Nyugdíjasok foglalkoztatása: szocho kérdések, buktatók és megoldások

2024. 10. 16.
Lejátszási idő: 01:25:27

Egyre több vállalat látja be, hogy a tapasztalt nyugdíjasok jelentős értéket képviselnek. De vajon hogyan lehet őket rugalmasan és jogszerűen foglalkoztatni? Mikor kell szochót fizetni egy nyugdíjas után? Milyen adókedvezmények vehetők igénybe? Áttekintjük a nyugdíjasok foglalkoztatásának kényes kérdéseit és lehetőségeit.

A nyugdíjas személyek szociális hozzájárulási adófizetési kötelezettsége kézzelfogható kihívás elé állítja a foglalkoztatókat. Azért találkozhatnak nehézségekkel, mivel a rájuk vonatkozó szabályok és a megszokott keretek között finom eltéréseket lehet tapasztalni. Olyanokat, amiket azok ismerhetnek, akik friss tudással rendelkeznek. Erről a vezető, adóügyi szakemberek számára kényes témáról beszélt részletesen Széles Imre, a Budapest Főváros Kormányhivatala Nyugdíjbiztosítási Főosztályának ellátási osztályvezetője a Menedzser Praxis online szakmai napján tartott előadásában.

Az előadó szavaiból érződött, hogy a nyugdíjasok foglalkoztatásával kapcsolatos társadalombiztosítási kérdések a mindennapi gyakorlatban konkrét problémákat okozhatnak a munkáltatóknak. Ez különösen a szociális hozzájárulás kapcsán jelenthető ki. Az érintett szakemberek sokszor gondokkal szembesülnek, amikor a szabályok pontos betartására törekednek.

A nyugdíjasok szociális hozzájárulási adó (szocho) fizetési kötelezettsége komplex kérdés, amelyet a szocho törvény részletesen szabályoz.

A jelenlegi jogszabályi környezetben számos olyan helyzet állhat elő, amikor a nyugdíjasok mentesülnek a szocho fizetés alól, de vannak olyan esetek is, amikor adófizetési kötelezettségük keletkezik.

Nem minden nyugdíjas után kell szochót fizetni

A szochó törvény 5. § (1) bekezdése alapján számos esetben mentesül a kifizető a szocho fizetési kötelezettség alól, ha a jövedelem az összevont adóalapba tartozik, és a kedvezményezett nyugdíjas vagy kiegészítő tevékenységet folytató személy.

Mentesülésre jogosult személyek:

  • Kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozó: Ha a nyugdíjas egyéni vállalkozóként kiegészítő tevékenységet folytat, és a jövedelem az összevont adóalapba tartozik, akkor a kifizetőnek nincs szocho fizetési kötelezettsége.
  • Kiegészítő tevékenységet folytató társas vállalkozó: Hasonlóképpen, ha a nyugdíjas társas vállalkozóként kiegészítő tevékenységet folytat, és a jövedelem az összevont adóalapba tartozik, akkor sem kell szochót fizetni.
  • Közérdekű nyugdíjas szövetkezet tagja: Ha a nyugdíjas közérdekű nyugdíjas szövetkezet tagja, és öregségi nyugdíjban vagy átmeneti bányászjáradékban részesül, akkor a szövetkezetnek nincs szocho fizetési kötelezettsége a tag felé fizetett jövedelmek után.
  • Kiegészítő tevékenységet folytató személy: Ha a kifizető a Tbj. szerint kiegészítő tevékenységet folytató személynek fizet jövedelmet, és az a személy nyugdíjas, akkor sincs szocho fizetési kötelezettség.
  • Egyházi szolgálati viszonyban álló egyházi személy: Ha az egyházi szolgálati viszonyban álló egyházi személy saját jogú nyugdíjas vagy özvegyi nyugdíjban részesül, és elérte az öregséginyugdíj-korhatárt, akkor az egyházi jogi személynek nincs szocho fizetési kötelezettsége.

Óvatosan a cafetériával! Szocho-csapda a nyugdíjasokat foglalkoztatóknak

A szocho törvény első paragrafus 4. bekezdése szerint olyan jövedelmekkel is találkozhatunk, amelyek után a nyugdíjasoknak is szochót kell fizetniük, függetlenül a nyugdíjas státuszuktól. Ilyen például a cafetéria juttatás vagy a kamatkedvezményből származó jövedelem.

Ez azt jelenti, hogy ha egy nyugdíjasnak ilyen típusú jövedelme van, akkor a kifizetőnek szocho járulékot kell fizetnie utána, akárcsak egy aktív munkavállaló esetében. Tehát ebben az esetben a nyugdíjas státusz nem jelent mentességet a szocho fizetési kötelezettség alól.

A társadalombiztosítási szakértő a következő kérdésekről is részletesen és közérthetően szólt előadásában: a nyugdíjasok további foglalkoztatásának szabályai, különösen munkaviszony esetén – járulékfizetés, munkajogi szabályok; az egyszerűsített foglalkoztatás szabályai nyugdíjasok esetében.

 

2024-10-16