Ez a tartalom 632 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak.
Önnek válogatott legfrissebb tartalmainkat személyes kezdőlapján mindig elérheti.
Ahogyan azt felvezetésünk és előadónk is jelezte: az adott hónap 20. napja körüli felfokozott idegállapot állítólag „nyugdíjba vonulásuk” után is kísérti a könyvelőket, vagyis még azoknak is felidéz nehéz emlékeket, akik már nem gyakorolják hivatásukat...
Miben segíthetnek a nehézségek és hibatévesztések miatti félelmek leküzdésében a NAV új, digitális megoldásai és miben támogathatja a vállalkozások működését, valamint a könyvelők napi munkáját a NAV új eÁFA M2M koncepciója?
Ezekre a kérdésekre kerestük a választ Czöndör Szabolcs főosztályvezető (Nemzeti Adó- és Vámhivatal) segítségével a 2023. február 22-én megtartott szakmai napunkon több, mint 3000 érdeklődő figyelme mellett.
Szakértőnk cégünk elmúlt években megrendezésre kerülő és legsikeresebb eseményeinek előadója, többek között a Cégkapu, online számlaadat-szolgáltatás, számlázás témaköreiben tartott nagy érdeklődésre számot tartó előadásokat.
A szakmai napunkon részletezett témakörök ezúttal is a számlázás, áfa-adózás, online számlázás területeit érintették nemcsak felhasználói, de – egyedülálló módon – fejlesztői, működési és szakértői perspektívát egyaránt magában foglaló nézőpontokkal.
Előadónk igyekezett már elöljáróban leszögezni (egyben mindenkit megnyugtatni), hogy az előadásban tárgyalt fejlesztések elsősorban új szolgáltatásokat jelentenek és nem új kötelezettségeket. A NAV a digitalizáció révén már eddig is számos olyan megoldást rendszeresített, amelyet utóbb az adózók is használni tudtak – és tudnak jelenleg is – munkájuk megkönnyítéséhez, segítéséhez.
Ha végig gondoljuk az adófizetésig történő eljutás hagyományos folyamatát – máris szembeötlik az a rendszerszerű változás, amit a digitalizáció jelent az online számla intézményesítésén keresztül.
A jól ismert „1.Gazdasági esemény, 2.Bizonylat, 3.Könyvelés, 4.Analitika, 5.Bevallás, 6.Fizetés” metódus és sorrend teljesen máshogyan alakul az online számlázás rendszerbe állítását követően és valahogy így néz ki:
„1.Gazdasági esemény, 2. Online számla, 3. SAF-T, 4.E-Áfa, 5.????”
És mindez már nemcsak távoli jövő: a digitális megoldások vonatkozásában pontosan tudjuk a bevezetési időpontokat, az egyes jogszabályok hatályba lépésének évszámát, nem kevésbé az uniós döntéshozók szándékait.
Szakértőnk előadásának középső, hangsúlyos részét a jövőben várható legfontosabb változások elemzése töltötte ki. Hogyan néz ki az áfa bevallás jövője? Melyek azok az új folyamatok, amelyekre fel kell készülnünk a jövőben, egyelőre még csak választható jelleggel?
Czöndör Szabolcs rámutatott: az áfa-bevallás rendszere a jelenlegi 1 pillérből 3 pillérűre változik.
1. Továbbra is megmarad a hagyományos űrlap alapú bevallás;
2. ehhez járul második lehetőségként a webfelületi áfa-bevallás; és végül
3. felvezetésre kerül a gép-gép kapcsolatú (API-s kapcsolaton alapuló) bevallási lehetőség, amikor a könyvelői programhoz épített eszköz kommunikál az adóhivatali rendszerrel.
Előadónk a két új digitális lehetőség előnyeit és alkalmazhatóságának javasolt módját elemezte részletesen, hangsúlyozottan kiemelve: ezek az eljárások nem nyújtanak segítséget valamennyi problémára és csak bizonyos bevallás-típusok esetében tekinthetőek optimálisnak.
A webfelületi áfa-bevallás például leginkább a könnyen átlátható, egyszerű eseteket feldolgozó gyors bevallás, adóhivatali adatok könnyű összevetése esetén optimális, de nem helyettesíti a szaktudást.
A NAV tájékoztatása szerint a könyvelőprogramok és az egyes NAV-rendszerek összekapcsolásáról szóló koncepció célja egyrészt az, hogy a felhasználók könnyebben érjék el az adóhivatali rendszerek számukra hozzáférhető adatait, másrészt a könyvelőprogramok adatainak továbbításával kiváltható legyen a jelenlegi, űrlapalapú áfabevallás.
A gép–gép kapcsolaton keresztüli áfabevallás célja, hogy az adózók a bevallás elkészítéséhez hasznosítható adatokat a saját ügyviteli rendszereikbe tudják importálni, és a bevallást akár gép–gép kapcsolattal beadhassák, amit az adózók és a NAV egyidejűleg áfaanalitikaként is felhasználhatnak. Ezzel egyszerűsödne a vállalkozások, könyvelők számára az áfabevallás kitöltése, annak ellenőrzése, és kevesebb lenne az adminisztrációs teendő.
Czöndör Szabolcs többször is rámutatott: végső soron a felhasználók, az adózók döntik el, számukra mi a leginkább megfelelő, mi nyújt a legnagyobb segítséget „A NAV csak a kapukat tudja kinyitni, a döntés mindig az adózó kezében van” – mutatott rá az előadó.
AZ előadás utolsó részében kerültek bemutatásra a bevallási folyamatot segítő ügyviteli folyamatokhoz kapcsolódó eÁFA M2M szolgáltatások (áfa lekérdezési szolgáltatások, számlára vonatkozó adókódolási összesítő, webes áfaanalitika, bevallási riport, beküldött áfabevallás XML).
A digitális megoldások legfőbb előnye, hogy „sokkal mélyebbek”, sokkal „többet látnak” – mindezt látványosan és aránytalanul megterhelőbb adminisztrációs teher nélkül. A szolgáltatások révén az adminisztrációs tévedések száma csökkenthető, a döntések és folyamatok helyükön maradnak – magyarázta Czöndör Szabolcs.
Nagyon fontos, hogy az új megoldásokat és a szolgáltatásokat a vállalkozások és könyvelők is használják, ők is tudjanak belőlük „profitálni”. Erre lehet jó példa a számlaadatok letölthetősége, amelyet sok vállalkozás, könyvelő használ ma is nagy haszonnal. Ugyanakkor például a SAF-T rendszer nálunk még várat magára, noha az EU országok egy része már bevezette.
Összességében: egy nagyjából 5 éven belül kiteljesedő folyamat közepénél tartunk, ahol most – a fakultatív igénybevétel mellett és a kockázatok minimális szintjénél – érdemes megismerni a rendszer működését és az abból kivehető, hasznosítható lehetőségeket.
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól