Táppénz, egészségbiztosítás: változások és gyakorlati problémák

2024. 05. 28.
Lejátszási idő: 01:38:25

Számos gyakorlati probléma és kérdés fogalmazódott meg a pénzbeli ellátásokat érintő, közelmúltbeli változások kapcsán – fogalmazott Bagolyné Hampó Anita társadalombiztosítási szakértő a Menedzser Praxis online szakmai napján. Hozzátette: az eljárási szabályok oldaláról a változások érintik a könyvelőket, a könyvelőirodákat és a HR szakembereket is.

Markáns változásokat tapasztalhattunk a közelmúltban a pénzbeli ellátások terén, először tavaly júliusban, majd idén további kiegészítések érkeztek – erről Bagolyné Hampó Anita társadalombiztosítási szakértő beszélt a Menedzser Praxis Tudás- és Válaszközpont Minden, amit tudni kell a 2024. évi pénzbeli ellátásokat érintő változásokról és gyakorlati alkalmazásukról című online szakmai napján. Felhívta a figyelmet arra, hogy ezek a módosítások nem csak a kifizetőhelyeket, illetve a bérszámfejtőket érintik, hanem az eljárási szabályok oldaláról a könyvelőket, a könyvelőirodákat és a HR-szakembereket is.

Magyarországon nem létezik olyan munkáltató, akár egy fő alkalmazottal, akire a társadalombiztosítási jogszabályok ne rónának számos feladatot. Ez érvényes arra a társas vállalkozóra is, akinek a társas vállalkozás a foglalkoztatója – tette hozzá a szakértő, aki közérthetően szólt arról, hogy a változások a gyakorlatban hogy jelentek meg, mire kell figyelniük az érintetteknek.

Egy fontos módosítással kezdte a tudnivalók ismertetését, ami megfogalmazása szerint pontosítást tartalmaz:

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai és a baleseti táppénz összegének megállapításánál – az e törvényben foglalt kivételekkel – az ellátásra való jogosultság kezdő napján kizárólag ugyanannál a foglalkoztatónál fennálló biztosítási jogviszonyban személyi jövedelemadó-előleg (a továbbiakban: adóelőleg) megállapításához bevallott jövedelmet kell figyelembe venni.

Bagolyné Hampó Anita a szabály megváltoztatása óta rengeteg kérdést kap, miként is kell értelmezni a fentieket. A legtöbben arra kíváncsiak: jól értelmezik-e, hogy a megszűnt jogviszonyból nem lehet figyelembe venni jövedelmet. A szakértő hangsúlyozta: 2024-ben került a megfogalmazásba a kizárólag szó, valószínűleg egy bírósági per folyományaként, amikor is a korábbi szövegezést valaki megtámadhatta. Mint hangsúlyozta, csak és kizárólag a fennálló biztosítási jogviszonyban elért jövedelmet lehet figyelembe venni betegség, szülés, örökbefogadás vagy baleset esetén.

Amennyiben kettős jogviszonyról beszélünk, és az egyikből jogosult csecsemőgondozási díjra az illető, a másikból meg nem, akkor csupán az abban a jogviszonyban elért jövedelmet lehet figyelembe venni, ahol fennáll a jogosultság.

Kettős jogviszony esetén jogviszonyonként bíráljuk el a jogosultságot és az ellátás összegét is.

Egy másik nagy újdonságot is idézett a szakmai napon a szakértő:

Igényérvényesítés:

A kifizetőhellyel nem rendelkező foglalkoztató, az egyéni vállalkozó, a mezőgazdasági őstermelő és a Tbj. 87. § (3) bekezdése szerinti személy a csecsemőgondozási díj, az örökbefogadói díj, a gyermekgondozási díj, a táppénz, a baleseti táppénz és a méltányosságból igénybe vehető pénzbeli ellátás iránti kérelmet kizárólag az egészségbiztosító által erre a célra rendszeresített, a Kormány rendeletében meghatározott egységes, személyre szabott ügyintézési felületen közzétett űrlap alkalmazásával, kizárólagosan az elektronikus ügyintézés és a bizalmi szolgáltatások általános szabályairól szóló 2015. évi CCXXII. törvény (a továbbiakban: Eüsztv.) szerinti elektronikus úton (a továbbiakban: elektronikus út) nyújthatja be.

Szólt arról is, hogy már nem az ÁNYK program alkalmazásával kell benyújtani a „Foglalkoztatói igazolást”. Bagolyné Hampó Anita az eseményen bemutatta, hogy hol találják meg az érintettek a nyomtatványokat, illetve mely program segítségével tudják azoknak a foglalkoztatóknak benyújtani a kormányhivatal felé ellátásra vonatkozó igényt, ahol nem működik kifizetőhely. Az érdeklődők megtudhatták azt is, hogy a többes jogviszonnyal rendelkezők kérdésében ki járhat el, ki bírálhatja el az igényt.

Az előadás további témái: illetékesség meghatározása, adatszolgáltatás, táppénz, diplomás gyermekgondozási díj, társadalombiztosítási kifizetőhelyek működése, végrehajtási rendelet módosításai, minimálbér kapcsolata az ellátásokkal, méltányosságból igényelhető ellátások.

Ha szeretne mélyebben elmerülni a témában és megérteni a pénzbeli ellátások legfrissebb változásait, kattintson a fenti videóra! Bagolyné Hampó Anita részletesen bemutatja a legfontosabb tudnivalókat és válaszokat ad a leggyakoribb kérdésekre. Ne hagyja ki ezt az értékes információforrást – kattintson a fenti képre most!

2024-05-28