Így működhetnek hiba nélkül a civil szervezetek - kérdések és válaszok szakmai napunkon

2023. 11. 13.
Lejátszási idő: 00:26:29

A szakmai napunk utáni megszokott félórás kérdések-válaszok része ismételten rámutatott arra, hogy a nonprofit szervezetek működése állandó kihívást jelent az érintettek körében. A probléma fontosságát is jól jelző kérdések közül szerencsére sikerült megoldást találni Horváth Józsefné okleveles adószakértő jóvoltából.

„Hogyan kell megosztani az áfát a cél szerinti tevékenység és a vállalkozási tevékenység között?”

Többen is kérdést tettek fel annak kapcsán, hogy az áfát miként kell megosztani az egyesületi bevétel és a vállalkozási bevétel között annak fényében, hogy az év végén derül majd ki: az elszámolás miként alakul, akkor lehet látni a százalékos arányt. A szakember felhívta a figyelmet arra, hogy ugyanazon áfatörvény vonatkozik a civil szervezetekre, a vállalkozásokra és más szervezetekre - különbségeket csak a kedvezményeket illetően találunk.  Hogy meg kell-e osztani az áfát a cél szerinti tevékenység és a vállalkozási tevékenység között, az attól függ, hogy az áfakörbe bejelentkezett-e az adott szervezet. Vagyis az áfás tevékenységet szükséges ilyenkor figyelembe venni, nem pedig azt, hogy milyen bevétel keletkezett.
Amennyiben megtörtént a bejelentkezés, akkor az általános szabályok szerint - mint köztudott - 27 százalékos áfát számolunk el, de az is lehetséges, hogy 5 százalékos az áfakör, illetve tárgyi adómentesség is előfordulhat. Ez az, amit át kell gondolni, hogy az arányosságot meg lehessen állapítani - mutatott rá a szakértő.

Az áfa megosztásánál fontos, hogy az arányosságot figyelembe vegyük, és csak az olyan bevételből kell áfát kiszámítani, ami az adott áfakörbe tartozik.

„Izgalmas kérdés adódott abban a kontextusban, hogy mi a helyes eljárás magánszemélytől kapott dologi adomány értékének megállapításakor.”

Mint köztudott, dologi adományról akkor beszélünk, ha valaki valamilyen dologi részt, például festménygyűjteményt vagy szalvétagyűjteményt adományozott az alapítványnak – valamit, ami a cél szerinti tevékenységével összefügg. Mint Horváth Józsefné ismertette: ebben az esetben piaci értéket kell meghatározni. Érdekes esetként említette, amikor például egy babagyűjteményt adnak át egy alapítványnak vagy egyesületnek, mivel ez eszmei értékkel bír. Ez esetben ezt az eszmei értéket kell számszerűsíteni, hogy az megfelelően kerüljön a könyvekbe.

A válaszokból megtudhattuk azt is, mit kell figyelembe venni abban az esetben, ha egy sportegyesület rövid időre vesz edzői segítséget térítésmentesen annak érdekében, hogy törvényesen járjanak el a bejelentési kötelezettséget, a járulékbevallást és a szerződéskötést illetően. A szakértő szerint ezt önkéntes munkának kell tekinteni, így az önkéntes bejelentési kötelezettségről nem szabad elfeledkezni.

A közeljövőre vonatkozó aktualitásként pedig az iránt érdeklődött a szakmai nap egyik résztvevője, hogy egy érdekképviseleti szakszervezet adhat-e ajándékcsomagot vagy egycélú ajándékutalványt a tagjai számára a karácsonyi rendezvényen. A szakértő válaszából kiderült, miért nem valósítható ez meg.

2023-11-13