Ahogyan arra a külön is elemzett minisztériumi állásfoglalás rámutat: A felszolgálási díj azért nem azonos a borravalóval, mivel ez utóbbit minden esetben önkéntesen fizeti a vendég, többnyire közvetlenül az őt kiszolgáló felszolgálónak, ezzel is kifejezve a szolgáltatás színvonalával kapcsolatos elégedettségét. A borravaló a vendég által a szolgáltatás iránti elégedettséggel összefüggésben, önkéntesen adott (jellemzően a fogyasztás értékének kb. 10%-át kitevő) összeg, és nem csak a vendéglátóiparban jellemző.
A felszolgálási díj megfizetése nem zárja ki, hogy a vendégek azon felül borravalót adjanak a felszolgálóknak.
A vendégtől kapott borravaló különböző formában jelenhet meg egy vendéglátó üzletben, azonban adóügyi vonatkozását illetően kiemelt jelentősége van annak, hogy a kapott összeg bekerül-e a szolgáltató pénztárába vagy sem.
A borravaló kezelése szempontjából az alábbi esetek fordulhatnak elő:
Az Szja tv. 1. számú mellékletének 4.21. pontja értelmében adómentes a magánszemély által külön jogszabály szerint felszolgálási díj címen megszerzett bevétel, valamint a vendéglátóüzlet felszolgálójaként a fogyasztótól közvetlenül kapott borravaló. Járulékfizetési és szocho fizetési kötelezettség sincs.
Ha a felszolgálók a borravalót elkülönítetten, pl. egy „TIP” felirattal ellátott borravalós dobozban gyűjtik, ahová a vendég saját elhatározásából a felszolgálónak szánt összeget maga vagy a fizetést követően a felszolgáló elhelyezheti, akkor a borravaló számukra adómentes bevételnek minősül. Amennyiben a munkáltató osztja szét az alkalmazottak között az elkülönítetten gyűjtött borravalót, akkor már az Szja tv. alapján nem minősül adómentes bevételnek. Erre tekintettel a szétosztandó borravaló munkabérként kezelendő, amely adó- és járulékköteles.
A pénztárba kerülő borravaló a vállalkozás bevételének számít, ezért az abból történő kifizetés a munkabérre vonatkozó adók és járulékok megfizetése mellett lehetséges. Emellett a pénztárba került borravalót bizonylatolási szempontból megfelelő módon kezelni kell, amelyre a 48/2013. (XI. 15.) NGM rendelet 67. § 2. pontjában az adóügyi bizonylatok között felsorolt pénzmozgás bizonylat alkalmas.
Amennyiben a borravaló készpénzes vagy bankkártyás fizetés útján bekerül a szolgáltató pénztárába, akkor annak a kifizetése nem kötelező a munkáltató számára. A bankkártyával fizetett borravaló tekintetében a NAV szigorú álláspontot képvisel, és álláspontjuk szerint abban az esetben, ha a borravaló a cég pénztárában, bankszámláján megjelenik, úgy az a vállalkozás bevételének tekintendő. Egyéb bevételként rögzíteni szükséges. Amennyiben a borravaló mégis kifizetésre kerül, akkor az csak a munkabérre vonatkozó adók és járulékok megfizetése mellett lehetséges.
Ha a bankkártyás fizetés során a vendég a borravalóval megnövelt összeget a POS terminálon egy összegben fizeti, akkor az bekerül a pénztárba, és a vállalkozás bevételét képezi, ezért ebben az esetben is szükséges a pénzmozgás bizonylat legkésőbb a pénztárgép zárásáig történő kiállítása. A nyugtán vagy számlán csak a szolgáltatás ellenértékét (borravaló nélkül) kell feltüntetni. Az így kifizetett borravaló a magánszemélyek bérjövedelmeként adó-és járulékköteles.
Adó és járulékmentes a borravaló, ha bekerül a pénztárba, de a bevételtől elkülönítve, vagy a borravalót bankkártyás fizetés során a pincér külön üti be a POS terminálon lévő „TIP” gyűjtőre. Ebben az esetben ugyanis megvalósul a borravaló elkülönített kezelése, így a felszolgálók a vállalkozás belső szabályzatának megfelelően juthatnak hozzá az őket megillető összeghez, továbbá a borravaló nem képezi a vállalkozás bevételét, és bizonylat-kiállítási kötelezettség sem kapcsolódik hozzá.
A cég egy külön pénzkazettába elkülönített készpénzt, a nap végén a pincérek megbízottja a bankkártyás zárószalagon lévő TIP (borravaló) összeget kiveszi az elkülönített pénzkazettából, kiadási pénztárbizonylatot ír róla, majd a borravalót a pincérek szétosztják maguk között.
A TIP-es gyűjtőhöz képest egyszerűbb megoldás a digitális, direkt borravaló szolgáltatás (HelloPay Zrt. által kínált fizetési rendszer) alkalmazása, amellyel a fizetés kezdetétől elkülönítetten lehet kezelni a borravalót, ami végül átutalásra kerül a munkavállalók (pincérek, pultosok) saját számlájára. A borravaló és a vendég fogyasztásához kapcsolódó ellenérték elkülönítése az elszámolási folyamat teljes ideje alatt biztosított, illetve az elkülönítés az archivált adatok esetében is fennáll. Ezzel biztostani tudják a közvetlenséget, vagyis nem a munkáltatón keresztül történik a kifizetés, így a borravaló adómentes jövedelmet jelent a munkavállalók számára.
A készpénzben – közvetlenül az alkalmazottnak – adott borravaló nem minősül ellenértéknek. Ennek következtében általános forgalmi adó nem terheli.
A bankkártyával történő fizetésnél bizonyítható a borravaló megléte (az igénybe vett szolgáltatás ellenértékét meghaladó összeg), az közvetlenül kapcsolódik az igénybe vett szolgáltatáshoz, így a borravaló áfája megegyezik az igénybe vett szolgáltatás áfájával. A bankkártya használata esetén mindenképpen dokumentálni kell az igénybe vett szolgáltatás borravaló nélküli ellenértékét, külön tételben a borravalót.
Az általános forgalmi adó rendszerében az adó alapját a teljesített termékértékesítés/szolgáltatásnyújtás ellenértéke képezi, amelybe beletartozik minden, amit a termékértékesítésre/szolgáltatásnyújtásra kötelezett adóalany akár a megrendelőtől, akár egy harmadik személytől kap. Ebből következően a kapott borravaló – mely jellemzően mindig valamilyen szolgáltatáshoz köthető, és a teljesített szolgáltatás "jutalmaként" ragadható meg – a szolgáltatást nyújtó adóalanynál elvi jelleggel minden esetben beletartozik a nyújtott szolgáltatás ellenértékébe, azaz adóalapot képez.
Amennyiben kártyás fizetésnél a fizetett összegben benne van a borravaló is, akkor annak összege szintén adóalapot képez a szolgáltatás nyújtójánál. A fent leírtakat összefoglalva megállapítható, hogy amennyiben vendégeik bankkártyáról fizetik a borravalót, az a kft. éttermi szolgáltatásának ellenértékét képezi, melynek összege után a kft. adófizetésre kötelezett.
Mivel szolgáltatásnyújtásról van szó, és a borravaló kapcsolódhat az étkezőhelyi vendéglátás ételforgalmához is meg az italforgalomhoz is, az áfa mértéke ennek arányában 5, illetve 27 százalék.
Amennyiben bankkártyával történő fizetésnél a borravaló elkülönítésre kerül a POS terminálon lévő „TIP” gyűjtőre, akkor nem képezi az ellenérték részét és nem visel áfa-terhet sem.
Az ételfutárok is kaphatnak borravalót. A kérdés csupán az, hogy hogyan. Amennyiben kiszállításkor készpénzben kapják meg, akkor ez adómentes jövedelemnek minősül. Ha a borravalót online, előre fizetik, az nem tekinthető a futár adómentes bevételének, mert nem közvetlenül a vendégtől kapja.
Amennyiben az étel-ital megrendelésekor kártyával többet fizetnek (borravalóval többet), akkor a futár ezt nem közvetlenül kapja. Ennek követeztében ez a borravaló nem minősíthető adómentes jövedelemnek.
Amikor a bankszámlán megjelenő összeg átadásra kerül, az nem minősíthető ellenértéknek, tehát az általános forgalmi adó fel sem merül.
Az is előfordulhat, hogy az ételt-italt kiszállító futár egyéni vállalkozó. Ebben az esetben a borravaló egyéni vállalkozói bevételnek minősül.
Alapvető törvényi követelmény, hogy a számviteli (könyvviteli) nyilvántartásokba csak szabályszerűen kiállított bizonylat alapján szabad adatokat bejegyezni. Így a bizonylat nélkül adott borravalót sem reprezentációs költségként, sem a dolgozó (az üzleti partner kísérője) adóztatandó jövedelmeként kimutatni nem lehet, könyvelni nem szabad. Ez igaz akkor is, ha készpénzzel, ha a kísérő bankkártyájával történik a borravaló fizetése, külön tételben.
Ha a cég üzleti partnerének vacsoráját és külön tételben annak a borravalóját a cég dolgozója (munkavállalója) a cég nevére szóló bankkártya használatával fizeti meg (a borravaló így az éttermi szolgáltatónál külön tételben pénzbevételként jelenik meg), akkor a pénzkezelési szabályzatban történt előzetes szabályozás függvényében a borravaló fizetésének a bizonylata lehet a cég nevére szóló bankkártya-kifizetésekről készült összeállításnak a borravaló fizetését tartalmazó tétele.
Természetesen, e tétel szükségességét a cég vezetésének igazolnia kell, és ezen igazolás alapján elszámolható, de nem reprezentációs költségként.
Az igazolás alapján a kifizetett összeget a kísérő dolgozó (munkavállaló) nettó jövedelmének kell tekinteni, a felbruttósított (a személyi jövedelemadót és a járulékokat magában foglaló) összegét a személyi jellegű egyéb kifizetések között kell elszámolni, a felbruttósított összegből a személyi jövedelemadót, a járulékokat levonva azokat be kell vallani és be kell fizetni, a felbruttósított összeg után pedig a szociális hozzájárulási adót is be kell vallani és befizetni.
(Folytatjuk)
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól