Transzferár-adatszolgáltatás és NAV ellenőrzések: kérdések és válaszok

2024. 10. 09.
Lejátszási idő: 00:08:02

Hogyan kezelhetőek a transzferár-adatszolgáltatás leggyakoribb buktatói? Mikor szükséges az adóalap önrevíziója, és mi a teendő, ha a kapcsolt vállalkozások közötti árakat korrigálni kell? Ferik Edit adótanácsadó részletes és közérthető választ adott a NAV ellenőrzései kapcsán felmerülő legfontosabb kérdésekre.

A transzferár-adatszolgáltatás és a kapcsolódó adóellenőrzések számos kihívást rejtenek a vállalkozások számára. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) egyre szigorúbban ellenőrzi a transzferár-nyilvántartásokat, és a hibás vagy hiányos adatszolgáltatás komoly pénzügyi következményekkel járhat. A Menedzser Praxis Tudás- és Válaszközpont Ferik Edit jogi szakokleveles közgazdász, adótanácsadó adott részletes és közérthető választ a felmerülő kérdésekre.

1. Hogyan módosíthatják az adóalapot a kapcsolt vállalkozások önrevízió esetén?

Az egyik kérdés arra vonatkozott, hogy ha egy vállalkozás a transzferár miatti adóalap módosítását önrevízióval növeli, akkor a kapcsolt vállalkozás jogosult-e csökkenteni az adóalapját ugyanazon ügylet alapján.

Ferik Edit elmondta, hogy ilyen esetekben

a kapcsolt vállalkozás jogosult az adóalap csökkentésére, de ez csak akkor lehetséges, ha az adóalapot növelő fél kiadott egy hivatalos nyilatkozatot a módosított összegről.

Ez a nyilatkozat alapvető fontosságú, hiszen a társasági adótörvény 18. paragrafusában foglaltak alapján a két fél közötti szokásos piaci ár eltérésének korrekciója így biztosítható. A csökkentés tehát csak a megfelelő nyilatkozat birtokában, a másik vállalkozás adóalap-növelését követően lehetséges.

2. Az interneten található árak használata transzferár-dokumentációban

Egy másik résztvevő az iránt érdeklődött, hogy lehet-e az interneten elérhető árakat összehasonlító árként alkalmazni a transzferár-dokumentáció során, ha nem áll rendelkezésre szerződéses alapú adat.

Ferik Edit szerint az interneten elérhető árak használata ebben az esetben nem javasolt, különösen akkor, ha összetett szolgáltatásokról, például számviteli, adóügyi vagy pénzügyi szolgáltatásokról van szó. Az ilyen típusú ügyletekre inkább az ügyleti nettó nyereségen alapuló módszer és a megfelelő adatbázis-kutatás alkalmazása célszerű.

Az internetes árak sokszor nem felelnek meg a transzferárakra vonatkozó szigorú dokumentációs követelményeknek, és problémásak lehetnek a NAV ellenőrzése során.

3. Hogyan kezelhető az összevonás az adminisztratív szolgáltatásoknál?

A téma iránt érdeklődők gyakran találkoznak olyan ügyletekkel, ahol többféle adminisztratív szolgáltatást nyújtanak egy ügyfélnek. Egy kérdés arra vonatkozott, hogy ilyen esetekben összevontan kell-e kezelni ezeket a szolgáltatásokat a transzferár-dokumentációban.

A szakértő válasza szerint az adminisztrációs tevékenységek, mint a számvitel, adóügy, munkaügy és pénzügy, gyakran egymással szorosan összefüggnek, így indokolt lehet ezek összevonása. Azonban érdemes figyelembe venni a jogszabályi előírásokat és az egyes tevékenységek pontos meghatározását a megfelelő TEÁOR-kód alapján.

Az összevonás ugyan lehetőség adódik az egyszerűsítésre, de mindig fontos ellenőrizni, hogy a konkrét ügylet összhangban van-e a transzferárakra vonatkozó jogszabályokkal és a társasági adóbevallási kötelezettségekkel.

Az eseményen a szakértő válaszolt az alapítványokra vonatkozó transzferár kötelezettségekre vonatkozó kérdésre, illetve részletesen szólt arról is, hogy ha korrekciós számlát állítanak ki egy transzferár miatt, akkor ez hogyan befolyásolja a társasági adóalap módosítását.

2024-10-09