2021. január 4-től a szóban forgó jogszabályi rendelkezés szövegezése a következő:
„Amennyiben az adóalany 59. § szerinti előleget fizetett, a teljesítésről kibocsátott, kiállított számla, számlával egy tekintet alá eső okirat vonatkozásában az előleg figyelembevételével adódó különbözetről is szolgáltat adatot.”
A szövegezés annyiban módosult, hogy abba bekerült az „is” kifejezés.
Az előleg beszámítását tartalmazó számlát akkor kell lejelenteni az áfa bevallás „M” alnyomtatványán, ha arra a számla címzettje bármilyen mértékben levonható áfát számolt el.
A NAV álláspontja szerint már a 2065. sz. bevallásban is le kellett jelenteni az előleg beszámításából adódó különbözetet, bár 2021. január 4-ét megelőzően a jogszabályhely szövegében az „is” kitétel nem szerepelt.
A NAV álláspontja alapján ezt a következőképpen kellett megtenni.
Az „M” alnyomtatvány 02. lapján az előleg beszámítását tartalmazó számla sorszámára és teljesítési időpontjára hivatkozva két sorban kellett adatokat szerepeltetni.
Első sorban a számlában foglalt teljes adóalapot és az azt terhelő áfát kellett feltüntetni.
Második sorban pedig a számlában beszámított előlegben foglalt áfaalapot, valamint az abban foglalt áfát.
A két sorban szereplő összegadatok kivonásával megkaptuk az előleg beszámításából adódó különbözetet.
Példával illusztrálva.
Az előleg beszámítását tartalmazó számla sorszáma 10/2020, a teljesítés időpontja 2020.10.22.
A teljes adóalap 3 000 000 Ft, amelyet 810 000 Ft áfa terhelt.
A számlában beszámított előlegben foglalt adóalap 1 000 000 Ft, az előlegben foglalt áfa 270 000 Ft.
Első sor:
Számlaszám: Teljesítés időpontja Adóalap (eFt) Áfa (eFt)
10/2020 2020.10.22 3000 810
Második sor:
10/2020 2020.10.22. 1000 270
Az előleg beszámítását tartalmazó számla negatív előjelű, ha a beszámított előleg meghaladja az ügylet teljes adóalapot és az azt terhelő áfa együttes összegét.
A 02. lapon nem lehetett megadni negatív előjelű összegadatot. Ezen a módon az előleg beszámítását tartalmazó számlát akkor is le lehetett jelenteni, ha összege negatív előjelű volt, mivel a beszámított előleg meghaladta az ügylet ellenértékét.
A 2165. sz. bevallás „M” alnyomtatvány 02. lapja „E” oszlopot is tartalmaz. Ezt ki kell tölteni, ha előleg beszámítását tartalmazó számlát jelentenek le. A 2065. sz. bevallás „M” alnyomtatvány 02. lapja „E” oszlopot nem tartalmazott.
Az előleg beszámítását tartalmazó számlát továbbra is két sorban kell lejelenteni.
Első sorban a számla sorszámára és teljesítési időpontjára való hivatkozással a teljes adóalapot és a teljes adóalap után felszámított áfát kell feltüntetni, valamint a sor "E" rovatában a "V=végszámla" megjelölést kell feltüntetni.
A második sorban ugyancsak a számla sorszámára és teljesítési időpontjára való hivatkozással az előleg beszámításából adódó adóalapot és áfát kell feltüntetni, valamint a sor "E" rovatában a "KÜL=Végszámla előleggel csökkentett értéke" megjelölést kell feltüntetni.
Tegyük fel, hogy a számla sorszáma 10/2021, és a teljesítés időpontja 2021. január 22-e. Vegyük alapul az előző példa összegadatait.
A lejelentést a következők szerint kell elvégezni.
Első sor:
Számlaszám: Teljesítés időpontja Adóalap (eFt) Adó (eFt) "E" rovat
10/2021 2021.01.22 3000 810 V
Második sor:
10/2021 2021.01.22. 2000 540 KÜL
A 2165. sz. bevallás „M” alnyomtatvány 02. lapján nem lehet lejelenteni az előleg beszámítását tartalmazó számlát, ha annak végösszege negatív előjelű, mivel a beszámított előleg meghaladja az ügylet ellenértékét. Ennek az az oka, hogy 02. lap „adóalap” és „áfa” oszlopában negatív összeget továbbra sem lehet feltüntetni.
Az elektronikus áfarendszer (eÁFA) bevezetése forradalmasítja az adóbevallások világát. Ruszin Zsolt, az MKOE alelnöke, az eÁFA rendszer tesztelése során tapasztalt néhány hiányosságot, de az összkép pozitív. A kisebb cégek számára könnyen adaptálható, és a hatékony adóbevallás elkészítését segíti elő. Optimalizálja adózási folyamatait az eÁFA rendszerrel! Kattintson az Adó és Tb Különszámra, hogy részletesen megismerje a hatékony adóbevallási lehetőségeket és élvezze az egyszerűbb, modern adózást!
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól