A Munka Törvénykönyve (Mt.) tavalyi módosítása szerint a munkaidőkeretnek nem csak a kezdő és befejező időpontját kell közölnie a munkáltatónak, hanem a ledolgozandó munkaidőt is, vagyis egy hatósági ellenőrzés során a konkrét óraszámot is keresni fogják. Ez felveti, illetve megerősíti azt a jogértelmezést is, hogy a munkaidőkeret befejezésekor is közölni kell a munkavállalóval, hogy a ténylegesen ledolgozandó munkaidőből mennyit teljesített, mennyit ismert el a munkáltató – hívta fel erre a figyelmet Dr. Dudás Katalin munkajogász, egyetemi adjunktus munkaidőkeret és túlmunka szabályairól tartott előadásában a Menedzser Praxis Tudás- és Válaszközpont szakmai napján.
Ha egy bérszámolás bérszámfejtéssel történik, akkor a bérszámfejtő lapon vagy attól elkülönülően is jelölni szükséges azt, hogy a munkavállaló az előírt 168 vagy 320 órából valójában ténylegesen mennyit teljesített, és azt is, hogy a plusz vagy mínusz órákkal a munkáltató mit kíván kezdeni.
Mt. 93.§ (4) A munkaidőkeret teljesítésének kezdő és befejező időpontját, valamint a teljesítendő munkaidő tartamát írásban meg kell határozni és közzé kell tenni.
MINTA: A munkáltatónál alkalmazott munkaidőkeret egyhavi, melynek tartama 2022. novemberben 168 óra.
Mt. 96.§ (1) A munkaidő-beosztás szabályait (munkarend) a munkáltató állapítja meg, és erről a 18. § szerint tájékoztatja a munkavállalót.
A munkáltatói tájékoztatónak számos olyan részletelemét ismerjük az új szabályozás értelmében, ami a munkaidőkeret és a keretben az elszámolásokra vagy lehetséges időtartamokra vonatkozóan is adatokat szükséges a munkavállaló számára tájékoztatásképpen közölni.
Mt. 46. § (1) bek e) pontja:
A szabadság kiadásának elhalasztására, vagy a kiadott szabadság megszakítására vonatkozó új rendelkezés (Mt. 123. § (5)-(5a) bek.) szerint kivételesen fontos gazdasági érdek vagy a működését közvetlenül és súlyosan érintő ok esetén: a szabadság kiadását legfeljebb 60 nappal elhalasztható, a már megkezdett szabadságot megszakítható, kollektív szerződés rendelkezése esetén a szabadság egynegyedét legkésőbb az esedékességet követő év március 31-ig adható ki – fogalmazott Dudás Katalin.
A munkáltató köteles az előbbi intézkedését írásban megindokolni, továbbá a szabadság kiadásának elhalasztásakor az írásbeli indokolással egyidejűleg közölni a kiadás általa javasolt időpontját.
A munkajogász előadásában ismertette a munkaidő- és pihenőidőre vonatkozó munkajogi alapokat, illetve a munkaidőkeretre vonatkozó lényeges rendelkezéseket is, majd szólt a rendkívüli munkaidővel összefüggő szabályokról. Bemutatott gyakorlati példákat és a leggyakrabban előforduló szakmai kérdésekre közérthető válaszokat adott.
Tekintse meg Dr. Dudás Katalin munkajogász előadását a munkaidőkerettel kapcsolatos és a túlmunkára vonatkozó szabályokról. Kattintson a fenti videóra, hogy valóban felkészült legyen és elkerülje a munkája miatt esetlegesen kialakuló meleg helyzeteket
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól