A számviteli törvény 2025-re tervezett módosításai átfogó változásokat hoznak a magyar vállalkozások számára, érintve az értékhatárokat, a beszámolási kötelezettségeket és a könyvvizsgálati szabályokat. Botka Erika, a Pénzügyminisztérium osztályvezetője hangsúlyozta, hogy az új előírások célja a vállalkozások adminisztratív terheinek csökkentése, miközben az EU-s irányelvek harmonizációjával akár 60%-os értékhatár-növekedés is megvalósulhat.
A számviteli törvény 2025-ben hatályba lépő módosításai az EU 2023/2775 számú irányelvének hazai jogrendbe történő integrációját tükrözik. Az előadásban Botka Erika kiemelte, hogy az irányelv 25%-kal emelte meg az euróban rögzített méretkritériumokat, amelyek forintban számolva több mint 60%-os értékhatár-növekedést eredményez. Ezek az emelt határértékek várhatóan jelentős könnyítést nyújtanak a mikrovállalkozások és KKV-k számára, miközben a nagyobb vállalatok esetében pontosabb konszolidációs számításokat követelnek meg.
Az új szabályozás az egyszerűsített éves beszámoló és a konszolidált beszámoló határértékeit a következőképpen határozza meg 2025-től:
Az egyszerűsített éves beszámolók szabályozásának átalakítása a számviteli törvény 2025-ös módosításainak egyik lényeges eleme. Botka Erika előadásában elhangzott, hogy a változtatások a korábbi évek beszámolóinak vizsgálatát is érintik. Ennek eredményeként a 2024-es üzleti évre is alkalmazhatóak lesznek az új előírások, amennyiben a vállalkozás az előző két évben megfelelt az emelt határértékek feltételeinek.
Az új szabályozás külön figyelmet fordít az egyszerűbb beszámolási követelmények alkalmazhatóságára, ezzel elősegítve a mikro- és kisvállalkozások pénzügyi átláthatóságát.
Az egyszerűsített éves beszámolót készítő vállalkozások továbbra is mentesülnek az önköltségszámítási szabályzat készítése alól, azonban az új határértékek jelentősen szélesítik a kedvezményezettek körét. A 2025-től érvényes értékhatárok:
Az előadó részletezte, hogy azok a vállalkozások, amelyek túllépik ezeket a határértékeket, kötelesek lesznek az önköltség meghatározását utókalkulációs módszerrel végrehajtani. Ezen belül pontosan meg kell határozni a kalkulációs egységeket (pl. termék, szolgáltatás), valamint az eladási ár és a várható költségek számításának szabályait.
Az előadás során elhangzott, hogy a könyvvizsgálati mentesítési feltételek továbbra is szigorú keretek között maradnak. Például azok a vállalkozások, amelyek jogszabályi kötelezettségből vagy konszolidációs státuszuk miatt kötelesek könyvvizsgálatra, a változások ellenére sem mentesülhetnek.
Az új szabályok külön kitérnek a fenntarthatósági jelentésekre, amelyeket kizárólag fenntarthatósági minősítéssel rendelkező kamarai tag könyvvizsgálók hitelesíthetnek. Ezáltal nemcsak a jelentések átláthatósága nő, hanem a szakmai minőségre vonatkozó elvárások is egyértelműen magasabbak lesznek. Az előadó hangsúlyozta, hogy ezek az előírások különösen a nagyobb vállalatokat érintik, ahol komplex jelentési kötelezettségek állnak fenn.
A fenntarthatósági jelentések készítésére vonatkozó kötelezettségek a számviteli törvény 2025-ös módosításainak egyik kiemelt területét képezik. Az előírások szerint a jelentéseket legkésőbb a mérlegfordulónapot követő 12 hónapon belül kell közzétenni, amit a fenntarthatósági jelentésekre vonatkozó uniós irányelvek harmonizációja indokol. Botka Erika előadásában hangsúlyozta, hogy például a konszolidációba bevont vállalkozások továbbra sem mentesülhetnek e kötelezettség alól, függetlenül az értékhatárok változásától.
A kisebbségi tulajdonosok jogai is bővültek: jogosultak arra, hogy a jelentés egyes elemeinek vizsgálatára külön kamarai tag könyvvizsgálót javasoljanak, amennyiben szavazati jogaik meghaladják az 5%-ot.
A tőkevesztéssel kapcsolatos szabályok szigorítása a számviteli törvény 2025-ös módosításainak fontos eleme. Az előadás során Botka Erika rámutatott, hogy az OBR (Online Beszámoló Rendszer) nemcsak a törvényességi felügyelethez kapcsolódó eljárások kezdeményezését támogatja, hanem a társaságok tőkehelyzetének folyamatos ellenőrzésére is alkalmas. Az OBR automatikusan figyeli a jegyzett tőke előírt mértékének fenntartását, és a tőkevesztésről értesítést küld a cégbíróságnak.
A tőkevédelmi szabályok különösen a korlátolt felelősségű társaságokra (Kft.) és részvénytársaságokra (Rt.) vonatkoznak. Amennyiben a saját tőke két egymást követő üzleti évben a törvényben előírt minimális szint alá csökken, a tulajdonosoknak három hónapon belül intézkedniük kell a tőke pótlásáról. Ellenkező esetben a társaság jogutód nélküli megszűnésre vagy átalakulásra kényszerül.
A szankciók súlyosak: a törvényességi felügyeleti eljárás 250 ezer forintos illetékkel jár, és amennyiben a helyzetet nem rendezik, a folyamat kényszertörlési eljárásba torkollhat. Az előadó hangsúlyozta, hogy a tőkehelyzet rendezésének elmulasztása komoly üzleti és jogi következményekkel járhat.
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól