környezet is újabb és újabb kihívásokat támaszt, elég csak a közelmúltban született jogegységi határozatra (1/2022. JEH határozat), a MÁV-Start ügyben hozott EU-s bírósági ítéletre vagy a beléptető rendszerrel összefüggő új felvetésekre gondolnunk. A munkaidő-nyilvántartás fontosságát szerteágazó jellege is indokolja, mivel szakszerű követése érinti a munkáltatói munkaszervezés, a munkavállalói igények és a hatósági ellenőrzés kérdésköreit is.
A munkaidő-nyilvántartás – általános megközelítésben – a munkáltató működési körében kiállított egyszerű magánokirata, vezetése törvényi kötelezettség, de a pontos tartalmi és formai követelményeit a jogszabály nem határozza meg.
Elmondható, hogy a munkáltatók eltérően ítélik meg a munkaidő-nyilvántartás jelentőségét, fontosságát és szigorúságát.
Az általánosan elfogadott gyakorlat szerinti követelmény – mutatott rá Dudás Katalin –, hogy az érkezés és távozás időpontja, valamint a ledolgozott munkaidő pontosan, egyértelműen legyen feltüntetve, ugyanis ezek az adatok képezik a bérszámfejtés alapját. Az is egyértelmű, hogy a törvényi kötelezettségből kifolyólag a nyilvántartás a munkáltató ellenőrzésének célpontja lehet, emellett munkaügyi vita alapjául is szolgálhat, valamint – tekintetbe véve, hogy adatokat tart nyilván – komoly adatvédelmi kérdéseket is felvethet.
A munkaidő-nyilvántartás a munkáltató által havi rendszerességgel összeállított, az illetményszámfejtés alapjául szolgáló munkáltatói dokumentum, amely egyszerre tartalmaz terv és tény adatokat. Ahogyan az a vonatkozó jogszabályhelyből (Mt. 134. §) tudható, célja alapvetően a munkaidő beosztására és pihenőidő kiadására vonatkozó szabályok betartásának ellenőrzése.
Számunkra még fontosabb – magyarázta előadónk –, hogy a munkaidő-nyilvántartás szolgálhat a munkáltató ellenőrzési jogának, kötelezettségének egyik lehetséges eszközeként is (a munkaidő tartamának a teljesülését, a feladatok elvégzését teszi nyomon követhetővé), valamint a munkaidő-beosztás és annak nyilvántartása miatt a munkabér kifizetését megalapozó dokumentumként.
Lényeges – hangsúlyozta Dudás Katalin –, hogy a munkaidő-beosztás és a munkaidő-nyilvántartás a munkáltató feladata, mely a munkavállalóra olyan csak járulékos feladatokat telepít, mint a tudomásulvétel, munkavégzés dokumentálása, azonban ezek elvégzéséről a munkáltatónak kell rendelkeznie.
A munkaidő-nyilvántartási kötelezettség érvényesül kötetlen munkarend esetén is, tekintetbe véve, hogy nincs olyan hatályos rendelkezés, amely kimondaná, hogy a munkáltató mentesül a kötetlen munkaidő-rész nyilvántartásának kötelezettsége alól. A kötetlenség csak a beosztásra vonatkozik, nem arra, hogy ezt az időt ne kellene nyilvántartani.
A munkaidő-nyilvántartás tartalmát többféle dokumentum együttesen adja ki. Ilyen dokumentumok a jelenléti ív, a rendkívüli munkavégzés nyilvántartása, szabadságnyilvántartás. Nincs formakényszer lényegében ebbe a körbe tartozik minden olyan feljegyzés, dokumentum, amely a munkaidőbeosztással vagy nyilvántartással kapcsolatos lehet.
Ahogyan azt szakértőnk is javasolta: a munkaidő-nyilvántartás rendjére érdemes a Munka Törvénykönyve 17. §-a alapján egy külön szabályzatot is készíteni.
Nem meglepő, hogy a nyilvántartás technikai keretei az elmúlt években jelentősen kibővültek. A papír alapú nyilvántartás mellett megjelent az elektronikus nyilvántartás, a bérszámfejtő-programmal összekötött, valamint olyan összetett nyilvántartó rendszerek, amelyek tartalmazzák a beléptetés, munkaidő, bérgazdálkodás, biztonságtechnika elemeit is.
A nyilvántartási technikáktól függetlenül minden esetben alapkövetelmény a naprakészség, adatvalódiság, hozzáférhetőség (bizonyos esetben: hozzáférhetetlenség), de talán legfontosabb, a célhoz kötöttség. Erre a közelmúltban kiadott Kúria Jogegységi Panasz Tanácsa 1/2022. JEH határozata is utal. A 1/2022. JEH határozat emellett azt is rögzíti, hogy noha az Mt. kifejezetten nem írja elő a munkaidő-nyilvántartás munkavégzés helyszínén tartásának munkáltatói kötelezettségét, de a munkáltatónak a munkaidő-nyilvántartást objektíven, megbízhatóan, naprakészen és mindezek ellenőrzését lehetővé tévő módon kell vezetnie.
Szakmai napunkon előadónk természetesen érintette a munkaidő-nyilvántartással összefüggő további kérdésköröket is. Ilyen kérdéskör a foglalkoztatás-felügyeleti ellenőrzés, valamint a hatósági ellenőrzés tapasztalatai. Ugyancsak lényeges, munkaidő-nyilvántartást érintő kérdés az egyéni jogviták területe, mivel az elmaradt munkabér iránti igények alapjául rendszerint a munkaidő-nyilvántartás szolgál.
Szakértőnk az előadás végén számos joggyakorlat szempontjából alapvető, valamint a közelmúltban keletkezett jogesetet és precedenst is ismertetett.
Ennek során választ kaptunk – többek között – arra is, hogy
Dudás Katalin másfél órás előadását követően a résztvevőknek ezúttal is volt arra lehetőségük, hogy kérdéseket tegyenek fel szakértőnkhöz a munkaidő-nyilvántartással összefüggésben.
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól